Pizza z rukolą
- Drożdże świeże (10 g)
- Cukier - dwie szczypty (2 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (130 g)
- Sól - pół łyżeczki (3 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżeczka (5 ml)
- Przecier pomidorowy bez soli - 5 łyżek (50 g)
- Szynka parmeńska - 2 plastry (30 g)
- Pomidory koktajlowe - 1 garść (100 g)
- Rukola - 2 garście (60 g)
- Ser Mozzarella - 2 plastry (60 g)
Przepis na pizzę z rukolą krok po kroku
Zacznij od przygotowania rozczynu.
Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie (ok. 75 ml), dodaj łyżkę mąki, cukier, wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 min.
Pozostałą ilość mąki wsyp do miski, dodaj sól i wyrośnięty rozczyn.
Zagniataj całość rękami, ok. 5 min.
Dodaj oliwę i zagniataj ciasto na stolnicy lekko oprószonej mąką, dokładnie przez kolejne 15-20 min, aż ciasto będzie jednolite i elastyczne.
Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
Wyrośnięte ciasto delikatnie rozwałkuj na placek.
Ciasto posmaruj sosem pomidorowym, posyp tartą mozzarellą i ułóż plastry szynki.
Piecz w piekarniku ok. 15 min.
Po wyjęciu z piekarnika posyp rukolą i dodaj pokrojone pomidorki.
-
Barszcz ukraiński
-
Spaghetti
-
Quesadilla
-
Kotlety jajeczne
-
Kotlety ziemniaczane
-
Krokiety z kapustą i grzybami
-
Gulasz węgierski
-
Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
-
Schab ze śliwką pieczony
-
Udziec z indyka
-
Kotlety pożarskie
-
Karkówka po cygańsku
-
Łosoś pieczony
-
Krokiety z pieczarkami i serem
-
Kaczka z jabłkami
-
Schab w sosie własnym
-
Kurczak z warzywami
-
Zupa szpinakowa
-
Dania urodzinowe na ciepło
Więcej informacji na temat pizzy z rukolą
Pizza to wszystkim dobrze znane danie wywodzące się z kuchni włoskiej, na punkcie którego oszalał cały świat. Cieszy się ogromną popularnością w każdym kraju, chyba nie ma już osoby, która by jej nie znała, trudno znaleźć też kogoś kto by za nią nie przepadał. Na przestrzeni lat powstało jej wiele odmian i wariacji i tak naprawdę wciąż powstają nowe, ponieważ jedynym co nas ogranicza w kwestii dodatków do pizzy jest nasza własna wyobraźnia i preferencje kulinarne. Jedną z najpopularniejszych wersji pizzy jest pizza z szynką parmeńską i rukolą. To klasyka, którą można spotkać w praktycznie każdej włoskiej restauracji, jak również z powodzeniem samodzielnie przygotować w domu, uzyskując równie smaczny efekt. Przepis na włoską pizzę z rukolą musi obejmować oczywiście odpowiednie przygotowania ciasta, które jest podstawą dania i gwarantuje jego sukces. Domowa pizza z rukolą wymaga takiego samego ciasta jak inne rodzaje pizzy, to znaczy cienkiego, elastycznego, o chrupiących, lekko wyrośniętych bokach. Podstawowy przepis na ciasto do pizzy wymaga przygotowania składników takich jak - mąka pszenna, świeże drożdże, ciepła woda, odrobina cukru, soli i dobrej jakości oliwy z oliwek. W całym procesie przyrządzania pizzy bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie rozczynu oraz ręczne, długie i dokładne wyrabianie ciasta. Wymaga ono cierpliwości i odrobiny wprawy, dlatego nie warto się zrażać jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie idealne, praktyka czyni mistrza. Pizza z rukolą idealnie komponuje się z mozzarellą, świeżymi pomidorkami koktajlowymi i szynką szwarcwaldzką lub parmeńską, długo dojrzewającą. To idealne składniki do przygotowania przepysznej pizzy na obiad lub kolację. Pizza z rukolą świetnie smakuje też w wersji wegetariańskiej, z pominięciem dodatku mięsa Dla urozmaicenia oprócz świeżych pomidorków można dodać takie suszone pomidory lub zjeść pizzę z dodatkowym, domowym sosem jogurtowo-czosnkowym. Pizza z rukolą to danie, które polecamy każdemu, jeśli jeszcze jej nie próbowałaś/eś koniecznie poznaj ten prosty przepis.
Alergeny w pizzy z rukolą
Lista alergenów dla pizzy z rukolą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze pizzy z rukolą
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.