Pizza z patelni
- Mąka pszenna typ 550 - 2 szklanki + 6 łyżeczk (300 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (36 ml)
- Proszek do pieczenia - 0,5 łyżeczki (2 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 0,25 szklanki (60 g)
- Ser Mozzarella - 0,5 kulki (62 g)
- Pieczarki (100 g)
- Salami popularne - około 5 dużych plasterków (50 g)
Przepis na pizzę z patelni krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj do niej dużą szczyptę soli, 2 łyżki oliwy z oliwek i proszek do pieczenia.
Do mąki dolewaj partami niepełną szklankę wody.
Gdy składniki się połączą przełóż ciasto na blat lub stolnicę i zagnieć.
Ciasto przełóż do miski, przykryj bawełnianą ściereczką i pozostaw na 10-15 minut aby odpoczęło.
Kiedy ciasto będzie odpoczywać pokrój pieczarki, salami i zetrzyj mozzarellę na tarce.
W naczyniu połącz przecier pomidorowy z 1 łyżką oliwy z oliwek, szczyptą soli, pieprzu i oregano.
Ciasto podziel na 3 części. Każdą z nich rozwałkuj na wielkość patelni.
Ciasto przełóż na rozgrzaną patelnie. Podpiecz z jednej strony przez 2-3 minuty aż będzie rumiane i przełóż na drugą stronę.
Ciasto posmaruj sosem pomidorowym, połóż pieczarki, salami i posyp 1/3 sera.
Na patelnię połóż pokrywkę, zmniejsz ogień i trzymaj do moment aż ser się roztopi.
Więcej informacji na temat pizzy z patelni
Pojawienie się pierwszej pizzy we Włoszech datuje się na około 500 rok, swoją nazwę zyskała w 997 roku. Była najpierw daniem biednych neapolitańczyków, na uwagę wyższych sfer musiała długo czekać. Jednak największą popularność w Europie zyskała w momencie pojawienia się pomidorów i dodania do niej sosu. Margherita to najstarszy, nazwany rodzaj pizzy. Raffaele Esposito był pierwszym założycielem pizzerii, które były znane w całym mieście ze swojego wyjątkowego smaku. Skuszona opiniami, pizzerię odwiedziła królowa Małgorzata Sabaudzka. Raffaele przygotował na królowej wyjątkową pizzę w kolorach patriotycznych. Przygotowana była z sosem pomidorowy, serem mozzarella oraz świeżą bazylią co miało symbolizować kolory flagi włoskiej. Tak właśnie, w XIX wieku powstała pierwsza, znana nam do dziś pizza. Pizza neapolitańska została certyfikowanym wyrobem tradycyjnym w 2010 roku a w grudniu 2018 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Co musi mieć pizza aby była nazwa neapolitańska? Tradycyjnie ciasto robi się jedynie z mąki typu 00, drożdży, soli i wody. Wyrabiane jest jedynie ręcznie i pozostawiane na minimum 8 godzin do wyrośnięcia. Porcję ciasta rozciąga się ręcznie tak aby pozostawić napuchnięte brzegi, na grubość maksymalnie 3 mm. Tradycyjnie ma średnicę 30-35 cm oraz pieczona jest w piecu opalanym drewnem w temperaturze 450-550 stopni przez 60-90 sekund. Po upieczeniu brzegi osiągają wysokość do 2 cm a środek ma 3-4 mm grubości.
Pizza z patelni jest wariacją na temat tradycyjnej, włoskiej pizzy. Pizza z patelni bez drożdży jest bardzo szybka w przygotowaniu. Ciasto na pizzę z patelni nie musi rosnąć ponieważ jest przygotowywane z proszkiem do pieczenia zamiast drożdży. Jest ona wykonana na podpłomyku, delikatnym i cienkim placku, dzięki temu jest dietetyczna ponieważ ciasta jest mało. Taką pizzę możesz nawet wykonać z chleba. Przepis na pizzę z patelni jest banalnie łatwy i szybki w przygotowaniu. Jak zrobić pizzę na patelni dowiesz się z dokładnego przepisu.
Szybka, domowa pizza z patelni jest fajnym pomysłem na obiad lub kolację. Fit pizza sprawdzi się również w trakcie diety, ponieważ jest lekka i niskokaloryczna.
Alergeny w pizzy z patelni
Lista alergenów dla pizzy z patelni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze pizzy z patelni
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.