Placki ziemniaczane z mięsem mielonym w sosie pomidorowym oraz sos czosnkowy
- Ziemniaki późne (400 g)
- Cebula (150 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy (40 ml)
- Mięso mielone wieprzowe (150 g)
- Pieczarki (100 g)
- Śmietana 12% (50 g)
- Majonez light (30 g)
- Ser gouda (50 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (150 g)
Przepis na placki ziemniaczane z mięsem mielonym w sosie pomidorowym oraz sos czosnkowy krok po kroku
Zacznij od przygotowania placków ziemniaczanych.
Na dużej misce umieść sitko. Obrane i umyte ziemniaki zetrzyj na tarce na najdrobniejszych oczkach (puree). Umieść ziemniaki na sicie, odciśnij je z soku.
Rozgrzej 30 g oleju na patelni.
W misce na dnie pod sitem osadziła się skrobia. Odlej płyn zostawiając skrobię na dnie. Dodaj do niej ziemniaki, jajko, bardzo drobno pokrojoną cebulkę (100 g) oraz sól i pieprz. Wymieszaj.
Na gorącym oleju smaż duże placki. Jedna porcja składa się z dwóch placków, więc razem powinny być 4 placki.
Czas na sos pomidorowy. Na 10 g oleju usmaż posiekany czosnek, drobno pokrojone pieczarki oraz resztę cebuli. Jak się zeszkli dodaj mięso mielone i podsmaż parę minut, aż nie będzie surowe. Po tym czasie dodaj przecier pomidorowy, majeranek, paprykę słodką i ostrą, sól oraz pieprz. Całość gotuj parę minut, by sos lekko zgęstniał.
Sos czosnkowy: śmietanę połącz z majonezem, przeciśniętym czosnkiem, solą oraz pieprzem.
Jeden placek połóż na talerzu. Nałóż na niego sos pomidorowy z mięsem, posyp startym serem i przykryj całość drugim plackiem. Po wierzchu polej całość sosem czosnkowym i posyp koperkiem.
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Szarma
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Mielony z piekarnika
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Cevapcici
-
Karminadle
-
Roladki z mięsem mielonym
-
Zupa meksykańska z mięsem mielonym
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Obiad z mięsem mielonym
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z mięsem mielonym w sosie pomidorowym oraz sos czosnkowy
Taki obiad to jest coś. Ogromna porcja złożona z placków ziemniaczanych, mięsnego sosu pomidorowego, sera żółtego i całość dopełniona gęstym sosem czosnkowym. Ta propozycja obiadowa to zdecydowanie bomba. Przepis jest sprawdzony i zdecydowanie lubiany przez domowników. Takim obiadem nie da się nie najeść. Polecam przygotować sos czosnkowy kilka godzin przed jedzeniem. Dzięki temu sos będzie bardzo aromatyczny. Podawaj placki z sosem no gorąco – chłodny sos czosnkowy pięknie zbalansuje smak.
Co prawda wykonanie tego obiadu może zająć trochę czasu, ale naprawdę warto. Obiad powinien prezentować się następująco. Na dole leży placek ziemniaczany. Na niego należy wyłożyć pyszne, mięsno-pomidorowe nadzienie. Teraz należy posypać wszystko żółtym serem – koniecznie. Na żółty ser należy wyłożyć drugiego placka ziemniaczanego. Na sam wierzch należy wylać sos czosnkowy. By całość wyglądała pięknie posyp koperkiem.
W celu zrobienia tej potrawy placki ziemniaczane powinny być duże. Przy dużych plackach trzeba pamiętać, by nie smażyć ich na zbyt dużej mocy palnika, by placki nie spaliły się. Mogłyby pozostać w środku surowe. Nie warto też smażyć placków na zbyt małej mocy palnika. Wtedy nie będą one chrupiące.
Jeżeli chcesz przytrzymać danie w cieple bardzo polecam dodatkowo złożone placki (ale bez polania ich sosem czosnkowym) włożyć do piekarnika i podpiekać. Dzięki temu obiad będzie gorący, a ser się szybciej stopi. Smażenie placków potrzebuje trochę czasu, więc groziłoby to wystygnięciem. Takie wyjście więc jest naprawę dobre.
Faktycznie przepis ten jest wysokokaloryczny. Można jeść go nawet na redukcji, ale pamiętaj, by ograniczyć porcje. Można również zastosować zamienniki i odchudzić danie. Ser żółty można z powodzeniem zastąpić serem mozzarella lub słynnym serem żółtym „piórko” (ser o obniżonej kaloryczności). Sos czosnkowy możesz zrobić na bazie jogurtu, ale majonez o obniżone zawartości kilokalorii to jest bardzo fajne wyjście, by uzyskać gęstą konsystencję. Placki nie muszą być smażone na oleju – można je upiec. W ten sposób także można ograniczyć ilość kilokalorii. Wybierając mięso chude drobiowe również znacznie obniża się wartość energetyczną całej potrawy.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z mięsem mielonym w sosie pomidorowym oraz sos czosnkowy
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z mięsem mielonym w sosie pomidorowym oraz sos czosnkowy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Ser gouda
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z mięsem mielonym w sosie pomidorowym oraz sos czosnkowy
Przepis jest wysokokaloryczny. Osoby na redukcji masy ciała powinny zwrócić uwagę na ilość.
Energia i białka
(580g)
Węglowodany
(580g)
Tłuszcze
(580g)
Witaminy
(580g)
Składniki mineralne
(580g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.