Pita z kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu (300 ml)
- Koperek - 1 pęczek (20 g)
- Ogórek (70 g)
- Sałata lodowa (50 g)
- Chlebek pita - 6 sztuk (420 g)
- Pomidory koktajlowe (100 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (200 g)
Przepis na pitę z kurczakiem krok po kroku
Ogórka obierz, pozbaw nasion i zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
Do miseczki przelej jogurt, dodaj do niego ogórka, posiekany ząbek czosnku, posiekany koperek oraz łyżkę oliwy z oliwek. Składniki dokładnie wymieszaj.
Sos dopraw do smaku łyżeczką soku z cytryny, odrobiną soli oraz pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i sos przechowuj w lodówce.
Do miski wlej łyżkę stołową soku z cytryny, dodaj do niego posiekany ząbek czosnku, łyżeczkę oregano oraz łyżkę stołową oliwy z oliwek. Marynatę dopraw do smaku odrobiną soli oraz pieprzu.
Pierś z kurczaka umyj, osusz, usuń z niej błonki i pokrój w kostkę.
Kostkę z kurczaka włóż do miski z marynatą, dokładnie wymieszaj i kurczaka odstaw na 20 minut do lodówki.
Mięso z kurczaka ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia.
Mięso piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 15 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia do piekarnika na kratkę włóż chlebki pita lekko zwilżone wodą.
Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół a sałatę lodową umyj, osusz i porwij na mniejsze kawałki.
Do kieszeni chlebków pita włóż sałatę, paprykę, kurczaka, pomidorki oraz sos tzatziki.
Gotowe chlebki podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
-
Kapuśniak
-
Pierś z kurczaka
-
Kurczak curry
-
Tortilla z kurczakiem
-
Filet z kurczaka
-
Ryż z warzywami
-
Pad thai z kurczakiem
-
Butter chicken
-
Kurczak po chińsku
-
Kotleciki siekane z kurczaka
-
Pieczona pierś z kurczaka
-
Filet z kurczaka z piekarnika
-
Sałatka z kurczakiem i makaronem
-
Zapiekanka gyros
-
Nuggetsy z piekarnika
-
Tagliatelle z kurczakiem
-
Kurczak ze szpinakiem
-
Kotlety z piersi kurczaka
-
Filet z kurczaka
Więcej informacji na temat pity z kurczakiem
Pita z kurczakiem to doskonały pomysł na obiad. Pyszna, domowa pita stanowi doskonałą propozycję na fast food. Przepis na pitę z kurczakiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: pierś z kurczaka, czosnek, oliwa z oliwek, jogurt grecki, koper, ogórek, sałata lodowa, chlebek pita, pomidorki koktajlowe, papryka czerwona, sól, pieprz, skórka z cytryny, sok z cytryny, oregano.
A jak zrobić pitę z kurczakiem? Do miseczki przelej jogurt, dodaj do niego ogórka startego na tarce, posiekany ząbek czosnku, posiekany koperek oraz łyżkę oliwy z oliwek. Składniki dokładnie wymieszaj. Sos dopraw do smaku łyżeczką soku z cytryny, odrobiną soli oraz pieprzu. Do miski wlej łyżkę stołową soku z cytryny, dodaj do niego posiekany ząbek czosnku, łyżeczkę oregano oraz łyżkę stołową oliwy z oliwek. Marynatę dopraw do smaku odrobiną soli oraz pieprzu. Pierś z kurczaka umyj, osusz, usuń z niej błonki i pokrój w kostkę. Kostkę z kurczaka włóż do miski z marynatą, dokładnie wymieszaj i kurczaka odstaw na 20 minut do lodówki. Mięso z kurczaka ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Mięso piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 15 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia do piekarnika na kratkę włóż chlebki pita lekko zwilżone wodą. Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół a sałatę lodową umyj, osusz i porwij na mniejsze kawałki. Do kieszeni chlebków pita włóż sałatę, paprykę, kurczaka, pomidorki oraz sos tzatziki.
Papryka stanowi doskonałe źródło witaminy A, witaminy C oraz witaminy E. Znajdziemy w niej również kwas foliowy. Witaminy A, C oraz E zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się tym samym do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienia procesów starzenia się skóry.
Podsumowując pita z kurczakiem stanowi doskonały pomysł na obiad lub kolację. Smaczna pita jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Pitę możesz przygotować także z grillowanym kurczakiem.
Alergeny w picie z kurczakiem
Lista alergenów dla pity z kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- chlebek pita
Wartości odżywcze pity z kurczakiem
Pita z kurczakiem to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Mięso drobiowe stanowi doskonałe źródło białka.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.