Pierogi z soczewicą
- Soczewica czerwona - półtorej szklanki (270 g)
- Cebula - duża cebula (105 g)
- Olej rzepakowy - 6 łyżek (72 ml)
- Natka pietruszki - łyżeczka (6 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 4 niepełne szklanki (500 g)
- Jajko - jajko wielkości M (1 szt.)
Przepis na pierogi z soczewicą krok po kroku
Soczewicę przełóż do garnka i delikatnie podpraż aż do wydobycia się aromatu z nasion. Następnie zalej ciepłą wodą w stosunku 1:1. Doprowadź do wrzenia pod przykryciem. Gotuj na najmniejszej mocy palnika około 5 minut i pozostaw pod przykryciem aż nasiona wchłoną całą wodę. Następnie przełóż do miski w celu wystudzenia.
Cebulę drobno posiekaj. Na małej patelni delikatnie rozgrzej olej, dodaj cebulę, szczyptę soli. Przykryj patelnię pokrywką i na najmniejszej mocy palnika duś cebulę, od czasu do czasu mieszając, aż osiągnie złoty kolor.
Cebulę połącz z soczewicą, dodaj płaską łyżeczkę soli, pół łyżeczki pieprzu, łyżeczkę posiekanej natki pietruszki i dużą szczyptę majeranku.
Mąkę przesyp do dużej miski, dodaj szczyptę kurkumy, dużą szczyptę soli i 200 ml gorącej ale nie wrzącej wody. Ciasto dokładnie zagnieć. Jeśli w trakcie zagniatania pozostanie mąką, która nie będzie łączyć się z ugniatanym ciastem dodaj 2-3 łyżki wody. Ciasto wyrabiaj ręcznie 10 minut lub w robocie kuchennym 5 minut. Odstaw, przykryte bawełnianą ściereczką na 15 minut aby odpoczęło.
Ciasto rozwałkuj na grubość 1 mm, wytnij szklanką kółka. Na środku połóż łyżeczkę lub półtorej farszu, w zależności od wielkości kółka i dokładnie zlep pieroga.
W dużym garnku zagotuj wodę, na około 25 pierogów potrzebujemy 4 litry wody. Kiedy woda będzie się gotować dodaj łyżeczkę soli i wrzuć pierogi. Po około 15-20 sekundach delikatnie przemieszaj aby pierogi nie przykleiły się do dna. Kiedy pierogi wypłyną, gotuj je półtorej minuty.
Pierogi studź na płaskim naczyniu, delikatnie posmarowanym olejem.
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat pierogów z soczewicą
Pierogi z soczewicą są polskim daniem regionalnym, które zaczyna podbijać serca Polaków i coraz częściej gości na stołach w całej Polsce. Danie idealnie sprawdzi się w święta, podczas niedzielnego lub codziennego obiadu. Pierogi z soczewicą mogą być daniem mięsnym, wegetariańskim lub wegańskim. Dzięki takiej neutralności danie połączy diety wszystkich osób zasiadających przy wspólnym stole bez konieczności przygotowywania wielu potraw. Pierogi mogą być okraszone duszoną cebulką, słoniną, masłem lub podane bez dodatków. Smakują zarówno dobrze świeżo gotowane, odsmażone lub po ugotowaniu podpieczone w piekarniku. Do pierogów z soczewicą można również podać barszcz czerwony lub mogą stanowić dodatek do mięs. Dzięki aromatowi natki pietruszki i smażonej cebulki, swoim zapachem oczarują każdego, a ich złocisty kolor przekona także małego niejadka.
Farsz z soczewicy do pierogów może zostać wykonany z soczewicy czerwonej, zielonej lub obu gatunków. Dzięki możliwości zastosowania różnych gatunków soczewicy do nadzienia, danie może za każdym razem smakować inaczej, czyniąc je w każdej wersji wyjątkowym. Farsz z soczewicy do pierogów można również modyfikować różnymi dodatkami. Nadzienie można wzbogacić o ser biały, oscypek, fetę, ziemniaki, pieczarki, kurki, marchew, seler lub mięso. Kombinacje smakowe urozmaicą Wasze danie i nadadzą mu charakteru. Modyfikacje te sprawią, że pierogi z soczewicą mogą często gościć na Waszym stole nie nudząc swoim smakiem.
Farsz z soczewicy do pierogów warto przygotować dzień wcześniej, aby wszystkie smaki mogły się dobrze połączyć. Sprawi to, że nadzienie będzie smakowało idealnie a wszystkie smaki będą razem współgrać i idealnie skomponują się z delikatnym i aksamitnym ciastem.
Przygotowanie farszu z soczewicy do pierogów jest bardzo proste, szybkie i nie wymaga wielu przygotowań. O tym jak ugotować soczewicę na pierogi dowiecie się z dokładnego przepisu. Jednak gwarantuję, że nie sprawi to nikomu trudności. Danie idealnie sprawdzi się jako początek przygód w pierogowym świecie.
Alergeny w pierogach z soczewicą
Lista alergenów dla pierogów z soczewicą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pierogów z soczewicą
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.