Pita grecka
- Mąka pszenna typ 750 (300 g)
- Drożdże suche (10 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu (80 ml)
- Oliwa z oliwek (15 ml)
- Cukier (5 g)
Przepis na pitę grecką krok po kroku
Do dużej miski przesiej mąkę. Dodaj jogurt, drożdże i odrobinę soli, a także cukru. Do całości wlej 150 ml ciepłej wody i oliwę
Całość dokładnie wymieszaj łyżką.
Wyrób ciasto, by było gładkie i jednolite.
Ciasto pozostaw do wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie odrywaj z całości mniejsze kawałki i formuj z nich płaskie placki.
Blachę piekarnika wyłóż papierem do pieczenia i umieść na niej gotowe placki.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 10 minut.
Więcej informacji na temat pity greckiej
Pita grecka jest doskonałą opcją na pyszny dodatek do wszystkich dań. To prosty chlebek, który łatwo można przygotować w domu. Całość robi się z ciasta drożdżowego.
Przepis na grecką pitę jest świetną opcją na kolację, zwłaszcza gdy jest domowa. Ciasto na grecką pitę przygotowuje się w kilka chwil, a jest bardzo smaczna, zwłaszcza podana z warzywami. To pieczywo świetnie sprawdza się jako towarzysz również typowo polskich potraw. Świetnie sprawdzi się z pysznymi zupami, sałatkami, a nawet posmarowany masłem. Nic dziwnego, chlebek ten odznacza się fantastycznym smakiem, oryginalnym wyglądem i fakturą. Świetnie sprawdza się w każdym towarzystwie, słodkim, jak i słonym. To pieczywo niezwykle delikatne i bardzo puszyste. Ten wykonywany w domu jest dodatkowo bardziej zdrowy niż te serwowane w sklepach, ma mniej składników, brak w nim konserwantów, a ilość soli została ograniczona do minimum. Dlatego to idealna alternatywa dla miłośników pieczywa, którzy są na diecie lub po prostu starają się wybierać zdrowsze produkty spożywcze.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić grecką pitę, która będzie pyszna, a przy okazji w pełni tradycyjna, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Wszystkie składniki bez problemu znajdziesz w swoim domu. To dobra opcja na smaczne danie. Najłatwiej przygotować jest go na drożdżach, dzięki czemu nie trzeba czekać wielu godzin, ani dni, by móc go upiec. Choć wydaje się, że prawdziwy chleb powinien powstawać na zakwasie, to ten przygotowany na drożdżach smakuje równie dobrze i będzie idealnym wyborem dla wszystkich osób, które nie przepadają za zbyt długim przesiadywaniem w kuchni. Pita charakteryzuje się swoją lekkością i ogromną puszystością. Podpieczone w piekarniku chlebki wyglądają prawie jak chmurki. Ten chleb jest również niezwykle sycący. Bardzo często zastępuje on ryż czy ziemniaki, gdyż jedzony razem z zupą czy sosem syci naprawdę na długo. Powstaje z niego wspaniały dodatek, który z łatwością zastąpi zwykły chleb. To alternatywa dla wszystkich osób, które uwielbiają nowinki kulinarne, zwłaszcza z różnych zakątków świata.
Alergeny w picie greckiej
Lista alergenów dla pity greckiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze pity greckiej
To danie zawiera dość spory indeks glikemiczny, więc nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(68g)
Węglowodany
(68g)
Tłuszcze
(68g)
Witaminy
(68g)
Składniki mineralne
(68g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.