Pizza marinara
- Mąka do pizzy typ 00 (250 g)
- Drożdże suche (8 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżeczki (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Passata pomidorowa (250 g)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Bazylia świeża (30 g)
Przepis na pizzę marinarę krok po kroku
Drożdże rozpuścić w połowie szklanki letniej wody, dodaj dwie łyżki mąki, połowę cukru i dokładnie wymieszaj. Rozczyn pozostaw na 10 minut do wyrośnięcia.
Pozostałą mąkę przesiej do miski, dodaj szczyptę soli i wymieszaj. W mące zrób wgłębienie.
Do wgłębienia wlej rozczyn i wyrabiaj ciasto przez około 4 minuty.
Pod koniec wyrabiania ciasta dodaj połowę oliwy i wygniataj ciasto przez kolejną minutę.
Ciasto przełóż na stolnicę i wyrabiaj je przez kolejne 15 minut.
Ciasto przełóż do miski, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na około godzinę.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem pieczeniowym.
Do rondelka wlej pozostałą oliwę, dodaj posiekany jeden czosnek i podsmaż go na złoty kolor.
Następnie dodaj passatę pomidorową, szczyptę soli, pieprzu oraz pozostały cukier i dokładnie wymieszaj.
Sos pomidory gotuj przez 5 minut bez przykrycia, aby sos zgęstniał.
Wyrośnięte ciasto przełóż ponownie na stolnicę i wyrabiaj przez 10 minut.
Następnie ciasto przełóż na blaszkę i ciasto rozciągaj na brzegi, aby uzyskać okrągły kształt pizzy.
Ciasto na pizzę wysmaruj wcześniej przygotowanym sosem pomidorowym.
Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki. Listki bazylii umyj i osusz na ręczniku papierowym.
Plasterki czosnku oraz listki bazylii poukładaj równomiernie na wierzchu pizzy.
Pizze piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 st. C przez około 15-20 minut.
-
Fasola po bretońsku
-
Pierogi ruskie
-
Zupa pieczarkowa
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Seitan
-
Kotlet z jajka
-
Gzik
-
Pierogi z serem
-
Zupa czosnkowa
-
Placki twarogowe z cukrem pudrem
-
Kapusta wigilijna
-
Pierogi ze szpinakiem
-
Pieczone bataty
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Zupa marchewkowa
-
Pizza margherita
-
Pierogi z jagodami
-
Mamałyga
-
Obiad bez mięsa
Więcej informacji na temat pizzy mirinary
Pizza marinara to doskonała propozycja na pyszną kolację lub obiad rodzinny. Domowa pizza świetnie sprawdzi się również jako przekąska podczas spotkań ze znajomymi. Pizzy nie wykonuje się z owocami morza (z krewetkami czy mrożonymi małżami) - choć nazwa może trochę sugerować właśnie taki dodatek. Przepis na pizzę marinara jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania pizzy niezbędne będą następujące produkty spożywcze: mąka do pizzy typu 00, drożdże suszone, cukier, oliwa z oliwek, passata pomidorowa, czosnek, bazylia, sól oraz pieprz.
Jak zrobić pizzę marinara? Drożdże rozpuścić w połowie szklanki letniej wody, dodaj dwie łyżki mąki, połowę cukru i dokładnie wymieszaj. Rozczyn pozostaw na 10 minut do wyrośnięcia. Pozostałą mąkę przesiej do miski, dodaj szczyptę soli i wymieszaj. W mące zrób wgłębienie. Do wgłębienia wlej rozczyn i wyrabiaj ciasto przez około 4 minuty. Pod koniec wyrabiania ciasta dodaj połowę oliwy i wygniataj ciasto przez kolejną minutę. Ciasto przełóż na stolnicę i wyrabiaj je przez kolejne 15 minut. Ciasto przełóż do miski, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na około godzinę. Blachę do pieczenia wyłóż papierem pieczeniowym. Do rondelka wlej pozostałą oliwę, dodaj posiekany jeden czosnek i podsmaż go na złoty kolor. Następnie dodaj passatę pomidorową, szczyptę soli, pieprzu oraz pozostały cukier i dokładnie wymieszaj. Sos pomidory gotuj przez 5 minut bez przykrycia, aby sos zgęstniał. Wyrośnięte ciasto przełóż ponownie na stolnicę i wyrabiaj przez 10 minut. Następnie ciasto przełóż na blaszkę i ciasto rozciągaj na brzegi, aby uzyskać okrągły kształt pizzy. Ciasto na pizzę wysmaruj wcześniej przygotowanym sosem pomidorowym. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki. Listki bazylii umyj i osusz na ręczniku papierowym. Plasterki czosnku oraz listki bazylii poukładaj równomiernie na wierzchu pizzy. Pizze piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C przez około 15-20 minut.
Podsumowując pyszna pizza świetnie sprawdzi się jako przekąska podczas spotkań ze znajomymi lub kolacja w gronie rodzinnym. Najlepsza pizza jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu.
Alergeny w pizzy marinarze
Lista alergenów dla pizzy mirinary przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka do pizzy typ 00
Wartości odżywcze pizzy mirinary
Pizza marinara to doskonała propozycja na pyszną kolację ze znajomymi. Pizza nie zawiera dużej ilości dodatków i ma mało kalorii jak na takie danie.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.