Pierogi z ziemniakami
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Ziemniaki późne (300 g)
- Cebula (150 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
Przepis na pierogi z ziemniakami krok po kroku
Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Włóż je do garnka i ugotuj do miękkości, a następnie ostudź.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekaną cebulę.
Ziemniaki przeciśnij przez praskę i połącz z cebulą. Dopraw solą, dużą ilością pieprzu i czosnkiem.
W średniej misce wymieszaj mąkę i sól. Zrób dołek na środku suchych składników i dodaj 1/2 szklanki wody. Mieszaj drewnianą łyżką, aż powstanie jednolite ciasto.
Wyłóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj przez 5 minut, aż będzie gładkie i elastyczne.
Ciasto rozwałkuj i wytnij szklanką duże okręgi.
Każdy okręg wypełnij farszem i złóż na pół, dobrze sklej ze sobą końce.
W dużym garnku zagotuj wodę i małymi partiami wkładaj do niej pierogi.
Gotuj 2 minuty od wypłynięcia.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Dzyndzałki
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierogów z ziemniakami
Pierogi z ziemniakami to świetny wybór dla wszystkich miłośników smacznych dań. Robi się je w prosty sposób, a smakują naprawdę wybornie, są też w pełni wegetariańskie. Choć to danie postne, sprawdzi się nie tylko na święta. Ma niezwykle prosty farsz, który smakuje po prostu fantastycznie. To opcja niskobudżetowa jednak naprawdę smaczna.
Przepis na pierogi z ziemniakami to coś dla prawdziwych fanów pierogów, którym znudziły się już tradycyjne wersje. Całość będzie świetną wegańska alternatywą dla pierogów ruskich. Mają przepyszny smak, a ich przygotowanie zajmuje tylko kilka chwil. Warto jednak pamiętać, by wcześniej ugotować ziemniaki na farsz, bez tego nie da się ich przyrządzić, a jest to najbardziej czasochłonne zadanie. Cały proces można podzielić na dwie części. Pierwsza, to przygotowywanie wspaniałego farszu, natomiast druga, tworzenie ciasta pierogowego. Kolejnym krokiem jest już tylko wypełnianie pierożków farszem i sklejanie. To świetne zadanie dla całej rodziny, które dostarcza sporo frajdy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pierogi z ziemniakami, które będą nie tylko smaczne, ale również proste w przygotowaniu, to ten świetny przepis sprawdzi się idealnie. Jego baza jest ziemniaczany farsz, na który składają się oczywiście ziemniaki, a także sporo cebuli. Karmelizowana cebula wspaniale łączy się z ziemniakami i dopełnia ich smak. Do tego przepisu najlepiej sprawdzą się ziemniaki, które są delikatne, a nawet rozpadające się. Musi z nich bowiem powstać puree. Po połączeniu z cebulą należy dobrze je doprawić, to dlatego, że ziemniaki same w sobie nie mają zbyt ciekawego smaku, w połączeniu z ciastem byłyby po prostu mdłe. Można do tego użyć przypraw proponowanych w przepisie, ale można też skomponować własną mieszankę. Jednak nie należy zapominać o dużej ilości pieprzu, który doskonale podkreśla smak tych pierogów.
To wspaniały pomysł na danie, które świetnie sprawdzi się na obiad dla całej rodziny, gdyż jest pyszne, szybkie i tanie. Ten prosty przepis pokaże ci jak stworzyć fantastyczny farsz do pierogów z gotowanych ziemniaków, a także delikatne ciasto.
Alergeny w pierogach z ziemniakami
Lista alergenów dla pierogów z ziemniakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze pierogów z ziemniakami
To zdrowa opcja, jednak zawiera dość spory indeks glikemiczny.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.