Płucka na kwaśno
- Płuca wieprzowe (500 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (200 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (40 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
Przepis na płucka na kwaśno krok po kroku
W garnku umieść płucka i wlej wodę.
Dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Gotuj na wolnym ogniu przez 90 minut.
Wyjmij płucka z wody i pokrój na mniejsze kawałki.
Obierz marchew i pokrój w kostkę.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj marchew i podsmaż.
Dodaj także przeciśnięty przez praskę czosnek.
Dodaj płucka i smaż przez 2-3 minuty.
Wymieszaj 500 ml bulionu po gotowaniu płucek z mąką pszenną.
Wlej do garnka i gotuj przez 15 minut na wolnym ogniu.
Na koniec dodaj ocet, cukier i śmietanę, wymieszaj.
Podawaj na dużym talerzu z dodatkami.
Więcej informacji na temat płucek na kwaśno
Płucka na kwaśno to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Wieprzowe płucka sprawdzą się na tani obiad podczas niedzielnego spotkania z rodziną lub znajomymi. Gulasz z płucek jest bardzo aromatyczny i świetnie smakuje podany z kaszą lub purée ziemniaczanym. Przepis na płucka na kwaśno jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: płucka wieprzowe, marchewka, cebula, olej rzepakowy, czosnek, mąka pszenna, ocet, śmietana kremówka, sól, pieprz, cukier, liść laurowy, ziele angielskie.
Jak zrobić płucka na kwaśno? W garnku umieść płucka i wlej wodę. Dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez 90 minut. Wyjmij płucka z wody i pokrój na mniejsze kawałki. Obierz marchew i pokrój w kostkę. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj marchew i podsmaż. Dodaj także przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodaj płucka i smaż przez 2-3 minuty. Wymieszaj 500ml bulionu po gotowaniu płucek z mąką pszenną. Wlej do garnka i gotuj przez 15 minut na wolnym ogniu. Na koniec dodaj ocet, cukier i śmietanę, wymieszaj. Podawaj na dużym talerzu z dodatkami.
Marchew zawiera cenny beta-karoten, który jest barwnikiem roślinnym oraz substratem do powstawania witaminy A. Warzywa korzeniowe są źródłem cennego błonnika pokarmowego, który pomaga regulować perystaltykę jelit i chroni przed występowaniem zaparć. Marchew jest bardzo często używana przez nas w kuchni. Stanowi świetną bazę do zup oraz sosów. Marchew można także zapiekać z dodatkiem miodu.
Podsumowując: smaczne płucka w sosie kwaśnym z dodatkiem śmietany sprawdzą się świetnie na obiad dla całej rodziny. Podroby są tanie i mogą świetnie zastąpić mięso w naszym menu. Wieprzowe płucka można zastąpić wołowymi lub cielęcymi. Płucka na kwaśno to tradycyjna potrawa kuchni śląskiej. Płucka są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Alergeny w płuckach na kwaśno
Lista alergenów dla płucek na kwaśno przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze płucek na kwaśno
Płucka na kwaśno to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Danie nie zawiera dużej ilości kalorii i świetnie sprawdzi się dla osób na diecie redukcyjnej. Danie zawiera sporą ilość składników mineralnych i witamin.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.