Placuszki twarogowe

Opublikowano: 11.04.2022 r., 9:05 | Autor: Kamila Lewandowska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Placuszki z twarogu z owocami
Placuszki twarogowe
Placuszki twarogowe to smaczne, puszyste danie, które z powodzeniem można podać zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek. Ich historia sięga wielu pokoleń wstecz, kiedy to w polskich domach twaróg był jednym z najistotniejszych produktów spożywczych. Przygotowywane przez babcie i prababcie na wiejskich stołach, placuszki te łączyły w sobie prostotę i wyjątkowy smak, który do dziś kojarzy się z domowym ciepłem i rodzinnymi spotkaniami. Tradycja ich przyrządzania przetrwała do naszych czasów, a przepis na placuszki twarogowe wciąż jest chętnie odtwarzany i modyfikowany, by zaspokoić współczesne gusta.
Przygotowanie 15 min
Smażenie i Czas ubijania 20 min
82 kcal
Kcal w porcji
45 g
Wielkość porcji
84
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański

Przepis na placuszki twarogowe

Sprawdzony przepis na pyszne placuszki twarogowe

Placuszki twarogowe to doskonały pomysł na śniadanie, lunch lub podwieczorek. Są one niezwykle proste do przygotowania, a ich smak zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Sama uwielbiam je podawać jako słodką przekąskę podczas weekendowych poranków. Przygotowanie tych placuszków zajmie nam tylko około 15 minut, a kolejne 20 minut przeznaczymy na smażenie oraz ubijanie składników. Warto podkreślić, że to danie jest idealne także na podróż, ponieważ placuszki można łatwo zapakować i zabrać ze sobą. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić te smakowite placuszki krok po kroku.

Szczegółowe kroki przygotowania pysznych placuszków twarogowych

Na początku musimy przygotować wszystkie niezbędne składniki. Będziemy potrzebować 250 g półtłustego sera twarogowego, 2 jajka, 40 g mąki pszennej typu 450 (4 łyżki), 20 g cukru pudru (2 łyżki) oraz 20 ml oleju rzepakowego (2 łyżki). Dodatkowo warto mieć pod ręką cukier z prawdziwą wanilią, który doda naszym placuszkom wyjątkowego aromatu. Do przygotowania placuszków twarogowych potrzebne nam są również mikser, miska, szpatułka oraz patelnia.

Przechodzimy do przygotowania ciasta. Najpierw oddzielamy białka od żółtek. W misce mieszamy żółtka z serem twarogowym, dodając do nich mąkę pszenną, cukier puder oraz cukier z prawdziwą wanilią. Wszystkie składniki muszą być dokładnie wymieszane, aż do uzyskania jednolitej masy. W drugim naczyniu ubijamy białka na sztywną pianę, używając miksera. Jest to kluczowy krok, ponieważ dobrze ubite białka sprawią, że placuszki będą puszyste i lekkie.

Kiedy mamy już gotową pianę z białek, dodajemy ją delikatnie do masy twarogowej. Mieszamy całość delikatnie, aby nie stracić puszystości piany. Staramy się uzyskać jednolitą konsystencję bez grudek. Warto użyć do tego szpatułki, która pozwoli na równomierne połączenie składników.

Na koniec rozgrzewamy olej rzepakowy na patelni. Na rozgrzaną patelnię nakładamy niewielkie porcje ciasta, formując cienkie placuszki. Smażymy je na złoty kolor z obu stron. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i dokładność. Placuszki powinny być złociste i chrupiące na zewnątrz oraz miękkie w środku. Co więcej, dzięki smażeniu na małej ilości oleju placuszki będą lżejsze i mniej kaloryczne.

Serwowanie i dodatkowe uwagi

Gotowe placuszki twarogowe możemy podawać z różnymi dodatkami. Świetnie smakują z jogurtem naturalnym, świeżymi owocami, dżemem czy syropem klonowym. Placuszki twarogowe są bardzo uniwersalne, dlatego można dowolnie modyfikować ich smak, dodając do ciasta np. jagody, rodzynki czy inne ulubione owoce. Jeżeli chcemy, aby placuszki były jeszcze bardziej dietetyczne, możemy użyć mąki o niższym indeksie glikemicznym, np. mąki kokosowej.

Choć placuszki twarogowe mają wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że powinniśmy spożywać je umiarkowanie, ich smak i łatwość przygotowania zachęcają do regularnego sięgania po ten sprawdzony przepis na placuszki twarogowe. Dzięki temu przepisowi każdy może cieszyć się smakiem tych pysznych i lekkich placuszków bez mąki, które idealnie nadają się na różne okazje. Spróbujcie, a na pewno się nie zawiedziecie!

Składniki dla 10 porcji
  • Ser twarogowy półtłusty (250 g)
  • Jajko (2 szt.)
  • Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 4 łyżki (40 g)
  • Cukier puder - 2 łyżki (20 g)
  • Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
cukier z prawdziwą wanilią
Sprzęt kuchenny
mikser, miska, szpatułka, patelnia

Przepis na placuszki twarogowe krok po kroku

Białka oddzielamy od żółtek. Do miski z żółtkami dodajemy twaróg, mąkę pszenną, cukier puder oraz cukier z prawdziwą wanilią. Składniki dokładnie mieszamy do połączenia się.

W osobnej misce białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy ją do masy twarogowej i delikatnie mieszamy całość do momentu uzyskania jednolitej konsystencji.

Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy na nim cienkie placuszki na złoty kolor z obu stron.

Podajemy je z ulubionymi dodatkami.

Jak oceniasz przepis na placuszki twarogowe
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 88,3% osób

Więcej informacji na temat placuszków twarogowych

Pyszne placuszki twarogowe to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu posiłek, który idealnie sprawdzi się na śniadanie, II śniadanie lub podwieczorek. Placki z twarogu z ulubionymi dodatkami są bardzo dobre, dzięki składnikom, które dodawane są do niego. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić, a składniki są łatwo dostępne. Najlepszy posiłek zachwyci każdego i gwarantuje, że zniknie w mgnieniu oka. Możesz go uzupełnić o ulubione dodatki, oczywiście wedle uznania.

Jak zrobić placuszki twarogowe? Przygotowanie ich jest bardzo łatwe. Na początku białka oddzielamy od żółtek. Do miski z żółtkami dodajemy twaróg, mąkę pszenną, cukier puder oraz cukier z prawdziwą wanilią. Składniki dokładnie mieszamy do połączenia się. W osobnej misce białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy ją do masy twarogowej i delikatnie mieszamy całość do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy na nim cienkie placuszki na złoty kolor z obu stron. Podajemy je z ulubionymi dodatkami.

Sprawdzony przepis na placuszki twarogowe nie jest skomplikowany, tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Składa się on między innymi z jajek, które posiada wiele wartości odżywczych. Na początku były uważane za odżywcze dla naszego organizmu, a następnie udowodniono, że zawierają dużą ilość cholesterolu. Obecne badania wykazują, że możemy spożywać swobodnie jajka, ponieważ zawierają wiele wartości odżywczych. Są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego biała, które nasz organizm łatwo przyswaja. Ponadto są skarbnicą witamin i składników odżywczych takich jak potas, wapń czy magnez. Dodatkowo żółtko jest bogate w luteinę, która odpowiada za ochronę oczu. Jajka to źródło kwasów omega-3 i 6. To również źródło cholesterolu, ale wszystkie składniki odżywcze, które się w nich znajdują, doskonale będą przyswajać dobry cholesterol oraz radzić sobie z usunięciem jego złej odmiany.

Dietetyczne placki z serem białym odpowiednio przygotowane posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Są szybkie i łatwe w przygotowaniu oraz dobre w smaku. Możemy również przygotować je bez mąki. Opcji jest bardzo wiele, a to wszystko zależy od naszego smaku, który preferujemy. Ten sprawdzony przepis na fit posiłek na pewno ułatwi Ci jego przygotowanie.

Alergeny w placuszkach twarogowych

Lista alergenów dla placuszków twarogowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Ser twarogowy półtłusty
  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)

Wartości odżywcze placuszków twarogowych

na 100g gotowej potrawy

Placki posiadają wysoki IG, przez co powinniśmy spożywać je okazjonalnie.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(45g)
Energia (kcal)
182.93
82.32
Białko (g)
10.19
4.59
Fenyloalanina (mg)
0.36
0.16
Brak danych dla: jajko.
czytaj dalej

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(45g)
Węglowodany (g)
13.73
6.18
Węglowodany przyswajalne (g)
13.57
6.11
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.15
0.07

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(45g)
Tłuszcz (g)
9.44
4.25
Tłuszcze nasycone (g)
3.27
1.47
Tłuszcze nienasycone (g)
6.18
2.78
Tłuszcze jednonasycone (g)
4.37
1.97
Tłuszcze wielonasycone (g)
1.81
0.81
Cholesterol (mg)
102.66
46.20

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(45g)
Witamina A (µg (mcg))
61.02
27.46
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina B6 (mg)
0.07
0.03
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina B12 (µg (mcg))
0.47
0.21
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina C (mg)
0.00
0.00
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina D (µg (mcg))
0.56
0.25
Witamina E (mg)
0.31
0.14
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Retinol (µg (mcg))
60.45
27.20
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Tiamina (mg)
0.11
0.05
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Ryboflawina (mg)
0.25
0.11
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Niacyna (mg)
0.69
0.31
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Foliany (µg (mcg))
35.48
15.96
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Beta karoten (µg (mcg))
6.82
3.07
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(45g)
Sód (mg)
214.75
96.64
Potas (mg)
103.23
46.45
Wapń (mg)
62.48
28.11
Fosfor (mg)
147.57
66.41
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Magnez (mg)
9.00
4.05
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Żelazo (mg)
1.15
0.52
Cynk (mg)
0.61
0.27
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Miedź (mg)
0.05
0.02
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Szacunkowy indeks glikemiczny placuszków twarogowych 84
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania placuszków twarogowych

Koszt składników
20.80
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ser twarogowy półtłusty
250 g
3.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
3.50
Za 250 g
Jajko
2 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
2.00
Za 2 szt.
Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
40 g
4 łyżki
2.30
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.09
Za 40 g
Cukier puder
20 g
2 łyżki
2.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
0.10
Za 20 g
Olej rzepakowy
20 ml
2 łyżki
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.14
Za 20 ml
Koszt składników
20.80