Pizza z szynką parmeńską
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Drożdże świeże (50 g)
- Cukier - 2 łyżki stołowe (20 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Pomidory w puszce (200 g)
- Ser Mozzarella (200 g)
- Szynka parmeńska (100 g)
- Rukola (80 g)
- Ser parmezan (30 g)
- Pomidory koktajlowe (200 g)
- Czosnek (20 g)
Przepis na pizza z szynką parmeńską krok po kroku
Przygotuj ciasto na pizzę. Przygotuj zaczyn: 100 ml ciepłej wody wymieszaj z łyżeczką cukru, łyżką mąki i drożdżami, odstaw na 10 minut. Na blat przesiej mąkę pszenną, dodaj 150 ml wody, sól, oliwę z oliwek i zaczyn drożdżowy. Zagnieć ciasto o jednolitej konsystencji i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
Po tym czasie ciasto rozwałkuj na wielkość blachy.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia, ułóż na nim ciasto.
Pomidory w puszce wymieszaj z oliwą i drobno pokrojonym ząbkiem czosnku, posmaruj nimi ciasto, na sos ułóż kawałki mozzarelli, dopraw oregano i zetrzyj na wierzch parmezan.
Piecz w nagrzanym do 270 stopni piekarniku przez 10-12 minut, aż pizza się zarumieni.
Po tym czasie wyjmij ją z piekarnika i ułóż na nią rukolę, plastry szynki i pokrojone pomidorki koktajlowe, dopraw świeżo mielony pieprzem.
-
Chlebek ziołowy
-
Pizza margherita
-
Lahmacun na drożdżach
-
Szybka pizza
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Pizza Thermomix
-
Cebularz
-
Parówki w cieście drożdżowym
-
Chaczapuri adżarskie
-
Pierogi drożdżowe
-
Chaczapuri z mięsem
-
Rozczyn z drożdży
-
Pizza z krewetkami
-
Pierogi meksykańskie
-
Pizza wiejska
-
Paszteciki ze szpinakiem
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
-
Ciasta drożdżowe na słono
Więcej informacji na temat pizzy z szynką parmeńską
Pizza z szynką parmeńską to wspaniała propozycja na obiad lub kolację. Pizza z dobrymi jakościowo produktami zaskoczy domowników i zabierze ich na szybką wycieczkę po smakach Italii. Przepis na pizzę z szynką parmeńską jest łatwy do przygotowania, jedyną trudnością jest czas oczekiwania na ciasto drożdżowe. Możesz jednak przygotować je dzień wcześniej poczekać, aż urośnie i schować do lodówki, ciasto po 24 godzinach jest jeszcze lepsze niż świeże, jest bardzo chrupiące po upieczeniu. Do zrobienia pizzy wybierz składniki najwyższej jakości, nie oszczędzaj na szynce, te dobre jakościowo są miękkie i łatwe do pogryzienia, tańsze natomiast ciągną się jak guma i przyjemność z jedzenia włoskiej pizzy idzie w zapomnienie. Składniki, które będą Ci potrzebne to: mąka pszenna, drożdże, sól, cukier, pomidory krojone z puszcze, oliwa z oliwek, czosnek, rukola, pomidory koktajlowe oraz prosciutto zwane także szynką parmeńską.
Jak zrobić pizzę z szynką parmeńską ? Przygotuj ciasto na pizzę. Przygotuj zaczyn: 100 ml ciepłej wody wymieszaj z łyżeczką cukru, łyżką mąki i drożdżami, odstaw na 10 minut. Na blat przesiej mąkę pszenną, dodaj 150 ml wody, sól, oliwę z oliwek i zaczyn drożdżowy. Zagnieć ciasto o jednolitej konsystencji i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Po tym czasie ciasto rozwałkuj na wielkość blachy. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, ułóż na nim ciasto. Pomidory krojone wymieszaj z oliwą i drobno pokrojonym ząbkiem czosnku, posmaruj nimi ciasto, na sos ułóż kawałki mozzarelli, dopraw oregano i zetrzyj na wierzch parmezan. Piecz w nagrzanym do 270 stopni piekarniku przez 10-12 minut aż pizza się zarumieni. Wyjmij ją z piekarnika i ułóż na nią rukolę, plastry szynki i pokrojone pomidorki koktajlowe, dopraw świeżo mielony pieprzem.
Podsumowując włoska pizza zachwyci Twoich domowników. Cienkie ciasto i dobrej jakości składniki powodują, że pizza jest lekka i niczym nie przypomina amerykańskich odpowiedników z podwójnym lub potrójnym serem. Włoska kuchnia to przede wszystkim dobrej jakości produkt, pamiętajmy o tym przygotowując dania z tego regionu świata.
Alergeny w pizzy z szynką parmeńską
Lista alergenów dla pizzy z szynką parmeńską przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
- Ser parmezan
Wartości odżywcze pizzy z szynką parmeńską
Domowa pizza jest wyrobem mniej kalorycznym niż pizza gotowa ze sklepu. Pizza z restauracji też nie zawsze bywa najzdrowszym daniem. Jeśli jesteś na diecie przygotuj pizzę w domu masz wpływ na ilość sera położonego na pizzy.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.