Placki z cukinii keto
- Cukinia - 1 sztuka (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (20 g)
- Jajko (2 szt.)
- Olej kokosowy - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na placek z cukinii keto krok po kroku
Cukinię obierz ze skóry i zetrzyj na tarce.
Przełóż do miski i odstaw na 20 minut.
Odsącz nadmiar wody i połącz z resztą składników.
Całą masę dokładnie wymieszaj.
Olej kokosowy rozgrzej na patelni.
Usmaż placuszki na złocisty kolor.
- Placek z cukinią
- Placki z cukinii i marchewki
- Placki ziemniaczane z cukinią
- Placuszki z cukinii i ziemniaków
- Placki z cukinii fit
- Chrupiące placki z cukinii
- Placki z cukinii z piekarnika
- Placki warzywne
- Placuszki z cukinii z fetą
- Placki z cukinii Thermomix
- Placki z cukinii z fetą
- Placki z cukinią pieczone
- Placuszki z cukinii z serem
- Placki z cukinii z serem
- Placki z cukinii pieczone
- Placki z cukinii z serem
- Naleśniki z cukinią
- Placki z cukinii blw
- Placki z cukinii
Więcej informacji na temat plackaz cukinii keto
Placki z cukinii keto to idealny pomysł na zdrowe i smaczne danie gdy w swojej diecie ograniczasz podaż węglowodanów ale nie tylko. Tak naprawdę polecam każdemu. Dieta ketogeniczna, czyli taka która w dość dużym stopniu ogranicza codzienna podaż węglowodanów przy jednocześnie zwiększonej podaży tłuszczu w naszym codziennym jadłospisie w ostatnim czasie zyskała na popularności. Do głównych źródeł węglowodanów w naszej diecie należą takie produkty jak: pieczywo, kasze, makarony, ryże czy mąka.
Ten model żywienia doczekał się swoich przeciwników i zwolenników. Jest to rodzaj diety, mocno eliminacyjnej dlatego budzi wiele kontrowersji. Nikt nie sprzeciwia się, że najlepszym modelem żywienia jest indywidualnie zbilansowana dieta, która zakłada odpowiednia podaż białka, tłuszczy i węglowodanów. Natomiast dieta ketogeniczna oprócz znalezienia się w ostatnich trendach żywieniowych ma swoje zastosowanie w niektórych chorobach. Wbrew przekonaniom dieta ketogeniczna to nie tylko jajecznica na boczku i sam tłuszcz, pomimo swoich specyficznych założeń jadłospis musi być odpowiednio zbilansowany. Dzisiaj przedstawię Wam pomysł na pyszne i dietetyczne keto placki. Oczywiście te, które w swoim składzie mają mąkę, także będą dietetyczne jeśli zastosujemy odpowiednią obróbkę termiczną, dobór składników a ich kcal będzie mieściła się w naszym zapotrzebowaniu energetycznym uwzględniając pozostałe posiłki w ciągu dnia.
Zatem jak zrobić placki keto z cukinii?
To nic trudnego, kilka minut i podstawowych składników, a dobre placki gotowe.
Wystarczy, że dość dużą cukinię zetrzesz na tarce o grubych oczkach i odstawisz na 20 minut. W tym czasie warzywo puści wodę, którą należy wylać i dokładnie odsączyć pozostałe warzywo. Następnie dodaj startą na tarce cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek i jajko. Całość dokładnie wymieszaj i połącz ze sobą wszystkie składniki. Usmaż placuszki na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym na złocisty kolor.
Jeśli placki przez brak dodatku mąki nie będą się trzymać na patelni, śmiało możesz przyrządzić keto placki z cukinii z piekarnika.
Skoro już znasz przepis na keto placki z cukinii, koniecznie spróbuj!
Alergeny w placku z cukinii keto
Lista alergenów dla plackaz cukinii keto przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze plackaz cukinii keto
Idealna opcja dla wszystkich osób ograniczających podaż węglowodanów w swojej codziennej diecie.
Energia i białka
(162g)
Węglowodany
(162g)
Tłuszcze
(162g)
Witaminy
(162g)
Składniki mineralne
(162g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.