Pilaw
- Ryż biały - paraboild (200 g)
- Karkówka wieprzowa (300 g)
- Cebula (100 g)
- Papryka czerwona (70 g)
- Pieczarki (125 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na pilaw krok po kroku
Posiekaj drobno cebulę.
Umyte pieczarki pokrój w ćwierć plastry.
Paprykę pokrój w niewielką kostkę.
Na połowie oleju (na patelni) zacznij dusić pokrojone warzywa.
Ryż przepłukaj na sicie (zimną wodą).
Do garnka kazana (może być inny) wlej olej i poczekaj, aż będzie gorący.
Pokrój mięso w kostkę i wrzuć do garnka. Dodaj sól i pieprz. Obsmaż mięso do zmiany koloru.
Dodaj dwa ząbki czosnku do mięsa, nie obieraj ich. Dodaj też podsmażone warzywa. Posyp przyprawami do smaku i smaż jeszcze przez niecałe 2 minuty.
Zagotuj wodę.
Wsyp nieugotowany ryż na wierzch i nie mieszaj! Wlej zagotowaną wodę — ma przykryć ryż (około 2 cm).
Całość gotuj do momentu, w którym ryż będzie miękki (około 25 minut). Gotuj na małym ogniu. W razie potrzeby dolej wodę. W dalszym ciągu nic nie mieszaj.
W momencie, gdy ryż staje się miękki, możesz wymieszać danie widelcem. Końcowe danie nie powinno zawierać płynu. Ryż nie powinien być klejący, a bardziej sypki.
Danie jest gotowe do podania.
Więcej informacji na temat pilawu
Pilaw to pyszny pomysł na danie z wieprzowiną, ryżem i warzywami. Niby brzmi zwyczajnie, ale ta potrawa wywodzi się z Azji. Sprawdź jak zrobić pilaw. To sprawdzony przepis na obiad dobry dla całej rodziny. Tradycyjny pilaw jest potrawą sycącą. W przepisie na pilaw znajduje się w dosyć sporo warzyw, a dokładniej papryka, cebula i pieczarki. Do tego karkówka wieprzowa i ryż – zdecydowanie jest to dobry pomysł na coś pożywnego. Pilaw z wieprzowiną, warzywami i ryżem to pyszny, prosty i w miarę szybki sprawdzony przepis.
Pilaw jest prostym daniem, które znane jest przede wszystkim w Azji. Tej sposób na pilaw to ryż z mięsem, pieczarkami, papryką i marchewką. Przepis na pilaw wymaga, by nie mieszać dania, podczas gdy ono się gotuje. Potrawę miesza się dopiero na samym końcu. Tradycyjny pilaw robi się w specjalnym garnku. Naczynie te nazywa się kazana. Oczywiście w warunkach domowych nie jest konieczne posiadanie takiego garnka.
Kuchnia azjatycka jest Twoją ulubioną? Pilaw z pieczarkami, mięsem wieprzowym i papryką jest pysznym pomysłem na danie z tej kuchni. Jeżeli nie znasz tej dobrej potrawy, musisz jej wypróbować na obiad. Jak zrobić pilaw? W tradycyjnym, sprawdzonym przepisie, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Przepis na pilaw charakteryzuje się tym, że podczas gotowania (po dodaniu warzyw do mięsa) nic się nie miesza. Zapamiętaj to. Zacznij od pokrojenia warzyw. Je należy podsmażyć i poddusić na patelni. W tym czasie wypłucz ryż w zimnej wodzie. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru skrobi, która odpowiada za sklejanie się ryżu. Jeżeli nie masz tradycyjnego garnka kazana, możesz wykorzystać inny. Dodaj do garnka i obsmaż na bardzo rozgrzanym oleju, pokrojone w kostkę mięso. W wieprzowinie ważne jest to, by zamknąć cały smak w mięsie – dzięki obsmażaniu jest to możliwe. Jak mięso zmieni kolor i się zarumieni, dodaj nieobrane ząbki czosnku i warzywa. Wsyp przyprawy. Zagotuj wodę, a następnie na warzywa z przyprawami wysyp nieugotowany ryż. Teraz zalej wszystko wodą około 2 cm ponad poziom ryżu. Nie mieszaj potrawy. Gotuj do miękkości ryżu, czyli około 25 minut. Wszystko powinno gotować się na niewielkiej mocy palnika. Gdyby podczas gotowania zabrakło wody – dolej. Dopiero jak ryż będzie miękki, potrawę można wymieszać widelcem. Tradycyjny pilaw powinien nie zawierać płynu, ryż powinien być bardziej sypki (nieklejący). Jak zrobisz pilaw, możesz posypać go świeżą natką pietruszki. Do obiadu w tym stylu dobrze sprawdzi się też świeży szczypiorek zamiast natki pietruszki.
Alergeny w pilawie
Lista alergenów dla pilawu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na pilaw nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- papryka chilli
Wartości odżywcze pilawu
Przepis jest zbilansowany, gdyż zawiera białko, tłuszcze oraz węglowodany. Jest sycący i zawiera warzywa, które dostarczają błonnik oraz witaminy i minerały.
Energia i białka
(393g)
Węglowodany
(393g)
Tłuszcze
(393g)
Witaminy
(393g)
Składniki mineralne
(393g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.