Pierożki gruzińskie
- Łopatka wieprzowa (400 g)
- Łopatka wołowa (400 g)
- Kolendra świeża - pęczek (10 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Mąka pszenna typ 550 (1000 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na pierożki gruzińskie krok po kroku
Mięso umyj i oczyść z błonek. Surowe mięso zmiel w maszynce do mięsa.
Do miski z mięsem dodaj posiekaną kolendrę. Cebulę zetrzyj na tarce i dodaj do masy mięsnej. Wlej 2 szklanki zimnej wody. Dopraw solą i pieprzem.
Farsz zagnieć dłonią, aż składniki się połączą i "wchłoną" wodę.
Mąkę przesiej na stolnicę. Zrób wgłębienie i wlej olej oraz dwie szklanki gorącej wody. Najpierw wymieszaj ciasto widelcem, a następnie zagnieć na elastyczne ciasto.
Ciasto podziel na części. Każdą z nich rozwałkuj na grubość 2-3 mm. Z płatów ciasta wycinaj z pomocą miseczki okręgi o średnicy około 10 cm.
Po łyżce farszu układaj na środek kółka. Brzegi zlepiaj razem nad farszem, tworząc sakiewki.
Gotuj w osolonym wrzątku przez 10 minut od wypłynięcia.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Dzyndzałki
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierożków gruzińskich
Pierogi to inaczej kawałki elastycznego ciasta, które dobrze się lepi, wypełnione farszem. W zależności od kraju mają kształt półokręgu, uszka, sakiewki, stożka, trójkąta itp. Można je następnie ugotować, upiec lub usmażyć. Ciasto na pierogi przygotować można z mąki pszennej, ryżowej, kukurydzianej, żytniej lub gryczanej. Typowo polskie pierogi przygotowuje się z mąki pszennej, wody, oleju i od czasu do czasu jaj. Na świecie spotkać można również ciasto na pierogi z dodatkiem drożdży, masła lub smalcu. Warto jednak dopasować ciasto do farszu, z jakim przyrządza się pierogi. Bezapelacyjnie pierogi to najlepsze danie na świecie obecne w prawie każdej kuchni.
Pierożki gruzińskie to typowe danie kuchni gruzińskiej. Te pyszne pierogi wyróżnia obecność aromatycznego sosu wewnątrz pieroga.
Farsz do chinkali przygotowuje się z surowej, mielonej łopatki wieprzowej i wołowej. Całość doprawia się posiekaną, świeżą kolendrą i startą na tarce cebulą. Do farszu dolewa się wodę i całość wyrabia, aż mięso ją wchłonie. Ciasto na pierogi przygotowuje się podobnie jak w polskich pierogach. Tradycyjnie potrzebna będzie mąka, olej i ciepła woda. Ciasto dokładnie się wyrabia, aż będzie elastyczne. Następnie się je wałkuje i wycina kółka. Warto jednak wyciąć je większe, by łatwiej formowało się sakiewki. Pierożki gruzińskie gotuje się około 10 minut od wypłynięcia.
Jeśli wiecie już jak zrobić pierożki gruzińskie, to warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat chinkali z mięsem.
Określane są również jako kołduny. Ich spożywanie wymaga nie lada wprawy, ponieważ najpierw należy je nadgryźć, a następnie wypić powstały podczas gotowania bulion w środku pieroga, na koniec zjadając pozostały farsz i ciasto. Farsz w kuchni gruzińskiej przygotowuje się z baraniny, ale równie dobrze smakuje przygotowany z wieprzowiny i wołowiny. Przepis na pierożki gruzińskie jest łatwy w wykonaniu. A z niego powstają smaczne, tradycyjne chinkali. Warto wzbogacić swoje domowe przysmaki w dania z innych stron świata. To pozwala również zwiększyć swoją wiedzę o obcych krajach.
Alergeny w pierożkach gruzińskich
Lista alergenów dla pierożków gruzińskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze pierożków gruzińskich
Mięso wieprzowe i mięso wołowe to dobre źródło żelaza hemowego. Ten rodzaj żelaza jest najłatwiej przyswajany przez organizm człowieka.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.