Placki z pieczonej dyni
- Dynia hokkaido (250 g)
- Jogurt naturalny 2% (50 g)
- Jajko (2 szt.)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
Przepis na placki z pieczonej dyni krok po kroku
Dynię umyj, usuń z niej pestki i pokrój na mniejsze kawałki.
Kawałki dyni ułóż skórą do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Dynię piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 35 minut.
Upieczoną dynię wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Następnie z dyni usuń skórę a miąższ zblenduj na gładkie puree przy pomocy blendera.
W misce wymieszaj przestudzone puree z dyni z jogurtem naturalnym.
Następnie do masy wybij jajka, dodaj olej i cukier. Składniki dokładnie wymieszaj.
Do masy dyniowej przesiej mąkę wymieszaną z 2 płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia oraz szczyptą soli.
Składniki wymieszaj dokładnie przy pomocy miksera (na minimalnych obrotach) na jednolitą masę.
Na patelni rozgrzej odrobinę oleju, układaj po jednej łyżce ciasta na placuszki z zachowaniem odstępów i placuszki smaż z dwóch stron na złoty kolor (po około 2-2,5 minuty na stronę).
Przed smażeniem następnej partii placuszków warto wytrzeć patelnię ręcznikiem papierowym i wlać nowy olej.
Gotowe placuszki podawaj bezpośrednio po przygotowaniu, np. posypane cukrem pudrem lub z dodatkiem powideł.
-
Naleśniki
-
Kopytka
-
Parówka w cieście francuskim
-
Ryż z jabłkami
-
Bułki cynamonowe
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Kleik ryżowy
-
Pączki z serka homogenizowanego
-
Legumina
-
Budyń jaglany
-
Placki z serka wiejskiego
-
Omlet cesarski
-
Bananowe pancakes
-
Jak zrobić pancake
-
Bułeczki z jagodami
-
Babeczki wielkanocne
-
Grysik
-
Zacierki
-
Kolacja dla dzieci
Więcej informacji na temat placków z pieczonej dyni
Placki z pieczonej dyni to doskonała propozycja na obiad lub na kolację dla całej rodziny. Smaczne placuszki z dyni warto podać z dodatkiem cukru pudru lub powideł. Przepis na placki z pieczonej dyni jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania placuszków potrzebne będą następujące produkty spożywcze: dynia hokkaido, jogurt naturalny, jajka, olej rzepakowy, cukier, mąka pszenna, sól oraz proszek do pieczenia. Placuszki możesz przygotować również z innej dyni, np. z dyni piżmowej.
A jak zrobić placki z pieczonej dyni? Dynię umyj, usuń z niej pestki i pokrój na mniejsze kawałki. Kawałki dyni ułóż skórą do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Dynię piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 35 minut. Upieczoną dynię wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Następnie z dyni usuń skórę a miąższ zblenduj na gładkie puree przy pomocy blendera. W misce wymieszaj przestudzone puree z dyni z jogurtem naturalnym. Do masy wybij jajka, dodaj olej i cukier. Składniki dokładnie wymieszaj. Do masy dyniowej przesiej mąkę wymieszaną z 2 płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia oraz szczyptą soli. Składniki wymieszaj dokładnie przy pomocy miksera na jednolitą masę. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju, układaj po jednej łyżce ciasta na placuszki z zachowaniem odstępów i placuszki smaż z dwóch stron na złoty kolor.
Dynia to bogate źródło witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na wiele funkcji naszego organizmu. W dyni znajdziemy między innymi: witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan.
Podsumowując: wiesz już jak smażyć placuszki z pieczonej dyni. Placki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i warto podać je z dodatkiem powideł lub cukru pudru. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania placuszków dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w plackach z pieczonej dyni
Lista alergenów dla placków z pieczonej dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze placków z pieczonej dyni
Placki z pieczonej dyni to doskonała propozycja na smaczne danie dla dzieci i dorosłych. Placki przygotowane z dodatkiem dyni świetnie sprawdzą się do włączenia większej ilości warzyw do diety.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.