Placuszki z cukinii i ziemniaków
- Cukinia - 1/2 sztuki (150 g)
- Ziemniaki młode - 3 sztuki (250 g)
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista - 3 łyżki (30 g)
- Jajko (1 szt.)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
- Jogurt naturalny - 1/2 opakowania (75 ml)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
Przepis na placuszki z cukinii i ziemniaków krok po kroku
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Cukinię umyj i zetrzyj na tarce, razem ze skórką.
W misce wymieszaj cukinię i ziemniaki z mąką, jajkiem i przyprawami.
Czosnek drobno posiekaj i wymieszaj z jogurtem.
Na patelni rozgrzej oliwę.
Porcje ciasta wykładaj na patelnię i smaż z dwóch stron do zarumienienia (ok.7 min z każdej strony).
Usmażone placuszki podawaj polane sosem jogurtowo czosnkowym.
-
Placek z cukinią
-
Placki z cukinii i marchewki
-
Placki ziemniaczane z cukinią
-
Placki z cukinii fit
-
Chrupiące placki z cukinii
-
Placki z cukinii z piekarnika
-
Placki warzywne
-
Placuszki z cukinii z fetą
-
Placki z cukinii Thermomix
-
Placki z cukinii z fetą
-
Placki z cukinią pieczone
-
Placuszki z cukinii z serem
-
Placki z cukinii z serem
-
Placki z cukinii pieczone
-
Placki z cukinii z serem
-
Naleśniki z cukinią
-
Placki z cukinii blw
-
Placuszki z cukinii bez jajka
-
Placki z cukinii
Więcej informacji na temat placuszków z cukinii i ziemniaków
Placuszki z cukinii i ziemniaków to świetna alternatywa i bardziej urozmaicona wersja tradycyjnych dla polskiej kuchni placków ziemniaczanych. Są bardzo smaczne, pożywne i sycące, dlatego z dużym prawdopodobieństwem, po ich zjedzeniu uczucie najedzenia będzie się długo utrzymywało, dzięki czemu jakiekolwiek podjadanie między posiłkami może ulec sporemu ograniczeniu. Jednocześnie kotlety z cukinii i ziemniaków są niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdzą się dla osób odchudzających się. To również świetny pomysł na obiad lub kolację dla dzieci, które mogą uczestniczyć w całym procesie ich przygotowywania.
Przepis na placki z cukinii i ziemniaków jest bardzo prostu, stosunkowo szybki i nie wymaga większych zdolności kulinarnych. Co więcej ciasto na placuszki możesz jednorazowo przygotować w większej ilości i pozostałą porcję wykorzystać na obiad kolejnego dnia - ciasto spokojnie możesz odstawić do lodówki na 24 godziny. Co będzie potrzebne do przygotowania placuszków? Oczywiście ziemniaki, cukinia, a także mąka, jajka, przyprawy oraz dobrej jakości oliwa z oliwek. Najlepiej wykorzystać mąkę razową lub pełnoziarnistą, ponieważ jest ona zdecydowanie zdrowsza i zawiera więcej witamin i składników mineralnych, w porównaniu do “zwykłej, białej mąki”. Jak przygotować placuszki z cukinii i ziemniaków? Ziemniaki należy umyć obrać i zetrzeć na tarce. To samo należy zrobić z cukinią, jednak najlepiej jej nie obierać i zostawić ze skórką - dzięki temu zachowa więcej wartości odżywczych, placuszki będą też bardziej kolorowe. Z tartych warzyw wystarczy odcisnąć nadmiar soku, przełożyć je do miski, dodać mąkę, jajka oraz przyprawy, wymieszać…. i gotowe! Ostatnim etapem jest oczywiście smażenie porcji ciasta na patelni z rozgrzaną oliwą do zarumienienia z obu stron. Ciekawą opcją jest też przygotowanie placuszków z gotowanymi ziemniakami - gotowane ziemniaki wystarczy rozgnieść i wymieszać z tartą cukinią. W takiej formie będą równie pyszne, jednak konsystencja będzie nieco inna.
Placki świetnie smakują z serem feta, który możesz dodać bezpośrednio do ciasta, lub pokruszyć go i posypać usmażone placuszki. Możesz przygotować też placki z cukinii i ziemniaków z sosem jogurtowo-ziołowym lub jogurtowo-czosnkowym.
Alergeny w placuszkach z cukinii i ziemniaków
Lista alergenów dla placuszków z cukinii i ziemniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze placuszków z cukinii i ziemniaków
Energia i białka
(570g)
Węglowodany
(570g)
Tłuszcze
(570g)
Witaminy
(570g)
Składniki mineralne
(570g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.