Placek po zbójnicku
- Ziemniaki późne (500 g)
- Mąka pszenna typ 750 (50 g)
- Cebula - 1,5 sztuki (75 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Szynka wieprzowa surowa (300 g)
- Boczek wędzony bez kości (50 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (150 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Bulion drobiowy (500 g)
- Koncentrat pomidorowy (50 g)
- Pieczarki (200 g)
Przepis na placek po zbójnicku krok po kroku
Mięso i boczek pokrój w kostkę.
Jedną cebulę obierz, pokrój w kostkę. Marchew obierz i pokrój w talarki, a z papryki usuń gniazda nasienne i pokrój ją w kostkę.
W szerokim garnku rozgrzej połowę oliwy, dodaj boczek z cebulą i składniki podsmaż. Następnie włóż marchew z papryką i mieszając składniki smaż je kilka minut.
Na osobnej patelni podgrzej pozostała oliwę i obsmaż kawałki szynki. Mięso dopraw solą i pieprzem, następnie mięso przełóż do garnka z warzywami.
Zawartość garnka dopraw do smaku przyprawami. Następnie wlej gorący bulion, dodaj sos sojowy, ziele angielskie oraz liść laurowy, całość przykryj i tuż na małym ogniu przez około 90 minut.
Na koniec do gulaszu dodaj koncentrat pomidory oraz pokrojone pieczarki.
Na patelni z oleju oraz połowy mąki przygotuj zasmażkę, którą następnie przełóż do garnka i dokładnie wymieszaj. Składniki dokładnie zagotuj.
Następnie przygotuj placki ziemniaczane.
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach, pozostaw je na 5 minut, następnie odciśnij w dłoniach nadmiar wody.
Do odciśniętych ziemniaków dodaj pozostałą mąkę, pół startej drobno cebuli, jajko oraz szczyptę soli. Składniki dokładnie wymieszaj.
Na patelni rozgrzej część oleju, następnie wyłóż część masy ziemniaczanej i rozprowadź ją na całą patelnię.
Placek smaż na średnim ogniu przez około 4 minuty z każdej strony.
Placek przełóż na talerz, nałóż na niego gorący gulasz i złóż na pół.
Wierzch placka posyp posiekaną natką pietruszki.
-
Kluski śląskie
-
Kopytka
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Kartacze
-
Krupnik
-
Pieczone ziemniaczki
-
Kapuśniak
-
Gulasz wołowy
-
Placek po węgiersku
-
Pieczone ziemniaki
-
Gnocchi
-
Ziemniaczki z piekarnika
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Babka ziemniaczana
-
Knedle ze śliwkami
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Bogracz
-
Dania z ziemniaków
Więcej informacji na temat placka po zbójnicku
Placek po zbójnicku to doskonała propozycja na treściwy i smaczny obiad z dodatkiem mięsa. Przepis na placek po zbójnicku przygotowywany jest z ziemniaków i jest to rodzaj dużego placka ziemniaczanego podawany z gulaszem mięsnym. W dalszej części dowiesz się jak zrobić placek po zbójnicku z pieczarkami. Przepis na przygotowanie placka jest łatwy i nie wymaga on dużego doświadczenia w kuchni. Składniki potrzebne do przygotowania placka to ziemniaki (najlepiej późne), mąka, cebula, jajko, olej, szynka wieprzowa, boczek, marchewka, papryka, oliwa, bulion, koncentrat pomidorowy, pieczarki, sól, papryka słodka, papryka ostra, sos sojowy, pietruszka, ziele angielskie, liść laurowy i czosnek.
Jak zrobić placek po zbójnicku? Najpierw przygotuj sos. Mięso, boczek, cebulę i paprykę pokrój w kostkę. Marchewkę pokrój w talarki. W garnku podsmaż boczek i cebulę. Następnie do garnka dodaj marchewkę i paprykę. Na osobnej patelni podsmaż kawałki szynki, mięso dopraw solą i pieprzem, następnie przełóż do garnka z warzywami. Zawartość garnka dopraw przyprawami, następnie wlej bulion i dodaj sos sojowy, ziele angielskie i liść laurowy. Całość duś pod przykrywką 90 minut. Na koniec dodaj koncentrat pomidorowy i pieczarki. Do garnka dodaj zasmażkę z oleju i mąki i dokładnie wymieszaj. Czas na placki ziemniaczane. Ziemniaki zetrzyj na tarce o małych oczkach. Następnie odciśnij je z nadmiaru wody i dodaj mąkę, startą cebulę, jajko oraz sól i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Masę ziemniaczaną rozprowadź po całej patelni i smaż z każdej strony. Usmażony placek przełóż na talerz. Na pół placka nałóż gulasz i złóż placka na pół.
Podsumowując placek po zbójnicku to tradycyjny Polski placek ziemniaczany z mięsem. Placek sprawdzi się idealnie na sycący obiad z rodziną. Placki ziemniaczane po zbójnicku uwielbiane są przez wszystkich i szybko znikają. Jest to danie ciężkostrawne, dlatego osoby na diecie lekkostrawnej powinny unikać jego spożywania w swoim jadłospisie. Jest to doskonała propozycja na szybki w przygotowaniu obiad na kilka dni (następnego dnia możemy zjeść np. gulasz z ugotowaną kaszą).
Alergeny w placku po zbójnicku
Lista alergenów dla placka po zbójnicku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- sos sojowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze placka po zbójnicku
Jest to danie ciężkostrawne, dlatego osoby na diecie lekkostrawnej powinny unikać jego spożywania w swoim jadłospisie.
Energia i białka
(445g)
Węglowodany
(445g)
Tłuszcze
(445g)
Witaminy
(445g)
Składniki mineralne
(445g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.