Pizza hawajska
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Drożdże świeże - ćwierć kostki (25 g)
- Cukier (5 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Ananas w puszce (300 g)
- Szynka kanapkowa (200 g)
- Przecier pomidorowy z solą (50 g)
- Ser parmezan - tarty (150 g)
Przepis na pizzę hawajską krok po kroku
Jedną szklankę ciepłej wody wymieszaj z dodatkiem pokruszonych drożdży, cukrem oraz 4 łyżkami mąki.
Składniki przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 10 minut.
Pozostałą mąkę wsyp do miski, dodaj do niej łyżeczkę soli, wyrośnięty zaczyn drożdżowy oraz olej.
Składniki zagnieć przy pomocy robota kuchennego na gładkie, dość luźne ciasto.
Miskę z ciastek przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 40 minut.
Ananasa odsącz na sicie i pokrój w kostkę.
Szynkę również pokrój na mniejsze kawałki.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Na papierze do pieczenia rozłóż ciasto, posmaruj je przecierem pomidorowym i posyp bazylią, ułóż na nim kawałki szynki oraz ananasa i posyp tartym parmezanem.
Pizzę piecz w piekarniku nagrzanym do 220 st. C przez około 15 minut.
Gotową pizzę podawaj z ulubionymi dodatkami bezpośrednio po przygotowaniu.
-
Żeberka
-
Pierogi ruskie
-
Kopytka
-
Bitki wołowe
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Ciasto na naleśniki
-
Tortilla
-
Zupa grzybowa
-
Łazanki
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Kurczak z rożna
-
Kurczak curry
-
Schab ze śliwkami
-
Wątróbka drobiowa
-
Stek
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ryż z warzywami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Pyszne obiady
Więcej informacji na temat pizzy hawajskiej
Pizza hawajska to rodzaj pizzy, który pochodzi z Kanady. Pizza przygotowywana jest z ananasem - to właśnie on nadaje słodyczy pizzy. Pizza poza ananasem przygotowywana jest z innymi dodatkami, np. szynką lub boczkiem. Smaczna, domowa pizza hawajska to doskonały pomysł na danie obiadowe lub kolacyjne. Pizzę warto przygotować na spotkania ze znajomymi. Przepis na pizzę hawajską jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania pizzy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, drożdże świeże, cukier, olej rzepakowy, ananas w puszce, szynka kanapkowa, przecier pomidorowy, parmezan, sól oraz bazylia.
A jak zrobić pizzę hawajską? Jedną szklankę ciepłej wody wymieszaj z dodatkiem pokruszonych drożdży, cukrem oraz 4 łyżkami mąki. Składniki przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 10 minut. Pozostałą mąkę wsyp do miski, dodaj do niej łyżeczkę soli, wyrośnięty zaczyn drożdżowy oraz olej. Składniki zagnieć przy pomocy robota kuchennego na gładkie, dość luźne ciasto. Miskę z ciastek przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 40 minut. Na blask ce wyłożonej papierem do pieczenia rozłóż ciasto, posmaruj je przecierem pomidorowym i posyp bazylią, ułóż na nim kawałki szynki oraz ananasa i posyp tartym parmezanem. Pizzę piecz w piekarniku nagrzanym do 220°C przez około 15 minut.
Ananas stanowi bogactwo składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jednym z głównych składników jest bromelina - czyli enzym, który ułatwia trawienie białek. Wśród witamin obecnych w ananasie znajdziemy witaminę C, witaminę A, witaminę PP, witaminę B2, witaminę B6 oraz kwas foliowy. Natomiast do składników mineralnych obecnych owocu możemy zaliczyć cynk, fosfor, żelazo oraz miedź. Ananas w puszce jest produktem przetworzonym, dlatego warto ograniczyć jego ilość w diecie.
Podsumowując: wiesz już ile czasu piec pizzę z ananasem. Pyszna pizza świetnie sprawdzi się jako obiad dla rodziny lub przekąska podczas spotkań ze znajomymi. Produkty niezbędne do jej wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w pizzy hawajskiej
Lista alergenów dla pizzy hawajskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze pizzy hawajskiej
Pizza hawajska to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe lub przekąskę. Pizza jest dość kaloryczna, dlatego warto ograniczyć jej spożywanie szczególnie podczas diety redukcyjnej.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.