Placek słonecznikowy
- Jajko (8 szt.)
- Cukier (300 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 szklanka (150 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (500 g)
- Margaryna do pieczenia - 1 kostka (250 g)
- Kajmak - 1 puszka (400 g)
Przepis na placek słonecznikowy krok po kroku
Białka oddziel od żółtek.
Białka ubij na sztywną pianę (podczas ubijania stopniowo do białek dodaj 220 gram cukru).
Żółtka ubij osobno, następnie dodaj je do białek i delikatnie wymieszaj.
Kakao oraz mąkę tortową przesiej do osobnej miski.
Mąkę dodaj do ubitych białek i wymieszaj do połączenia składników.
Masę na biszkopt przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównaj ją.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 30 minut.
Upieczony biszkopt wyciągnij z piekarnika i pozostaw go do wystudzenia.
W garnuszku rozgrzej łyżkę margaryny i upraż na nim słonecznik z pozostałym cukrem.
Pozostałą margarynę ubij na puszystą masę, dodaj do niej masę kajmakową i ponownie wymieszaj na małych obrotach miksera.
Biszkopt przekrój wzdłuż na pół (możesz nasączyć go herbatą lub kawą).
Dolny blat ciasta posmaruj 1/3 kremu kajmakowego i posyp połową słonecznika prażonego.
Następnie posmaruj wewnętrzną część biszkoptu połową pozostałego kremu i ułóż go na słoneczniku.
Wierzch biszkoptu posmaruj pozostałym kremem i posyp pozostałym słonecznikiem.
Gotowe ciasto podawaj jako dodatek do kawy lub herbaty.
-
Sernik
-
Szarlotka
-
Ciasto ze śliwkami
-
Sernik królewski
-
Biszkopt
-
Ciasto z malinami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto krówkowe
-
Sernik gotowany
-
Szarlotka z kruszonką
-
Placek z bananami
-
Ciasto z gruszkami
-
Ciasto snikers
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernik izaura
-
Szybkie ciasto na niedzielę do kawy
Więcej informacji na temat placka słonecznikowego
Placek słonecznikowy to doskonała propozycja na słodką przekąskę. Proste ciasto ze słonecznikiem prażonym warto podać jako dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto świetnie sprawdzi się również jako poczęstunek podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Przepis na placek słonecznikowy jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące produkty: jajka, cukier, mąka tortowe, kakao, nasiona słonecznika, margaryna oraz kajmak.
A jak zrobić placek słonecznikowy? Białka ubij na sztywną pianę (podczas ubijania stopniowo do białek dodaj 220 gram cukru). Żółtka ubij osobno, dodaj je do białek i delikatnie wymieszaj. Mąkę z kakao dodaj do ubitych białek i wymieszaj. Masę na biszkopt przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównaj ją. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 30 minut. W garnuszku rozgrzej łyżkę margaryny i upraż na nim słonecznik z pozostałym cukrem. Margarynę ubij na puszystą masę, dodaj do niej masę kajmakową i wymieszaj na małych obrotach miksera. Biszkopt przekrój wzdłuż na pół. Dolny blat ciasta posmaruj 1/3 kremu kajmakowego i posyp połową słonecznika. Posmaruj wewnętrzną część biszkoptu połową pozostałego kremu i ułóż go na słoneczniku. Wierzch biszkoptu posmaruj pozostałym kremem i posyp pozostałym słonecznikiem.
Nasiona słonecznika zawierają bardzo duże ilości witaminy E zwanej witamina młodości. Odpowiada ona między innymi za dobry stan naszej skóry, włosów i paznokci. Jest bardzo silnym naturalnym antyutleniaczem. Pestki zawierają duże dawki fitosteroli, wspomagające obniżać zbyt wysoki poziom cholesterolu w krwi.
Podsumowując ciasto słonecznikowy to doskonała propozycja na dodatek do kawy lub herbaty. Pyszne ciasto świetnie sprawdzi się jako słodka przekąska na spotkania rodzinne i ze znajomymi. Ciasto słonecznikowe jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do przygotowania wypieku dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w placku słonecznikowym
Lista alergenów dla placka słonecznikowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- kajmak
Wartości odżywcze placka słonecznikowego
Placek słonecznikowy to doskonała propozycja na pyszne, domowe ciasto. Słonecznik to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.