Pierogi ze szpinakiem i serem
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 szklanki (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło - 1/4 kostki (60 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Szpinak (400 g)
- Czosnek - 2 ząbki (20 g)
- Ser twarogowy półtłusty - 1 kostka (200 g)
Przepis na pierogi ze szpinakiem i serem krok po kroku
Mąkę przesiej przez sitko, wsyp do miski, wbij jajka i dodaj masło i odrobinę wody.
Wyrób ciasto w rękach i uformuj kulę.
Olej rozgrzej na patelni, dodaj drobno pokrojoną cebulę i czosnek.
Następnie dodaj opłukany szpinak, duś do momentu, aż zwiędnie.
Na samym końcu dodaj rozgnieciony twaróg i dokładnie wymieszaj.
Ciasto rozwałkuj na stolnicy i wytnij kółka za pomocą szklanki.
Każde kółko nadziej farszem i zawiń.
Ugotuj pierogi w lekko osolonej wodzie przez 10 minut lub zamroź.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Falafel
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat pierogów ze szpinakiem i serem
Domowe pierogi ze szpinakiem i serem to pomysł na obiad dla całej Twojej rodziny. Pierogi po przygotowaniu możesz ugotować i spożywać od razu lub zamrozić, będą tak samo pyszne smaku. Dzisiaj przedstawię Ci mój przepis na pierogi ze szpinakiem i serem.
Kwestia farszu tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ciasto na pierogi jest uniwersalne. Sam zadecyduj czy Twój farsz będzie wegetariański bez mięsa, czy tradycyjny.
Do ich przygotowania będziesz potrzebować podstawowe składniki, takie jak: mąka pszenna, masło, jajka, wodę, szpinak i twaróg. W przepisie występuje mąka pszenna, naturalnie zawierająca gluten, czyli białka zbóż występujące w większości ich odmian. Jeśli chcesz przygotować bezglutenowe ciasto do pierogów, wystarczy, że zamienisz mąkę na taką, która naturalnie nie zawiera glutenu w swoim składzie.
Zatem, jak zrobić pierogi ze szpinakiem i serem?
Z mąki, masła, jajka i odrobiny wody należy wyrobić ciasto w rękach, następnie uformuj kulę i odstaw na bok.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek, dodaj umyty szpinak, duś pod przykryciem do momentu zredukowania się nadmiaru wody, na samym końcu dodaj pokruszony twaróg.
Wyrobione ciasto rozwałkuj i wytnij kółka za pomocą szklanki. Każde z nich nafaszeruj szpinakiem i serem. Zawiń pierogi po bokach i ugotuj w lekko osolonej wodzie przez 15 minut. Po krótkim czasie smaczne w smaku pierogi gotowe będą dobre dla całej rodziny. Pokochają je nie tylko dorośli, ale też dzieci.
Pierogi przygotujesz tak naprawdę w 20 minut. Świeżo przygotowane pierogi możesz od razu ugotować w lekko osolonej wodzie i podawać na obiad lub przygotować większą ilość i zamrozić. Wtedy posłużą Ci one na wiele razy. Domowe pierogi możesz przechowywać w zamrażalniku nawet do 3 miesięcy, nadal będą dobre. Zapamiętaj mój przepis na pierogi bez mięsa i pamiętaj, aby przygotowywać bezmięsny obiad minimum raz w tygodniu.
Przepis na ciasto jest uniwersalny, a pierogi szybkie w wykonaniu, dlatego warto go zapamiętać, będzie to świetny pomysł na pierogi świąteczne i codzienny obiad.
Alergeny w pierogach ze szpinakiem i serem
Lista alergenów dla pierogów ze szpinakiem i serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser twarogowy półtłusty
Wartości odżywcze pierogów ze szpinakiem i serem
Przepis na ciasto jest uniwersalne, farsz możesz przygotować dowolny. Pierogi nadają się do spożycia od razu po przygotowaniu i ugotowaniu, możesz je także zamrozić.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.