Pierogi ze szpinakiem
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Masło (45 g)
- Szpinak mrożony - Szpinak może być świeży (500 g)
- Serek kanapkowy naturalny (125 g)
- Czosnek (12 g)
Przepis na pierogi ze szpinakiem krok po kroku
Przygotuj ciasto na pierogi: przesiej mąkę, dodaj sól (łyżeczkę). W suchych składnikach zrób dołek, dodaj do niego 30g masła oraz wlej szklankę ciepłej wody. Z przygotowanych składników wyrób ciasto. Gdy ciasto będzie za rzadkie dosyp więcej mąki. Gotowe ciasto zawiń w folię i włóż do lodówki na pół godziny.
Przygotuj farsz: na patelni rozpuść pozostałe masło (15g) i dodaj szpinak (rozmrożony), podduś w celu odparowania nadmiaru wody. Dodaj czosnek, sól i opcjonalnie pieprz. Tak przygotowany szpinak wymieszaj z serkiem kremowym.
Rozwałkuj ciasto, szklanką wytnij krążki. Na każdy krążek nałóż farsz i zlep pierogi.
W garnku zagotuj wodę z dodatkiem odrobiny soli i gotuj w niej pierogi (będą gotowe około 2 minut od momentu wypłynięcia na wierzch).
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat pierogów ze szpinakiem
Nasz przepis na pierogi ze szpinakiem zachwyci wiele osób. Szpinak nie jest za bardzo lubiany przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe, jednak w połączeniu z kremowym serkiem oraz delikatnością ciasta pierogowego przekona do siebie wiele osób nieprzepadających za tym produktem. Co do pierogów ze szpinakiem jedno jest pewne, każdy przy obiedzie będzie prosił o dokładkę.
Ciasto dzięki swej delikatności i farsz szpinakowy z mrożonym szpinakiem z serem (lub bez sera, jeśli nie tolerujesz laktozy) będzie idealnym rozwiązaniem dla osób chcących wprowadzić nowości do swojej diety. Pyszne pierogi ze szpinakiem zawierają również wiele cennych składników mineralnych i witamin, dlatego warto ich spróbować.
Przepis na pierogi jest dość wymagający i czasochłonny, dlatego nie każdy może poradzić sobie z jego przygotowaniem, jednak praktyka czyni mistrza i warto próbować. Całkowity czas przygotowania pierogów ze szpinakiem wynosi około 1,5 godziny, dlatego należy zarezerwować sobie więcej czasu na ich przygotowanie.
Głównym składnikiem farszu pierogów jest szpinak (warto sięgać również po szpinak mrożony, jednak wcześniej należy go rozmrozić i odparować nadmiar wody na gorącej patelni). Szpinak uważany jest za jedno z najzdrowszych warzyw z powodu wielu prozdrowotnych i leczniczych właściwości. Liście szpinaku bogate są w witaminę C, żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Szpinak zawiera wiele przeciwutleniaczy dlatego świetnie chroni przed chorobami nowotworowymi oraz zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Jest on również dobrym źródłem magnezu, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób znerwicowanych i zestresowanych. Dodatkowo zapobiega bólom głowy oraz działa uspokajająco. Z racji wysokiej zawartości żelaza i kwasu foliowego zaleca się stosowanie szpinaku kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na anemię.
Podsumowując pierogi ze szpinakiem to doskonały wybór na obiad, ponieważ urozmaicą one naszą dietę, jednak na ich przygotowanie należy uzbroić się w dużo cierpliwości oraz wolnego czasu.
Alergeny w pierogach ze szpinakiem
Lista alergenów dla pierogów ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Serek kanapkowy naturalny
Wartości odżywcze pierogów ze szpinakiem
Energia i białka
(288g)
Węglowodany
(288g)
Tłuszcze
(288g)
Witaminy
(288g)
Składniki mineralne
(288g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.