Placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym
- Ziemniaki późne (750 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cebula (200 g)
- Mąka pszenna typ 500 (10 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Pieczarki (150 g)
- Śmietanka kremowa 30% (75 g)
- Serek topiony śmietankowy (50 g)
Przepis na placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym krok po kroku
Ziemniaki obierz, umyj.
Na dużej misce umieść sito i zetrzyj na nie ziemniaki na puree. Odciśnij ziemniaki z nadmiaru soków.
Zdejmij sitko z miski i olej wodę, a skrobię na dnie pozostaw. Dodaj ziemniaki, jajko, mąkę oraz bardzo drobno posiekaną cebulę (100 g) i ząbek czosnku.
Rozgrzej na patelni olej (40 g) i smaż placki na złoty kolor.
Sos: na 10 g oleju usmaż resztę cebuli i czosnku drobno posiekane. Dodaj pieczarki pokrojone w pól plasterki. Jak warzywa się zarumienią dodaj serek topiony, śmietankę, sól oraz pieprz i zagotuj całość aż serek się rozpuści i sos lekko zgęstnieje.
Podawaj placki z sosem na gorąco.
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym
Racuchy ziemniaczane z sosem pieczarkowym to fantastyczna opcja na smaczny obiad. To połączenie placków ziemniaczanych i sosu pieczarkowego koniecznie musisz poznać. Przepis na sos pieczarkowy jest banalny. Opiera się na śmietance oraz… serku topionym. To dzięki serkowi sos pieczarkowy jest wspaniale kremowy. Zrobienie placków ziemniaczanych jest również łatwe, a także nie wymaga wielu produktów. Jest to propozycja na obiad, który z pewnością Cię nasyci i będzie pysznie smakował. Te danie smakuje najlepiej na gorąco.
Potrawa jaką są placki ziemniaczane są pospolitym daniem, które zna każdy. Dodając jednak do nich pyszny, kremowy i aksamitny sos pieczarkowy danie całkowicie się odmienia. Potrawa wymaga chwili na zrobienie, ale jest warta zrobienia. Placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym to doskonały wybór.
Placki ziemniaczane należy odpowiednio smażyć, by były chrupiące. Przede wszystkim nie powinno się podczas smażenia przykrywać patelni przykrywką. Również smażenie na bardzo małej mocy palnika nie sprzyja chrupkości. Poleca się nakładać masę ziemniaczaną tylko i wyłącznie na bardzo rozgrzany olej. Przez to placki ziemniaczane nie będą nasiąknięte tak bardzo tłuszczem. Można każdego placka ziemniaczanego układać na ręczniku papierowym, by dodatkowo usunąć nadmiar tłuszczu.
Potrawa ma wysoki indeks glikemiczny, przez to wpływa na gwałtowny wyrzut glukozy o krwioobiegu. Potrawa nie zawiera dużej ilości błonnika. Ponadto składa się głównie z węglowodanów i tłuszczu, z czego jeśli chodzi o tłuszcz to są to kwasy tłuszczowe nasycone. Można obniżyć ilość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz kaloryczność potrawy zmieniając serek topiony i śmietankę na jogurt naturalny. Dodam, że jedzenie serka topionego od czasu do czasu nie jest złe, ale jeśli szukasz lepszych sposobów na lżejsze potrawy zawsze jest jakaś alternatywa. Dodając jogurt naturalny rób to w momencie, gdy warzywa są gotowe i po wyłączeniu palnika. Nie powinno się gotować sosu z jogurtem, ponieważ jest duże ryzyko jego zważenia i powstania nieładnych grudek.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z sosem pieczarkowym
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- serek topiony śmietankowy
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym
Przepis jest wysokokaloryczny. Ma wysoki indeks glikemiczny. Zawiera sporo węglowodanów i tłuszczu a mało białka.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.