Placek z płatków owsianych
- Płatki owsiane - 1 szklanka (250 g)
- Jabłko - 1 sztuka (120 g)
- Cynamon - 2 łyżeczki (10 g)
- Jajko (2 szt.)
- Miód - 3 łyżki (30 g)
- Mleko 2% - 1/4 szklanki (60 ml)
Przepis na placek z płatków owsianych krok po kroku
Płatki owsiane zmiksuj w mikserze na mniejsze płatki.
Przesyp je do miski, wbij jajka, wlej mleko i dokładnie wymieszaj.
Jabłko obierz, usuń gniazdko nasienne i pokrój na mniejsze kawałki.
Wymieszaj jabłko z płatkami, dodaj cynamon i miód.
Przelej ciasto do foremki i włóż do piekarnika.
Upiecz ciasto przez 30 minut w 180 stopniach C.
-
Sernik złota rosa
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Chlebek bananowy fit
-
Placek z cukinią
-
Ciasto jogurtowe
-
Placek z marchewką
-
Ciasto wiewiórka
-
Puszyste ciasto z jabłkami na oleju
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Fit szarlotka
-
Brownie z buraka
-
Ciasto z burakami
-
Ciasto z mąki kokosowej
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Chlebek bananowy bezglutenowy
-
Ciasto owsiane z miodem
-
Ciasto bananowe wilgotne
-
Dietetyczne ciasta
Więcej informacji na temat placka z płatków owsianych
Kiedy jesteś na diecie lub liczysz kalorie spożywanych posiłków, ale naszła Cię ochota na coś słodkiego, wykorzystaj mój przepis na placek z płatków owsianych.
Będzie on zdecydowanie bardziej dietetyczny niż ciasto na bazie mąki pszennej.
Dodatkowo płatki owsiane charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Są źródłem białka, dostarczają wiele aminokwasów egzogennych, jednak nie wszystkich. Za białko wzorcowe uważa się białko jajka kurzego, które dostarcza wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oprócz tego płatki owsiane są dobrym źródłem wielu witamin takich jak: witaminy z grupy B, witaminy E oraz błonnika pokarmowego, który działa w naszych jelitach jak szczotka. Błonnik pokarmowy korzystanie wpływa na perystaltykę naszych jelit, zapobiegając zaparciom.
Z płatków owsianych możemy przygotować nie tylko owsiankę na śniadanie dla dzieci i dla siebie, ale też placek z płatków owsianych.
Wszystkie dania z wykorzystaniem płatków są smaczne i sycące. Nie bez powodu poleca się owsianki na śniadanie lub dodatek płatków do koktajli.
Zatem jak zrobić placek z płatków owsianych?
Przepis jest bardzo prosty w przygotowaniu, na pewno poradzi sobie z nim każdy, nawet osoba zaczynająca swoją przygodę kulinarną.
Będziesz potrzebować tylko kilku składników, czyli płatki, jabłko, cynamon, jajka, miód i odrobina mleka.
Jeśli korzystasz z płatków owsianych górskich, w pierwszej kolejności zmiksuj je. Gdy używasz płatków błyskawicznych, nie ma takiej potrzeby, są one odpowiednio rozdrobnione.
Przesyp płatki do miski, dodaj mleko, wbij jajka i wymieszaj.
Jabłko obierz ze skóry, usuń gniazdo nasienne i pokrój na mniejsze kawałki, dodaj owoc do pozostałej masy. Do mojego placka dodałam cynamon, który idealnie pasuje do jabłek i płatków owsianych, jeśli jednak masz ochotę na czekoladowe ciasto, dodaj do niego łyżkę kakao.
Tak przygotowane ciasto, przełóż do niedużej foremki i upiecz w piekarniku, po około 30 minutach ciasto będzie dobre.
Mój przepis jest wegetariański, ponieważ nie zawiera mięsa, jeśli jednak jesteś na diecie wegańskiej, możesz zrobić je bez jajek, a mleko zamienić na napój roślinny.
Alergeny w placku z płatków owsianych
Lista alergenów dla placka z płatków owsianych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze placka z płatków owsianych
Zamiast miksowana płatków owsianych górskich możesz użyć płatków owsianych błyskawicznych.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.