Pizza wiejska
- Drożdże suche (7 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 3 szklanki mąki (480 g)
- Oliwa z oliwek - 5 łyżeczek (25 ml)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (250 g)
- Ser Mozzarella - 1 opakowanie (250 g)
- Cebula czerwona - Pół dużej cebuli czerwonej (50 g)
- Ogórek kiszony - 2 średnie ogórki kiszone (120 g)
- Kiełbasa podwawelska (100 g)
- Szynka wieprzowa (100 g)
Przepis na pizzę wiejską krok po kroku
Suche drożdże wsyp do 200 ml letniej wody. Dobrze je wymieszaj.
Mąkę przesiej przez sitko, a potem dodaj łyżeczkę soli i wymieszaj. Powoli wlej rozczyn i jedną łyżeczkę oliwy. Wstępnie połącz składniki, a potem wysyp całość na stolnicę i zagniataj ciasto ręcznie (ok. 15 min).
Gotowe ciasto włóż do miski i polej 2 łyżeczkami oliwy. Miskę szczelnie zakryj folią spożywczą i odstaw na 25 min, aby ciasto wyrosło.
Do garnka wlej 2 łyżeczki oliwy i dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Po ok. 1,5 min smażenia, dodaj przecier pomidorowy. Następnie wsyp łyżeczkę soli, nieco świeżo mielonego pieprzu, łyżkę oregano i łyżeczkę bazylii. Całość wymieszaj i gotuj pod przykryciem przez 10-15 min.
Ser mozzarella zetrzyj na tarce.
Cebulkę, ogórka, kiełbasę i szynkę pokrój według własnego uznania.
Wyrośnięte ciasto przełóż na blaszkę i rozciągnij palcami, aż uformujesz pożądany kształt swojej pizzy. Spód polej sosem i dodaj dodatki.
Piecz pizzę w 200 stopniach (grzanie góra-dół) przez ok. 15-20 min.
-
Chlebek ziołowy
-
Pizza margherita
-
Lahmacun na drożdżach
-
Szybka pizza
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Pizza Thermomix
-
Cebularz
-
Parówki w cieście drożdżowym
-
Chaczapuri adżarskie
-
Pierogi drożdżowe
-
Chaczapuri z mięsem
-
Rozczyn z drożdży
-
Pizza z krewetkami
-
Pierogi meksykańskie
-
Paszteciki ze szpinakiem
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
-
Gozleme
-
Ciasta drożdżowe na słono
Więcej informacji na temat pizzy wiejskiej
Pizza wiejska jest bardzo mięsna. Dodaje się do niej różnego rodzaju mięsa, ale poza nimi można dodać też inne rzeczy. Jest to bardzo smaczny rodzaj pizzy, który zazwyczaj często jest wybierany przez miłośników mięsa. Jeżeli masz takie osoby wśród swoich gości, ta pizza będzie dla nich idealna.
Poszczególne składniki z tego dania możesz wymieniać. Jeżeli nie odpowiada ci ogórek kiszony, możesz zdecydować się na ogórka konserwowego lub całkiem z niego zrezygnować. Do tej pizzy będą pasować także pieczarki, więc śmiało może je dorzucić. Akurat ten przepis na pizzę nie jest z jajkiem. Bardzo często do pizzy wiejskiej dodawana jest czerwona papryka. Jeżeli lubisz ostrzejsze jedzenie, zamiast zwykłej papryki zawsze możesz dodać pokrojoną papryczkę chili.
Ciasto na pizzę trzeba dość długo wyrabiać. Warto się do tego przyłożyć, ponieważ od tego będzie zależała jakość ciasta. Należy je ręcznie ugniatać przez ok. 10-15 min, dopóki nie będzie jednolite, sprężyste i puszyste. Na początku może się nieco kleić do rąk, ale warto nie dosypywać mąki, a tylko wyrabiać do momentu, aż przestanie się lepić. Później trzeba je odstawić na jakiś czas, aby wyrosło. Im dłużej, tym lepiej, ponieważ wtedy będzie bardziej puszyste.
Sos do pizzy możesz zrobić samemu. Nadmiar, który ci zostanie, możesz przeznaczyć do polewania upieczonej pizzy. Jeżeli lubisz mocno pomidorowe smaki, to możesz do tego sosu dodać jeszcze krojone pomidory w puszcze (bez skórki). Możesz je później odcedzić, rozdrobnić lub zostawić w kawałkach. Do sosu możesz dodać mieloną paprykę słodką, paprykę ostrą i nieco papryki chili.
Pizza wiejska charakteryzuje się tym, że jest z dużą ilością mięsa, ale jest nie tylko z kiełbasą, ale też szynką. Możesz dorzucić do niej także boczek. Jeżeli chcesz, aby pizza wyszła dobra, to pamiętaj o tym, aby drożdże rozpuścić w letniej, a nie gorącej wodzie. Ważne jest również to, aby porządnie zagnieść ciasto, a później rozciągnąć je na blaszce za pomocą palców (nie wałkować wałkiem). Kiedy tak przygotujesz spód, twoi goście powinny być zachwyceni jego puszystością i smakiem.
Alergeny w pizzy wiejskiej
Lista alergenów dla pizzy wiejskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze pizzy wiejskiej
Energia i białka
(355g)
Węglowodany
(355g)
Tłuszcze
(355g)
Witaminy
(355g)
Składniki mineralne
(355g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.