Polędwica w cieście francuskim
- Ciasto francuskie - 1 opakowanie (300 g)
- Polędwiczki wieprzowe (600 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek (60 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (15 g)
- Pieczarki - 15 sztuk (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Musztarda - 2 łyżki (40 g)
- Suszone pomidory w oleju - 4 sztuki (80 g)
- Jajko - 1 sztuka (1 szt.)
- Mleko 2% - 1 łyżka (15 ml)
Przepis na polędwicę w cieście francuskim krok po kroku
W miseczce wymieszaj 1/2 łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczkę majeranku, 1 łyżeczkę papryki słodkiej, 1/3 łyżeczki papryki ostrej i 3 łyżki oleju.
Polędwicę opłucz, osusz i natrzyj przygotowaną mieszanką z olejem. Odstaw do lodówki na 1 h.
Polędwicę oprósz mąką. Następnie rozgrzej patelnię i obsmaż polędwicę z każdej strony. Odstaw na bok.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Pieczarki oczyść i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, a potem dodaj cebulę. Przesmażaj do zeszklenia i dodaj pieczarki. Smaż do momentu, aż woda z pieczarek całkiem odparuje (ok. 15-20 min). Dopraw solą i pieprzem do smaku. Odstaw do przestudzenia.
Suszone pomidory pokrój w paseczki.
Odetnij nadmiar ciasta francuskiego. Następnie rozsmaruj po nim farsz i ułóż suszone pomidory. Podsmażoną polędwicę wysmaruj musztardą i umieść na środku ciasta. Ciasto francuskie dobrze zawiń (pamiętaj o tym, aby zlepić końce) i natnij z góry.
Roztrzep jajko i dodaj do niego mleko. Następnie posmaruj tym wierzch ciasta francuskiego.
Polędwicę zawiniętą w ciasto francuskie umieść na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni i piecz polędwicę ok. 10 min, następnie zmniejsz moc na 185 stopni i piecz ok. 20 min.
-
Bitki wołowe
-
Polędwiczki wieprzowe
-
Polędwica w sosie
-
Stek
-
Polędwica w sosie kurkowym
-
Polędwiczki w sosie
-
Polędwica w sosie pieczarkowym
-
Polędwiczki w sosie kurkowym
-
Polędwica z indyka
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym
-
Bulgogi
-
Stek z polędwicy wołowej
-
Polędwica w sosie musztardowym
-
Filet mignon
-
Polędwica z dorsza
-
Polędwica wołowa
-
Polędwica wellington
-
Przepisy na polędwicę
Więcej informacji na temat polędwicy w cieście francuskim
Polędwica w cieście francuskim dobrze smakuje z pieczonymi warzywami. Taką polędwicę można przygotować na obiad dla całej rodziny, ale będzie to też dobry pomysł na przystawkę na imprezę ze znajomymi.
Jak zrobić taką polędwicę? Mięso należy natrzeć wybraną mieszanką przypraw i umieścić w lodówce na minimum 1 h. Możesz zostawić tam mięso na dłużej. Później polędwicę w całości należy obsmażyć na patelni. Mięso można wcześniej oprószyć mąką.
Drugi etap to przygotowanie farszu. Cebulę należy zeszklić i dodać do niej pieczarki. Przy smażeniu pieczarek bardzo ważne jest to, aby woda całkowicie z nich odparowała. Farsz trzeba doprawić solą i pieprzem do smaku, a gdy przestygnie, farsz trzeba rozsmarować po cieście francuskim. Dodatkowo można porozkładać suszone pomidorki. Przed umieszczeniem polędwicy w cieście, można ją wysmarować musztardą. Ciasto francuskie należy dobrze zawinąć, a jego nadmiar można wykorzystać do dekoracji. Na koniec ciasto warto posmarować roztrzepanym jajkiem (może być z mlekiem). Ważne jest to, aby polędwicę w cieście francuskim włożyć do dobrze nagrzanego piekarnika.
Ten przepis na polędwicę w cieście francuskim możesz dowolnie zmodyfikować. Możesz dodać inne przyprawy. Odpowiednie będą m.in. bazylia, tymianek lub oregano. Do cebuli z pieczarkami możesz dodać np. natkę pietruszki lub kolendrę. Jeżeli nie odpowiadają ci pieczarki z cebulą, to polędwicę możesz przygotować z inny farszem. Opcji jest wiele. Możesz pokusić się na polędwicę ze szpinakiem i z serem feta lub z szynką parmeńską i suszonymi pomidorami. Odpowiednim dodatkiem będzie tak parmezan.
Możesz pokusić się na zrobienie domowego ciasta francuskiego. Ciasto francuskie przygotowuje się tylko z trzech składników: mąki tortowej, soli i masła. Aby ciasto miało charakterystyczne warstwy, należy je odpowiednio przygotować, a potem upiec we właściwej temperaturze. Jest to czasochłonne zajęcie, ale ciasto wychodzi pyszne.
Polędwica wieprzowa pieczona w cieście francuskim pasuje zarówno na obiad, jak i jako przystawka. Zamiast pieczarek możesz przygotować polędwicę z grzybami leśnymi. Odpowiednie będą zarówno świeże borowiki, jak i te suszone. Możesz też zdecydować się na zupełnie inny farsz.
Alergeny w polędwicy w cieście francuskim
Lista alergenów dla polędwicy w cieście francuskim przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
- Mąka pszenna typ 500
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze polędwicy w cieście francuskim
Energia i białka
(360g)
Węglowodany
(360g)
Tłuszcze
(360g)
Witaminy
(360g)
Składniki mineralne
(360g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.