Pizza z kurkami
- Mąka krupczatka (250 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Kurki świeże (200 g)
- Ser Mozzarella (200 g)
- Brokuły (150 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (100 g)
- Śmietana 18% (200 g)
- Czosnek (7 g)
- Masło (10 g)
Przepis na pizzę z kurkami krok po kroku
Drożdże rozpuść w 150 ml ciepłej wody. Dodaj dwie łyżki mąki i cukier. Wymieszaj i odstaw na 10 minut.
Do miski wsyp resztę mąki, dodaj łyżeczkę soli, łyżkę oliwy i rozczyn z drożdży. Wymieszaj i zagniataj ciasto, aż będzie elastyczne i gładkie. Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce.
Na małej patelni rozpuść masło. Dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Następnie dodaj śmietanę. Łyżeczkę tymianku, szczyptę soli i pieprzu ziołowego. Gotuj około 10 minut, cały czas mieszając.
Kurki oczyść. Większe pokrój na mniejsze kawałki.
Na małej patelni rozpuść masło i podsmaż na nim kurki przez około 15 minut.
Brokuła podziel na małe różyczki i przepłucz na sitku.
Mozzarellę zetrzyj na tarce.
Pierś z kurczaka pokrój w małą kostkę. Dopraw szczyptą soli, słodką papryką i pieprzem ziołowym.
Kurczaka podsmaż na beztłuszczowej patelni.
Ciasto na pizzę podziel na dwie części. Pougniataj chwilę, uformuj kulę i zostaw jeszcze na kilka minut.
Formy do pizzy natłuszcz.
Wyłóż ciasto na blachę, rozciągając palcami.
Posmaruj ciasto przygotowanym sosem śmietanowym. Posyp mozzarellą, ułóż brokuła, kurczaka i kurki.
Piecz przez 10-15 minut w 250 stopniach C.
-
Sałatka z brokułem
-
Zupa jarzynowa
-
Zupa brokułowa
-
Zupa krem brokułowa
-
Ryż z warzywami
-
Zupka miso
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Makaron z brokułami
-
Sałatka z brokułem i fetą
-
Zapiekanka warzywna
-
Tarta na słono
-
Kotlety z brokuła
-
Kotlety z brokułów
-
Sałatka z brokułem i kurczakiem
-
Sałatki z brokułami i kurczakiem
-
Tarta z brokułami
-
Sałatka z brokułem i jajkiem
-
Zapiekanka z brokułami
-
Dania z brokułem
Więcej informacji na temat pizzy z kurkami
Koniecznie poznajcie nasz prosty przepis na pizzę z kurkami. Wspólnie przygotujmy domowe ciasto na pizzę i przygotujmy wszystkie składniki. Nasza pizza najlepiej smakuje właśnie z kurczakiem i brokułami.
Pizza jest daniem wywodzącym się z Włoch. Jest płaskim plackiem z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym i serem, najczęściej mozzarellą. Jako danie najbardziej popularne na całym świecie występuje z wieloma różnymi dodatkami roślinnymi lub mięsnymi. Do Polski przywędrowała już w XVI w., według legend, wraz z królową Boną. Od tego momentu pizza stała się tak rozpoznawalna, że nie ma już chyba osoby, która nie wiedziałaby, czym jest to pyszne danie.
Pizza kurkowa nie może udać się bez kurek, czyli małych, żółtych grzybków, z których słyną polskie lasy. Pieprznik jadalny, bo tak brzmi książkowa nazwa, popularny jest tak naprawdę na całym świecie, bo rośnie prawie wszędzie. Nie znajdziemy go tylko na Antarktydzie. Jego kapelusz może wyrosnąć aż do 12 cm. Najczęściej spotkać je można na kwaśnych glebach wśród mchu.
Gdy uda Wam się znaleźć kilka takich grzybków w lesie warto wiedzieć, że oprócz bardzo dobrego smaku są również bardzo zasobne w składniki odżywcze. Te niepozorne grzyby zawierają w sobie witaminy z grupy B, witaminę D, żelazo, mangan, fosfor czy potas. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych. W 100 g kurek znajdziemy tylko 35 kcal, z czego aż 4 g będzie stanowił błonnik.
Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić pizzę z kurkami to przede wszystkim dobrze je oczyśćcie, żeby nie przeszkadzał Wam w czasie jedzenie zgrzyt piasku w zębach. Dobry pomysł to omieść je szczoteczką lub pędzelkiem i dokładnie wypłukać pod bieżącą zimną wodą na sitku. Jeśli używacie kurek mrożonych to rozmroźcie je przed użyciem i również przepłuczcie na sitku.
Pizza z kurkami jest niezwykle pyszna. Jej smak wzbogaca także sos śmietanowy, którym smarujemy ciasto przed pieczeniem. Taki sos będzie również świetnie smakował do już gotowej, upieczonej pizzy.
Dobra, domowa pizza to zawsze bardzo smaczny pomysł na obiad.
Alergeny w pizzy z kurkami
Lista alergenów dla pizzy z kurkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
- Śmietana 18%
- Masło
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze pizzy z kurkami
Kurki zawierają w sobie witaminy z grupy B, witaminę D, żelazo, mangan, fosfor czy potas. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych. W 100 g kurek znajdziemy tylko 35 kcal, z czego aż 4 g będzie stanowił błonnik.
Energia i białka
(260g)
Węglowodany
(260g)
Tłuszcze
(260g)
Witaminy
(260g)
Składniki mineralne
(260g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.