Płow
- Szynka wieprzowa surowa (500 g)
- Ryż biały - długoziarnisty (300 g)
- Marchewka - 2 duże sztuki (300 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Olej rzepakowy (60 ml)
Przepis na płow krok po kroku
Mięso opłucz pod bieżącą wodą, pokrój na drobne kawałki i dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę.
Marchew obierz i zatrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach.
W dużym garnku żeliwnym rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę do zarumienienia.
Następnie dodaj pokrojone mięso i smaż przez kilka minut, mieszając od czasu do czasu.
Do mięsa dodaj marchew oraz przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość smaż około 7 minut.
Składniki dokładnie wymieszaj, dodaj 3 ziarenka ziela angielskiego oraz 2 liście laurowe.
Zawartość garnka zasyp suchym ryżem i zalej 4 szklankami wrzątku. Całość posól i dodaj liść laurowy. Na tym etapie nie mieszaj składników.
Zawartość garnka gotuj przez około 40 minut na bardzo małym ogniu. Przez ten czas nie mieszaj potrawy.
Ugotowaną potrawę dokładnie wymieszaj i podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat płow
Płow to tradycyjna potrawa wschodnia, która przygotowywana jest na bazie ryżu z dodatkiem warzyw oraz kawałków mięsa. Tradycyjny domowy płow stanowi doskonałą propozycję na obiad dla całej rodziny. Sprawdzony przepis na płow jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: szynka wieprzowa, ryż biały, marchew, cebula, czosnek, olej rzepakowy, sól, pieprz, liście laurowe oraz ziele angielskie.
A jak zrobić płow? Mięso opłucz pod bieżącą wodą, pokrój na drobne kawałki i dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Marchew obierz i zatrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach. W dużym garnku żeliwnym rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę do zarumienienia. Następnie dodaj pokrojone mięso i smaż przez kilka minut, mieszając od czasu do czasu. Do mięsa dodaj marchew oraz przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość smaż około 7 minut. Składniki dokładnie wymieszaj, dodaj 3 ziarenka ziela angielskiego oraz 2 liście laurowe. Zawartość garnka zasyp suchym ryżem i zalej 4 szklankami wrzątku. Całość posól i dodaj liść laurowy. Na tym etapie nie mieszaj składników. Zawartość garnka gotuj przez około 40 minut na bardzo małym ogniu. Przez ten czas nie mieszaj potrawy. Ugotowaną potrawę dokładnie wymieszaj i podawaj na ciepło.
Ryż stanowi doskonałe źródło węglowodanów, które wykorzystywane są jako źródło energii. Dodatkowo w ryżu znajdziemy spore ilości białka i niską zawartość tłuszczu. Ryż jest także źródłem składników mineralnych oraz witamin, do których możemy zaliczyć: niektóre witaminy z grupy B, witaminę E, selen, magnez, cynk oraz miedź. Odpowiednia podaż wszystkich składników odżywczych przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować najlepszy płow. Do doprawienia dania świetnie sprawdzi się ostra przyprawa, np papryczka chilli. Wschodnia potrawa z ryżu to doskonała propozycja na smaczny obiad dla całej rodziny.
Alergeny w płow
Lista alergenów dla płow przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na płow
Wartości odżywcze płow
Płow to danie wywodzące się z kuchni tatarskiej. Połączenie mięsa, warzyw oraz ryżu świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny.
Energia i białka
(325g)
Węglowodany
(325g)
Tłuszcze
(325g)
Witaminy
(325g)
Składniki mineralne
(325g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.