Placki ziemniaczane z łososiem
- Ziemniaki średnie (500 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Mąka pszenna typ 550 - 1 łyżka (12 g)
- Jogurt naturalny (100 ml)
- Łosoś wędzony (120 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na placki ziemniaczane z łososiem krok po kroku
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce.
Do ziemniaków dodaj 0,5 łyżeczki soli, 0,25 łyżeczki pieprzu, jajko i mąkę i dokładnie wymieszaj.
Na rozgrzanej patelni z oliwą smaż nieduże placuszki.
Podawaj placuszki z jogurtem i wędzonym łososiem.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z łososiem
Placki ziemniaczane kojarzą Ci się z nudnym daniem? Jeżeli tak to niesłusznie. Placki ziemniaczane można podawać na wiele sposobów, zarówno na słodko, jak i słono. Pewnie jadłaś jako dziecko placki ziemniaczane z cukrem lub z gulaszem. Można zrobić je także z łososiem, co jest już mniej popularną wersją w Polsce, może ze względu na ogólnie niskie spożycie ryb i owoców morza. To oczywiście niedobrze, bo ryby powinny pojawiać się w diecie około 2-3 razy w tygodniu. Ryby zawierają w sobie kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Kwasy omega-3 pełnią wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie wpływając na:
- pracę układu sercowo-naczyniowego,
- wzrost poziomu tak zwanego „dobrego” cholesterolu (HDL), a także obniżają poziom cholesterolu LDL, czyli „złego” cholesterolu,
- zapobieganie powstawania zakrzepów,
- ułatwiają gojenie się ran,
- prawidłową pracę mózgu i centralnego układu nerwowego. Szczególną uwagę przywiązuje się do ich zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, dlatego zalecane jest, aby dbać o ich odpowiednią ilość u osób starszych,
- syntezę hormonów,
- pracę układu odpornościowego,
- przeciwdziałanie zmianom nowotworowym,
- rozwój układu nerwowego na etapie życia płodowego i wczesnego dzieciństwa,
- łagodzenie stanów zapalnych, dlatego osoby z chorobami, w których występuje stan zapalny, jak Hashimoto, RZS, PCOS, powinny szczególnie zwrócić na nie swoją uwagę,
- poprawę nastroju,
- stan włosów, skóry i paznokci.
Tyle zalet niesie ze sobą jedzenie ryb. Placki ziemniaczane z łososiem mogą Ci w tym pomóc. Łosoś jest tłustą rybą, więc zawiera dużo kwasów tłuszczowych DHA i EPA i jego jedna porcja może dostarczyć ich więcej niż inne ryby. Takie placki możesz podawać nawet na imprezie, w eleganckiej wersji, małych placuszków. Same placki ziemniaczane robisz normalnie, a najważniejsze są potem dodatki. Placuszki dekoruje się z łososiem i twarożkiem. Wystarczy posmarować placki serkiem śmietankowym i podać z łososiem wędzonym na górze. Możesz dodatkowo podawać je z sosem koperkowym, sosem tzatziki lub nawet ze zwykłą śmietaną czy jogurtem naturalnym.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z łososiem
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z łososiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Łosoś wędzony
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z łososiem
Placki ziemniaczane mają wysoki indeks glikemiczny, więc najlepiej jeść je z umiarem. Możesz też zamienić białą mąkę na pełnoziarnistą i podawać je z warzywami.
Energia i białka
(305g)
Węglowodany
(305g)
Tłuszcze
(305g)
Witaminy
(305g)
Składniki mineralne
(305g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.