Placek po cygańsku
- Ziemniaki późne - 10 średnich sztuk (1000 g)
- Jajko (2 szt.)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (40 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Mięso mielone wieprzowe (800 g)
- Pomidory w puszce - 2 małe puszki (800 g)
- Olej rzepakowy (600 ml)
- Śmietana 18% (300 g)
- Natka pietruszki - 2 małe pęczki (40 g)
Przepis na placek po cygańsku krok po kroku
250 g cebuli obierz z łupiny i posiekaj drobno.
Rozgrzej olej rzepakowy na patelni i zeszklij cebulę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, mięso mielone i smaż przez 5-7 minut.
Dodaj na patelnię pomidory z puszki, dopraw solą, pieprzem, papryką ostrą i słodką, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, wlej 150 ml wody i duś pod przykryciem przez 30 minut.
Ziemniaki obierz ze skórki i zetrzyj na tarce.
Obierz 150 g cebuli i zetrzyj razem z ziemniakami.
Dodaj do ziemniaków jajka, mąkę ziemniaczaną, sól i pieprz ziołowy, wymieszaj.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż partiami placki.
Placki podawaj na dużym talerzu z gulaszem i śmietaną kwaśną, całość udekoruj posiekaną natką pietruszki.
-
Hamburgery
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Pielmieni
-
Burger drwala
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Mielony z piekarnika
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Kotlety mielone z piekarnika
-
Rigatoni
-
Cevapcici
-
Danie z mięsa mielonego
Więcej informacji na temat placka po cygańsku
Placek po cygańsku to bardzo dobry pomysł na pyszne danie obiadowe dla całej rodziny. Placki ziemniaczane z gulaszem można podać także podczas bardziej uroczystych kolacji w gronie rodziny i znajomych. Przepis na placki po cygańsku jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, jajka, mąka ziemniaczana, olej rzepakowy, mięso mielone, cebula, czosnek, pomidory w puszce, papryka słodka, papryka ostra, natka pietruszki, śmietana kwaśna, sól, pieprz, pieprz ziołowy, liść laurowy, ziele angielskie.
Jak zrobić placki po cygańsku? Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Rozgrzej olej rzepakowy na patelni i zeszklij cebulę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, mięso mielone i smaż przez 5-7 minut. Dodaj na patelnię pomidory z puszki, dopraw solą, pieprzem, papryką ostrą i słodką, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, wlej wodę i duś pod przykryciem przez 30 minut. Ziemniaki obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Obierz cebulę i zetrzyj razem z ziemniakami. Dodaj do ziemniaków jajko, mąkę ziemniaczaną, sól i pieprz ziołowy, wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż partiami placki. Placki podawaj na dużym talerzu z gulaszem i śmietaną kwaśną, całość udekoruj posiekaną natką pietruszki.
Mięso mielone wieprzowe to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Mięso wieprzowe jest także dobrym źródłem żelaza, potasu i witamin z grupy B. Wybierz mięso mielone o mniejszej zawartości tłuszczu, możesz poprosić w sklepie o zmielenie konkretnego kawałka mięsa. Będziesz mieć wówczas pewność, ile tłuszczu zawiera. Pomidory to owoce używane w kuchni najczęściej do przygotowywania wytrawnych potraw. Pomidory mają niski indeks glikemiczny i zawierają małą ilość kalorii. Bardzo dobrze sprawdzają się w diecie diabetyków i osób walczących z nadmierną masą ciała. Pomidory są źródłem likopenu, który jest naturalnym barwnikiem oraz bardzo silną substancją przeciwutleniającą.
Podsumowując pyszne placki są doskonały daniem na obiad. Placki można przechowywać w lodówce przez 1-2 dni. Danie najlepsze jednak jest ze świeżymi chrupiącymi plackami. Zamiast kilku małych placków możesz usmażyć jeden duży placek, który złożysz na pół i do środka dodasz sos gulaszowy. Placki w sosie są dobre jako szybkie danie obiadowe. Placki możesz zapiec w piekarniku z odrobiną żółtego sera.
Alergeny w placku po cygańsku
Lista alergenów dla placka po cygańsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze placka po cygańsku
Placek po cygańsku to danie zawierające sporą ilość kalorii. Placek nie zawiera glutenu, więc mogą go spożywać osoby chorujące na celiakię. Danie zawiera sporą ilość białka zwierzęcego i dużą ilość błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.