Pizza calzone
- Drożdże świeże (10 g)
- Cukier - 2 szczypty (2 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (130 g)
- Sól - pół łyżeczki (3 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżeczka (5 ml)
- Cebula - 1/2 sztuki (25 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 4 łyżki (40 g)
- Ser Mozzarella - 2 plastry (60 g)
- Kukurydza konserwowa - 4 łyżki (40 g)
- Papryka czerwona - 1/2 sztuki (40 g)
- Oliwki czarne - 8 sztuk (60 g)
Przepis na pizzę calzone krok po kroku
Zacznij od przygotowania rozczynu.
Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie (ok. 75 ml), dodaj łyżkę mąki, cukier, wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 min.
Pozostałą ilość mąki wsyp do miski, dodaj sól i wyrośnięty rozczyn.
Zagniataj całość rękami, ok. 5 min.
Dodaj oliwę i zagniataj ciasto na stolnicy lekko oprószonej mąką, dokładnie przez kolejne 15-20 min, aż ciasto będzie jednolite i elastyczne.
Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
Wyrośnięte ciasto delikatnie rozwałkuj na placek, posmaruj sosem pomidorowym i posyp tartą mozzarellą.
Ułóż kukurydzę, pokrojoną cebulę i paprykę, plastry oliwek, dopraw.
Delikatnie złóż ciasto na pół i zlep brzegi formując pieroga.
Wierzch calzone posyp bazylią.
Calzone wstaw do piekarnika nagrzanego do 210 stopni i piecz ok. 20-25 min.
- Fasola po bretońsku
- Pierogi ruskie
- Zupa pieczarkowa
- Kotleciki ziemniaczane
- Seitan
- Kotlet z jajka
- Gzik
- Pierogi z serem
- Zupa czosnkowa
- Placki twarogowe z cukrem pudrem
- Kapusta wigilijna
- Pierogi ze szpinakiem
- Pieczone bataty
- Kotleciki z kaszy gryczanej
- Zupa marchewkowa
- Pizza margherita
- Pierogi z jagodami
- Mamałyga
- Obiad bez mięsa
Więcej informacji na temat pizzy calzone
Pizza calzone to nietypowa odmiana wszystkim dobrze znanej włoskiej pizzy. Choć danie też wywodzi się z Włoch, a dokładnie z okolic Neapolu i regionu Apulia - calzone jest wciąż mniej popularne, a mimo to równie smaczne i bardzo podobnie przyrządzane. W przeciwieństwie do tradycyjnej pizzy, która ma okrągły kształt, włoskie calzone przybiera kształt dużego pieroga lub rogalika, wypełnionego nadzieniem. Nadaje to jej oryginalnego wyglądu i charakteru. Koniecznie poznaj nasz przepis, aby dowiedzieć się jak zrobić pizzę calzone.
Podstawą do tego aby przygotować pieróg calzone jest ciasto, które przygotowuje się tak samo jak to do tradycyjnej pizzy. Aby powstało ciasto na pizzę calzone potrzebne są więc drożdże, mąka, woda, oliwa, odrobina cukru i coli. Kluczowe jest odpowiednie, wystarczająco długie, ręczne wyrabianie ciasta, aby było elastyczne, a po upieczeniu - wyrośnięte i delikatne. Standardowym dodatkiem jest oczywiście sos pomidorowy i ser mozzarella, a pozostałe składniki nadzienia są uzależnione od indywidualnych preferencji i poza własną wyobraźnią nic nas nie ogranicza. Jako farsz do pizzy calzone można wykorzystać mięso (na przykład mielone mięso drobiowe, wieprzowe, czy wieprzowo-wołowe, a także szynkę parmeńską, szwarndzwaldzką, czy salami), różne rodzaje sera oraz warzywa, między innymi cebulę, kukurydzę, paprykę o różnych kolorach, oliwki, czy pomidory. Po nałożeniu dodatków pizzę wystarczy złożyć na pół, połączyć i docisnąć do siebie boki calzone i piecz w nagrzanym piecu ok. 20-25 min. Po złożeniu ciasto można posmarować odrobiną oliwy i posypać na przykład bazylią, oregano, czy rozmarynem.
Calzone świetnie smakuje zarówno w wersji mięsnej, jak również tradycyjnej. Najlepiej zjadać ją tuż po upieczeniu, kiedy jest ciepła i chrupiąca. Poznaj ten wyjątkowy przepis na pizzę calzone, z pewnością polubiszą ją tak, jak tradycyjną, dobrze znaną wszystkim pizzę. To też świetny pomysł, aby przygotować oryginalny posiłek na spotkanie z rodziną, czy przyjaciółmi.
Alergeny w pizzy calzone
Lista alergenów dla pizzy calzone przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze pizzy calzone
Energia i białka
(415g)
Węglowodany
(415g)
Tłuszcze
(415g)
Witaminy
(415g)
Składniki mineralne
(415g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.