Plain naan
- Drożdże suche (7 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Sól - 2 szczypty (4 g)
- Jogurt naturalny - 1 łyżka (15 ml)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na plain naan krok po kroku
Drożdże wymieszaj z cukrem, dodaj 1/2 szklanki letniej wody i wymieszaj, aż cukier i drożdże się rozpuszczą.
Przykryj ściereczką i odstaw na 15-20 minut.
W drugiej misce wymieszaj pozostałe składniki, a następnie dodaj przygotowany rozczyn.
Ręcznie zagniataj i wyrabiaj ciasto, aż będzie gęste i jednolite.
Przykryj i ponownie odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce (ok. 1 h).
Ponownie zagnieć ciasto, uformuj kulę i podziel na 8 części. Z każdej z nich uformuj cienki placek.
Smaż placki na beztłuszczowej, nieprzywierającej patelni. Gdy pojawią się pęcherzyki, przewracaj na drugą stronę.
Placki możesz jeść samodzielnie lub posmarować masłem i natrzeć czosnkiem.
Więcej informacji na temat plain naan
Plain naan, czyli placek lub chlebek naan to popularny element kuchni azjatyckiej, zwłaszcza indyjskiej. Podawane są najczęściej jako dodatek do dań głównych – różnego rodzaju sosów, gulaszy, curry oraz zup. Świetnie sprawdzą się jako składnik dań wegetariańskich i mięsnych. Zastanawiasz się jak zrobić plain naan? Poznaj nasz przepis na domowe chlebki. Do ich przygotowania potrzebujesz drożdży – świeżych lub suszonych, mąki, jogurtu, odrobiny cukru i soli oraz wody. Z tych kilku tanich i łatwo dostępnych składników powstanie pyszny, tradycyjny plain naan, dobry na każdą okazję. Ciepłe placki warto posmarować masłem, natrzeć czosnkiem, solą i natką pietruszki, dzięki temu będą naprawdę pyszne. Sam przepis na plain naan nie jest skomplikowany, jednak dość czasochłonny. Wynika to z konieczności wyrastania ciasta drożdżowego, powinno to trwać co najmniej godzinę. W tym czasie możesz swobodnie zająć się innymi obowiązkami lub przygotować dodatki do naan. Plain naan to pomysł na najlepszy dodatek do curry oraz innych dań kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Świetnie sprawdzi się też jako przystawka na imprezę. Chlebek naan najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu, kiedy jest jeszcze ciepły i chrupiący, ale jeśli chcesz, możesz też zabrać go ze sobą na wynos, jako dodatek do lunchu lub obiadu jedzonego w pracy. Koniecznie czytaj dalej i poznaj sprawdzony przepis na domowe chlebki naan.
Alergeny w plain naan
Lista alergenów dla plain naan przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze plain naan
Placki naan powinny być elementem pełnowartościowego, dobrze zbilansowanego posiłku, dostarczającego białka, zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.