Placek po meksykańsku
- Ziemniaki średnie (1000 g)
- Cebula - 2 sztuki (180 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (30 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mięso mielone wołowe (450 g)
- Papryka czerwona - 1/2 sztuki (120 g)
- Kukurydza konserwowa - 1/2 puszki (100 g)
- Fasola czerwona - 1/2 puszki (100 g)
- Passata pomidorowa - 1 szklanka (230 g)
- Czosnek - 3 ząbki (31 g)
Przepis na placek po meksykańsku krok po kroku
Jedną cebulę i paprykę pokrój w kostkę. I podsmaż razem na patelni z rozgrzaną łyżką oleju.
Dodaj mięso i smaż, aż się zarumieni.
Dodaj passatę oraz odcedzone na sitku kukurydzę i fasolę. Dodaj po łyżeczce kminku, pieprzu ziołowego i słodkiej papryki oraz pół łyżeczki ostrej papryki. Gotuj na małym ogniu, aż sos zgęstnieje.
Ziemniaki obierz i umyj, a następnie zetrzyj na tarce do dużej miski.
Następnie zetrzyj jedną cebulę do ziemniaków i przełóż na sitko, by chwilę je odcedzić z płynu.
Przełóż do miski, dodaj jajka, mąkę i pół łyżeczki soli i dobrze wymieszaj.
Na dużą patelnię wlej olej i wykładaj po dwie łyżki ciasta, formując duży placek. Smaż z obu stron, aż się zarumieni.
Gdy placki są gotowe, wyłóż je na talerz i na każdym rozłóż ciepły sos meksykański.
Smacznego!
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Szarma
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Mielony z piekarnika
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Cevapcici
-
Karminadle
-
Roladki z mięsem mielonym
-
Zupa meksykańska z mięsem mielonym
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Obiad z mięsem mielonym
Więcej informacji na temat placka po meksykańsku
Kuchnia meksykańska słynie z tego, że opiera się głównie na kukurydzy i nasionach roślin strączkowych. W sosie meksykańskim obowiązkowym składnikiem są właśnie te żółte ziarenka oraz najczęściej czerwona fasola. I nie brakuje ich również w naszym przepisie.
Przepis na placek po meksykańsku to ukłon w kierunku kuchni meksykańskiej i polskiej. To połączenie, choć zaskakujące jest niezwykle pyszne i idealne na obiad. Placki ziemniaczane po meksykańsku na pewno Wam zasmakują!
Zastanawiasz się pewnie jak zrobić placek po meksykańsku. Żeby go przygotować potrzebujesz dwóch elementów: placków ziemniaczanych i meksykańskiego sosu. Te pierwsze przygotujesz poprzez starcie surowych ziemniaków i cebuli na tarce. Następnie dodaj mąkę i jajka. Wszystko wymieszaj i smaż na patelni z dobrze rozgrzanym olejem.
Sos meksykański to nic innego jak połączenie mielonej wołowiny, cebuli, papryki, kukurydzy oraz fasoli z pomidorową passatą. Taki gotowy, doprawiony sos układaj na plackach i od razu podawaj. To danie jest naprawdę dobre w smaku i z pewnością Ci zasmakuje.
Ziemniaki to warzywo, które pomimo swoich wartości odżywczych ma wielu wrogów. Mało kto wie, że ich zła passa wynika zdecydowanie z dodatków, z którymi są podawane lub ze sposobu przyrządzenia, niż z nich samych. Są produktem lekkostrawnym i niskokalorycznym, zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki).
Te wspaniałe warzywa można również podzielić pod względem typów. Typ A określany jest jako sałatkowy. Te ziemniaki są najtwardsze i nie rozpadają się w trakcie gotowania. Typ B, tak zwany ogólnoużytkowy ma więcej skrobi i jest mniej wilgotny i podczas gotowania pęka na powierzchni.
I to właśnie ten typ ziemniaków będzie najbardziej odpowiedni do przygotowania tego przepisu.
Placki ziemniaczane standardowo przygotowuje się ze śmietaną, cukrem lub gulaszem. Może więc pora na wypróbowanie nowego przepisu?
Alergeny w placku po meksykańsku
Lista alergenów dla placka po meksykańsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze placka po meksykańsku
Ziemniaki są produktem lekkostrawnym i niskokalorycznym, zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Wyszedł doskonały!!!!
Gratuluje pomysłu oraz przepisu.
Pozdrawiam serdecznie
Mephisto76