Placki ziemniaczane z gulaszem z szynki wieprzowej
- Szynka wieprzowa surowa (500 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (40 ml)
- Cebula (200 g)
- Papryka czerwona (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 4 łyżki (40 g)
- Ziemniaki późne (750 g)
Przepis na placki ziemniaczane z gulaszem z szynki wieprzowej krok po kroku
Rozgrej połowę oleju. Do garnka dodaj pokrojoną w niewielką kostkę papryką, przeciśnięte 2 ząbki czosnku oraz pokrojone 100 g cebuli. Podsmaż kilka minut.
Dodaj mięso pokrojone w kostkę i smaż około 8 minut.
Wlej tyle bulionu lub wody, by przykryła mięso i warzywa. Dodaj sól, pieprz, paprykę słodką i ostrą i gotuj około godzinę.
Gdy mięso będzie miękkie w 40 g zimnej wody rozpuść 2vłyżki mąki. Dodaj do sosu i zagotuj, by lekko zgęstniał.
Obierz ziemniaki. Umyj je i zetrzyj na tarce na puree. Dodaj 2 łyżki mąki, sól, pieprz i pokrojoną drobno cebulę i posiekane 2 ząbki czosnku.
Na reszcie gorącego oleju smaż placki ziemniaczane na patelni.
Gotowe placki polewaj sosem.
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Ragout
-
Gulasz z szynki wieprzowej
-
Gulasz z łopatki
-
Bogracz z kluskami
-
Gulasz z łopatki wieprzowej
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Karmuszka
-
Gulasz segedyński
-
Gulasz z serc wieprzowych
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Gulasz Thermomix
-
Zupa gulaszowa po węgiersku
-
Gulasz z polędwicy wieprzowej
-
Gulasz wieprzowy
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z gulaszem z szynki wieprzowej
Prosty przepis na placki ziemniaczane z sosem gulaszowym z szynki. Ten przepis warto zrobić, bo jest nieskomplikowany i zawiera proste składniki. Idealnie na smaczny i sycący obiad. Sos gulaszowy z mięsem z szybki wieprzowej jest pyszny, a dodatkowo bardzo łatwy. Tutaj znajduje się tyko kilka składników. Ciasto do placków ziemniaczanych zrobi się bez jajka, za to dodaje się mąkę. Placki po węgiersku to najlepszy pomysł na obiad, który ma zaspokoić głód największego głodomora. Podawaj je wyłącznie na gorąco.
Wykonanie placków ziemniaczanych jest bardzo proste. Robi się też je szybko, więc warto najpierw zająć się sosem, a podczas gotowania sosu – plackami ziemniaczanymi. Wystarczy zetrzeć ziemniaki na tarce. Polecam oczka robiące puree. Możesz też zetrzeć na różnych grubościach. Do tego dodaj pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Możesz przedtem cebulkę i czosnek podsmażyć na maśle bądź oleju, jednak nie jest to konieczne. Do placków nie trzeba dodawać jajka. Wystarczy przyprawić solą i pieprzem. Placki smaż na sporej ilości tłuszczu i w razie potrzeby dodaj więcej.
Gulasz z szynki wieprzowej możesz zrobić już w około godzinę. Pamiętaj, że czas gotowania jest uzależniony od tego, kiedy mięso będzie miękkie. Jest to najważniejsza sprawa przy robieniu sosu gulaszowego. Gdy mięso będzie już dostatecznie miękkie możesz uznać, że sos jest gotowy. Wystarczy go tylko przyprawić i zagęścić mąką. Jeżeli konsystencja sosu jest zbyt gęsta – dodaj wody lub bulionu. Natomiast jeśli sos wyszedł za rzadki polecam gotować dłużej – zredukuje się. Można też dodać więcej mąki, ale ostrożnie. Zbyt duża ilość mąki może za bardzo zagęścić sos.
Placki ziemniaczane możesz podawać podobnie jak placki po węgiersku: na placka ziemniaczanego o sporej wielkości wyłóż na połowie sos, a następnie zakryj go drugą połową placka. Można także układać warstwowo: placek ziemniaczany, sos, placek ziemniaczany, sos… Można także po prostu na placka wylać sos. Idealnie smakuje placek ziemniaczany z sosem i dodatkowo polany śmietaną.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z gulaszem z szynki wieprzowej
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z gulaszem z szynki wieprzowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z gulaszem z szynki wieprzowej
Treściwy obiad, który zawiera wszystkie składniki odżywcze. Ma wysoki indeks glikemiczny.
Energia i białka
(425g)
Węglowodany
(425g)
Tłuszcze
(425g)
Witaminy
(425g)
Składniki mineralne
(425g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.