Pierogi z ricottą
- Serek ricotta (250 g)
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Jajko (1 szt.)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Szpinak (450 g)
- Cebula (70 g)
- Czosnek (15 g)
Przepis na pierogi z ricottą krok po kroku
Na patelni rozgrzej oliwę (2 łyżki) i podsmaż na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy się zarumieni, dodaj do niej czosnek i podsmaż jeszcze przez chwilę, następnie wrzucaj partiami szpinak. Dopraw go solą, pieprzem i 1 łyżeczką tymianku oraz bazylii.
Serek przełóż do miski. Dodaj szpinak i całość dokładnie wymieszaj.
Na stolnicę wysyp mąkę. Zrób z niej kopiec z dziurą na środku. Do środka wbij jajko, wlej olej (1 łyżkę) i dodaj 1 szklankę gorącej wody.
Ciasto dokładnie wyrób rękami, by miało zwartą konsystencję i nie lepiło się za bardzo do rąk.
Ciasto możesz odstawić na 20 minut do lodówki, by było bardziej elastyczne. Po tym czasie dokładnie je wywałkuj na stolnicy i wytnij okręgi za pomocą szklanki.
Każdy okręg złóż na pół i włóż do środka łyżeczkę farszu. Brzegi sklej razem.
Do dużego garnka wlej wodę i zagotuj ją. Wkładaj do niej porcjami pierogi i gotuj 3 minuty od wypłynięcia.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierogów z ricottą
Pierogi z ricottą to doskonała opcja dla wszystkich miłośników mącznych dań. Połączenie serka ricotta ze szpinakiem i aromatycznym czosnkiem sprawdza się doskonale.
Przepis na pierogi z ricottą to świetny wybór na obiad, czy kolację. Te domowe pierożki zachwycają smakiem. Farsz z serkiem ricottą na pewno przypadnie do gustu osobom, które kochają włoską kuchnię. Cały proces można podzielić na dwie części. Pierwsza to przygotowywanie wspaniałego farszu, natomiast druga, tworzenie ciasta pierogowego. Kolejnym krokiem jest już tylko wypełnianie pierożków farszem i sklejanie. To świetne zadanie dla całej rodziny, które dostarcza sporo frajdy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pierogi z ricottą, by były pyszne, a przy tym dobre również dla początkujących to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Pierogi można przygotować w domu, w kilka chwil. Są smaczne, a przy tym naprawdę lekkie. Z tej receptury powstają pierogi idealne. Miękkie ciasto otula wspaniały i aromatyczny farsz, którego podstawą są zdrowy szpinak i serek. Warto wybierać do tej opcji ricottę, która jest znacznie lepsza dla zdrowia, a smakuje równie wybornie co tłustsze sery. Mniejsza ilość tłuszczu, a większa białka, działa nie tylko na korzyść układu krwionośnego, ale także na większą sytość po posiłku. Można do tego użyć przypraw proponowanych w przepisie, ale można też skomponować własną mieszankę. Jednak nie należy zapominać o dużej ilości pieprzu, który doskonale podkreśla smak tych pierogów.
Choć w tym przepisie ciasto na pierogi robi się z mąki pszennej o niskim typie, można to zmienić. Taka mąka ma sporo glutenu, dzięki czemu ciasto jest niezwykle miękkie i sprężyste, jednak z drugiej strony ma także mało błonnika i wysoki indeks glikemiczny. Już niewielki dodatek mąki pełnoziarnistej może zupełnie zmienić te proporcje. Dzięki temu całość będzie smaczniejsza i zdrowsza. Będzie również lepszym wyborem dla osób na diecie redukcyjnej, czy tych borykających się z insulinoopornością oraz cukrzycą.
Alergeny w pierogach z ricottą
Lista alergenów dla pierogów z ricottą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek ricotta
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pierogów z ricottą
To opcja, która dostarcza sporo witamin i białka, dobrze podawać ją ze świeżymi warzywami.
Energia i białka
(345g)
Węglowodany
(345g)
Tłuszcze
(345g)
Witaminy
(345g)
Składniki mineralne
(345g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.