Pierogi z soczewicą i mięsem
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (500 g)
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Soczewica czerwona - 1 szklanka (180 g)
- Cebula - 1 sztuka (90 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na pierogi z soczewicą i mięsem krok po kroku
Soczewice przepłucz i wsyp do garnka. Zalej wodą, tak była 1 cm nad ziarnami. Gotuj przez około 10-15 minut. Odcedź i rozgnieć widelcem.
Cebulę posiekaj w drobną kostkę. Część cebuli odłóż na później.
Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy. Podsmaż cebulę aż zmięknie, następnie dodaj mięso i smaż aż straci różowy kolor.
W misce wymieszaj soczewicę, mięso z cebulą i przyprawami: połową łyżeczki soli, szczyptą pieprzu, łyżeczką oregano, majeranku i papryki słodkiej.
Dokładnie przesiej mąkę na stolnicę. W osobnej miseczce wymieszaj 280ml ciepłej wody, łyżeczkę soli i łyżeczkę oleju.
Na początku wymieszaj ciasto z pomocą drewnianej łyżki, po czym zacznij zagniatać rękoma. Aby ciasto było miękkie i elastyczne wyrabianie powinno trwać przez około 15 minut.
Podziel ciasto na części. Każdą z części rozwałkuj na podsypanej mąką stolnicy na grubość 1 mm. Wytnij kółka szklanką. Na środek wyłóż masę z mięsa i soczewicy. Sklej brzegi z pomocą wody. Gotowe pierogi odłóż na papier do pieczenia oprószony mąką.
Zagotuj wodę z dodatkiem łyżki oleju i łyżeczki soli w dużym garnku. Wrzucaj pierogi partiami do wrzącej wody. Gotuj przez około 5 min od wypłynięcia.
Na małej patelni podgrzej łyżkę oliwy, zeszklij na niej pozostałą cebulę.
Polej pierogi zezłoconą cebulką.
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Szarma
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Mielony z piekarnika
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Cevapcici
-
Karminadle
-
Roladki z mięsem mielonym
-
Zupa meksykańska z mięsem mielonym
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Obiad z mięsem mielonym
Więcej informacji na temat pierogów z soczewicą i mięsem
Dziś chcielibyśmy pokazać jak zrobić pierogi z soczewicą i mięsem. Ten prosty przepis to dobre rozwiązanie jeśli szukasz smacznego pomysłu na obiad. Są też szybkie w przygotowaniu.
Soczewica to roślina strączkowa. Można ją kupić w wersji surowej (suchej) oraz wcześniej przygotowanej (w zalewie, w puszce). W sklepach można ją spotkać w różnych odmianach, które odróżnia na pierwszy rzut oka kolor. Występuje soczewica czerwona, zielona, czarna, żółta oraz pomarańczowa. Różni je smak a także konsystencja po ugotowaniu. Nasz przepis na pierogi z soczewicą i mięsem wykorzystuje jej czerwoną odmianę. 100 g suchych nasion dostarczy aż 25 g białka. Ma niski indeks glikemiczny. Zawiera żelazo, kwas foliowy i potas.
Mięso z indyka to dobre źródło witamin z grupy B, żelaza, magnezu, selenu i cynku. Dostarcza też duże ilości tryptofanu, prekursora serotoniny, który jest przekaźnikiem nerwowym. Serotonina nazywana jest potocznie hormonem szczęścia.
Indyk to mięso niskokaloryczne, ponieważ zawiera niewielką ilość tłuszczu. Dostarcza za to dużą ilość cennego białka pełnowartościowego. Oznacza to, że zawiera wszystkie aminokwasy, których organizm sam nie syntetyzuje a potrzebuje w odpowiednich ilościach i w prawidłowym wzajemnym stosunku. Jako mięso z niewielką ilością tłuszczu jest odpowiednie dla osób, które powinny stosować dietę łatwostrawną lub tych, którzy chcą zmniejszyć swoją masę ciała. Szczególnie polecane jest dla małych dzieci, ponieważ rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Dlatego może być podawane jako pierwsze mięso już po 6. miesiącu życia.
Pierogi z soczewicą i mięsem mielonym będą idealnym rozwiązaniem, jeśli masz ochotę na pyszne pierogi z wyjątkowym farszem. Jest to prosty przepis, który zasmakuje całej rodzinie. Potrzebujesz soczewicę, mięso mielone, cebulę, przyprawy, oliwę i mąkę.
Aby wykonać pierogi wystarczy ugotować soczewicę, podsmażyć cebulkę z mięsem i wymieszać farsz z przyprawami. Następnie przygotować ciasto, uformować pierogi i ugotować. Pierogi możesz podawać same, z dodatkiem zeszklonej cebuli, skwarków lub podsmażone.
Alergeny w pierogach z soczewicą i mięsem
Lista alergenów dla pierogów z soczewicą i mięsem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
Wartości odżywcze pierogów z soczewicą i mięsem
Soczewica zawiera żelazo, kwas foliowy i potas. Mięso z indyka to dobre źródło witamin z grupy B, żelaza, magnezu, selenu i cynku. To powoduje, że farsz będzie nie tylko smaczny, ale również zdrowy.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.