Pizza margherita
- Drożdże suche - Całe opakowanie (7 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 3 szklanki mąki (480 g)
- Oliwa z oliwek - 6 łyżeczek (30 ml)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (250 g)
- Pomidory w puszce - Krojone, bez skórki (400 g)
- Ser Mozzarella - 2 opakowania sera (500 g)
Przepis na pizzę margherita krok po kroku
Suche drożdże wsyp do 200 ml letniej wody i dobrze wymieszaj.
Mąkę przesiej przez sitko i wymieszaj z łyżeczką soli. Powoli wlej 1 łyżeczkę oliwy i rozczyn, a potem wstępnie połącz ze sobą wszystkie składniki.
Ciasto przełóż na stolnicę i wyrabiaj ręcznie przez 10-15 min, aż będzie jednolite i puszyste.
Wyrobione ciasto schowaj do miski i natrzyj je 3 łyżeczkami oliwy. Następnie szczelnie przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na 60 min.
Do garnka wlej 2 łyżeczki oliwy, a potem starty na tarce czosnek. Po 1,5 min dodaj łyżkę oregano, łyżeczkę bazylii i wymieszaj. Dodaj przecier i krojone pomidory. Całość wymieszaj, a potem dodaj łyżeczkę soli i nieco świeżo zmielonego pieprzu. Gotuj przez 10-15 min na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywką, aby zredukować sos. Jeżeli lubisz kawałki pomidorów w sosie, nie musisz ich rozdrabiać.
Ser zetrzyj na tarce i przełóż do miski.
Wyrośnięte ciasto rozłóż na blaszce (nie musisz już jej smarować) i powoli rozciągnij je do brzegu. Polej je sosem, posyp serem i dodaj jeszcze nieco oregano.
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni i piecz przez ok. 15-20 min.
Pozostały sos wlej do miseczki i podaj do gotowej pizzy.
-
Chlebek ziołowy
-
Lahmacun na drożdżach
-
Szybka pizza
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Pizza Thermomix
-
Cebularz
-
Parówki w cieście drożdżowym
-
Chaczapuri adżarskie
-
Pierogi drożdżowe
-
Chaczapuri z mięsem
-
Rozczyn z drożdży
-
Pizza z krewetkami
-
Pierogi meksykańskie
-
Pizza wiejska
-
Paszteciki ze szpinakiem
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
-
Gozleme
-
Ciasta drożdżowe na słono
Więcej informacji na temat pizzy margherita
Włoska kuchnia od lat podbija serca miłośników dobrego jedzenia. Pizza Margherita to tak naprawdę ciasto, sos, ser oraz zioła. Choć sam skład jest prosty, to jednak jej smak będzie uzależniony od składników, na które się zdecydujesz. Sos może być pikantny lub łagodny, a ser żółty lub pleśniowy. Jeżeli zrezygnujesz z dodania oregano lub bazylii, pizza również będzie inaczej smakować. Wbrew pozorom składniki w tej pizzy mogą być różne, a ty możesz zaskoczyć swoich gości.
Z tego przepisu dowiesz się, jak zrobić domowy sos pomidorowy. Możesz go dowolnie modyfikować. Jeżeli nie lubisz smaku oliwy z oliwek, zamień ją na ulubiony olej. Pomidory z puszki możesz najpierw rozdrobnić i tylko z nich zrobić sos, ale jeśli lubisz mocno pomidorowe smaki, to zostaw także przecier. Oregano i bazylia to dość uniwersalne zioła, ale możesz dodać jakieś inne lub nie dodawać ich wcale. Czosnek może być tarty, przeciśnięty przez praskę lub rozdrobniony nożem. Jeżeli nie masz świeżego czosnku, możesz dodać czosnek granulowany. Pozostały sos możesz wykorzystać do polania lub maczania w nim gotowej pizzy.
Domowa pizza to świetny pomysł na przekąskę dla gości, a pizza Margherita jest bardzo bezpieczną opcją, bo je ją prawie każdy. Jednak choć ten przepis jest szybki, to niestety czas, jaki ciasto potrzebuje na wyrośnięcie, musi upłynąć. Jeżeli zależy ci na puszystej pizzy, to nie powinieneś jego skracać, a tylko poczekać. Łącznie, przygotowanie i upieczenie pizzy powinno zająć ok. 50 min, ale należy doliczyć jeszcze te 60 min oczekiwania na wyrośnięcie ciasta. W tym czasie możesz zetrzeć ser i przygotować sos, co powinno zająć ok. 25 min.
Mówi się, że pizza Margherita jest z samym serem, ale to, z czym jest ta pizza, zależy tak naprawdę od ciebie. Margherita jest bardzo często podstawą do innych pizz. Na ostateczny smak wpłynie też rodzaj sera, na który się zdecydujesz. Ser mozzarella będzie inaczej smakować niż ostry ser pecorino. Dodając do sosu mieloną papryczkę chili, zmienisz jego smak i sprawisz, że pizza będzie ostrzejsza, pomimo że reszta składników taka nie będzie.
Alergeny w pizzy margherita
Lista alergenów dla pizzy margherita przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze pizzy margherita
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Witaminy
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.