Placki ziemniaczane z gulaszem wołowym
- Polędwica wołowa (500 g)
- Cebula (200 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (40 ml)
- Papryka czerwona (140 g)
- Ogórek kiszony (100 g)
- Wino czerwone wytrawne (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 5 łyżek (50 g)
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Jajko (2 szt.)
Przepis na placki ziemniaczane z gulaszem wołowym krok po kroku
Rozgrzej połowę oleju w garnku. Podsmaż na nim pokrojone w kostkę 100 g cebuli oraz 2 posiekane ząbki czosnku.
Do zarumienionych warzyw dodaj pokrojone w kostkę mięso i podsmaż około 7 minut.
Po tym czasie wlej o mięsa wino - ma wyparować. Dodaj około 500 g bulionu domowego albo wody, przyprawę chilli i paprykę słodką oraz pokrojoną w kostkę paprykę czerwoną świeżą. Teraz gotuj około godzinę i 20 minut, mięso ma być miękkie.
Gdy mięso jest miękkie dodaj pokrojonego drobno ogórka kiszonego oraz sól i pieprz. W około 50 ml zimnej wody rozprowadź dokładnie 2 łyżki mąki i dodaj do sosu. Zagotuj i gotowe.
Umyte i obrane ziemniaki dodaj do blendera razem ze 100 g cebuli, 2 ząbkami czosnku, jajkiem, 3 łyżkami mąki, solą i pieprzem.
Na reszcie gorącego oleju smaż placki ziemniaczane na złoty kolor.
Placki układaj na talerzu naprzemiennie z sosem.
-
Gulasz wołowy
-
Gulasz
-
Gulasz węgierski
-
Boeuf strogonow
-
Zupa strogonow
-
Carbonada
-
Strogonow wołowy
-
Eintopf
-
Gulasz z wołowiny
-
Gulasz z cielęciny
-
Tradycyjny gulasz wołowy
-
Gulasz wołowy z warzywami
-
Gulasz wołowy z papryką
-
Gulasz wołowy z pieczarkami
-
Zupa gulaszowa Thermomix
-
Gulasz wołowy węgierski
-
Gulasz z kaszą gryczaną
-
Wołowina z warzywami
-
Gulasz wołowy
Więcej informacji na temat placków ziemniaczanych z gulaszem wołowym
Placki ziemniaczane oraz sos z wołowiny na winie to kwintesencja smaku. Genialna propozycja na wyjątkowy obiad. Możesz podawać z odrobiną śmietany – pycha. Sos wołowy po węgiersku z plackami ziemniaczanymi jest zrobiony z winem. Znajdziesz w nim też ogórki kiszone i paprykę. Placki ziemniaczane z sosem z wołowiny to potrawa bardzo sycąca. Takim obiadem na pewno się najesz. Sos z wołowiny robi się przez dosyć długi czas. Najważniejsze, by mięso było miękkie. Ta potrawa najlepiej smakuje podana tylko i wyłącznie na gorąco.
W sosie gulaszowym znajduje się wino. Jeżeli z jakiegoś powodu nie spożywasz alkoholu po prostu go pomiń. O tym, że o przepisu dodaje się alkohol trzeba pamiętać, gdyż zgodnie z najnowszymi badaniami nie jesteśmy w stanie usunąć alkoholu w całości z potrawy i zawsze zostanie chociażby 5% alkoholu. Sos węgierski bez dodanego wina również wyjdzie, ale wino nadaje specyficznego aromatu. Najlepsze jest wytrawne wino czerwone. Zawiera największą ilość przeciwutleniaczy, pomagających w obronie przed wolnymi rodnikami.
Na zrobienie sosu potrzeba około godzinę i dwadzieścia minut. Czas gotowania może się różnić. Priorytetem jest uzyskanie miękkiego, rozpadającego się mięsa. Jeśli mięso jest twarde to prawdopodobnie potrzebuje dłuższego gotowania. Pamiętaj, że przygotowując sos gulaszowy wołowy należy spełnić kilka warunków. Najważniejsze jest, by nie solić potrawy przed gotowaniem – soli się wyłącznie po ugotowaniu. Kolejna rzecz to obróbka termiczna mięsa, które jest wcześniej wyciągnięte z lodówki. Jeśli zaczniesz gotować mięso, które dopiero co wyjąłeś z lodówki to może oznaczać uzyskanie twardego mięsa pomimo długiego gotowania.
Placki ziemniaczane smaż na bardzo gorącym oleju, wtedy będą chrupiące. Nie dodawaj także zbyt malej ilości oleju do smażenia. Jeżeli jest za mało tłuszczu – dodaj więcej. Zblendowanie wszystkich składników to szybka wersja na przepis na placki ziemniaczane. Możesz też zetrzeć ziemniaki na tarce. To będzie trochę bardziej czasochłonne, ale są równie pyszne.
Alergeny w plackach ziemniaczanych z gulaszem wołowym
Lista alergenów dla placków ziemniaczanych z gulaszem wołowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych z gulaszem wołowym
Przepis jest odżywczy i sycący. W sosie jest wino, więc trzeba o tym pamiętać przygotowując przepis.
Energia i białka
(430g)
Węglowodany
(430g)
Tłuszcze
(430g)
Witaminy
(430g)
Składniki mineralne
(430g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.