Piróg biłgorajski
- Ziemniaki późne (500 g)
- Kasza gryczana - 2 woreczki (200 g)
- Ser twarogowy półtłusty - 2 opakowania (300 g)
- Jajko (3 szt.)
- Śmietana 18% - 2 łyżki (50 g)
- Masło - 2 łyżki (20 g)
Przepis na piróg biłgorajski krok po kroku
Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie, do miękkości. Przeciśnij je przez praskę do dużej miski.
Kaszę ugotuj w osolonej wodzie przez 15 minut. Dodaj do ziemniaków i dobrze wymieszaj.
Twaróg rozgnieć za pomocą widelca i dodaj do ziemniaczanej masy. Wbij 2 jajka i dodaj śmietanę. Dopraw całość solą, pieprzem i tymiankiem.
Masło roztop w małym rondelku i dodaj do masy. Wymieszaj wszystko dokładnie łyżką.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niego masę.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 55 minut.
Więcej informacji na temat piróga biłgorajskiego
Piróg biłgorajski to tradycyjny wyrób, który popularny jest na terenie województwa lubelskiego. W innych częściach Polski jest mniej znany, a szkoda, bo od 2005 roku wpisany jest na krajową Listę Produktów Tradycyjnych. Jest niezwykle smaczny, a przy tym pięknie się prezentuje. Można jeść go na ciepło, a także na zimno, prawie tak jak pasztet. Po ochłodzeniu można podgrzać go jeszcze raz podsmażając na patelni. Piróg na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych polskich potraw, zwłaszcza w wersji roślinnej. Składa się z 3 głównych składników, dlatego można go zrobić praktycznie zawsze, z produktów dostępnych w każdym sklepie, które często można znaleźć również w domowej spiżarni.
Można wyróżnić dwa typy tego przysmaku. Pierwsza to piróg biłgorajski łysy. Nazwa wzięła się stąd, że jest on pozbawiony otoczki z ciasta. Na ten produkt składa się tylko masa ziemniaczano gryczana z twarogiem, upieczona w piekarniku. To właśnie ta wersja zaprezentowana jest w przepisie. Istnieje również druga wersja, czyli piróg biłgorajski w cieście drożdżowym, która jest nieco bardziej skomplikowana, choć smakuje równie smacznie. W tym przypadku masę piecze się w osłonce z ciasta drożdżowego.
Niektórzy przygotowują również pieróg gryczany na słodko. Wtedy zamiast pieprzu i soli wystarczy dodać do masy odrobinę miodu. Można również wsypać do niego różnego rodzaju bakalii. Świetnie sprawdzą się rodzynki, skórka pomarańczowa czy słodkie daktyle, a także wszystkie orzechy. Jednak wersja słodka jest spotykana znacznie rzadziej niż ta wytrawna.
Piróg z kaszą gryczaną i serem wcale nie jest tak trudny, jak się wydaje. Warto spróbować wykonać go samodzielnie, w swojej kuchni, gdyż jego smak jest niesamowity. Jest to produkt, którego nie znajdzie się w sklepie, dlatego najlepiej zrobić go własnoręcznie. Wystarczy tylko kilka chwil, by upiec to pyszne danie.
Przepis na pieróg biłgorajski jest naprawdę nieskomplikowany, dlatego poradzą z nim sobie nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały możliwości spróbować tego wyrobu. Warto przekonać się na własnej skórze jak wspaniale smakuje.
Alergeny w pirógu biłgorajskim
Lista alergenów dla piróga biłgorajskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
- Śmietana 18%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze piróga biłgorajskiego
To świetny pomysł na wegetariański i zdrowy posiłek, pełen błonnika i białka.
Energia i białka
(122g)
Węglowodany
(122g)
Tłuszcze
(122g)
Witaminy
(122g)
Składniki mineralne
(122g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.