Platano maduro frito
- Plantan - 3 duże sztuki (600 g)
- Miód (100 g)
- Olej rzepakowy - 10 łyżek stołowych (100 ml)
- Ser twarogowy tłusty (300 g)
Przepis na platano maduro frito krok po kroku
Plantany obierz ze skórki i pokrój pod skosem w plastry.
Na patelni rozgrzej olej i usmaż plantany, aż zrobią się rumiane.
Posyp je pokruszonym twarogiem i polej miodem.
Więcej informacji na temat platano maduro frito
Platano maduro frito to tradycyjne danie kuchni kubańskiej i karaibskiej. Smażone plantany są bardzo popularnym daniem samym w sobie a także dodatkiem do wielu dań. W zależności od stopnia dojrzałości plantana wykorzystuje się go do różnych dań. Dojrzałe plantany są słodkie więc nie nadają się jako dodatek do słonego dania, ani do przygotowania ich z dodatkiem słonych przypraw. Przepis na platano maduro frito jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je usmażyć. Do zrobienia tego dania będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze takie jak: plantan, olej rzepakowy, twaróg tłusty, miód, sok z cytryny.
Jak zrobić platano maduro frito? Plantany obierz ze skórki i pokrój pod skosem w plastry. Na patelni rozgrzej olej i usmaż plantany, aż zrobią się rumiane. Posyp je pokruszonym twarogiem i polej miodem. Możesz to zrobić na patelni wtedy twaróg i miód lekko się rozpuszczą lub na talerzu, jeśli wolisz danie na zimno.
Plantan to warzywny banan. Prawie nie różnią się wyglądem, dlatego spotykając je w sklepach często mylimy je z bananami. Plantany są bardzo popularne w Ameryce Południowej. Plantany w zależności od stopnia dojrzałości mają różne zastosowania. Zielone plantany najlepiej nadają się do smażenia w oleju. Żółte lekko dojrzałe można dodać jako składnik skrobiowy do ciast lub placków. Natomiast najbardziej dojrzałe plantany mające ciemny kolor mogą służyć jako baza do deserów i lodów. Platany nadają daniom kremowej konsystencji. Są one doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę naszych jelit, a także pomaga usuwać nadmierną ilość cholesterolu z naszej krwi. Błonnik pokarmowy dodatkowo zapobiega zaparciom, a niektóre jego frakcje są pożywką dla naszej flory jelitowej. Plantany są ponadto doskonałym źródłem potasu, żelaza oraz witaminy C. Witamina C jest naturalną substancją przeciwutleniającą, zapobiega szkodliwemu wpływowi wolnych rodników, działa bakteriobójczo i chroni nas przed przeziębieniem.
Podsumowując platano maduro frito to danie doskonałe na słodkie śniadanie lub deser. Zawiera ono bardzo dużo błonnika pokarmowego oraz białko zwierzęce i wapń zawarty w twarogu. Możesz dodać do dania także prażone migdały lub pistacje.
Alergeny w platano maduro frito
Lista alergenów dla platano maduro frito przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy tłusty
Wartości odżywcze platano maduro frito
Platano maduro frito to doskonała propozycja na zdrowe śniadanie. Danie zawiera dużo błonnika oraz sporą ilość białka zwierzęcego. Jest doskonałym źródłem żelaza i substancji bakteriobójczych zawartych w miodzie.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.