Pierogi z mięsem z rosołu
- Mąka pszenna typ 550 - 2,5 szklanki (300 g)
- Udko kurczaka bez skóry (150 g)
- Marchewka - 2 sztuki (100 g)
- Seler korzeniowy - 1,5 plastra (100 g)
Przepis na pierogi z mięsem z rosołu krok po kroku
Do miski wsyp mąkę.
Zagotuj wodę (pół szklanki) i zalej nią mąkę.
Wymieszaj wodę z mąką za pomocą łyżki lub drewnianej szpatułki.
Gdy ciasto nie będzie już gorące wyrabiaj je ręcznie przez kilka minut.
Uformuj kulę, przykryj ściereczką i odstaw na 15 min.
Mięso z rosołu drobno pokrój.
Rozdrobnione mięso rozgnieć widelcem z warzywami z rosołu.
Dopraw farsz.
Ciasto rozwałkuj na stolnicy na cienki placek.
Za pomocą szklanki lub kieliszka wycinaj krążki ciasta.
Na każdy krążek nakładaj po łyżce farszu i zlepiaj końce formując pierogi.
W dużym garnku zagotuj wodę (powinna sięgać 3/4 wysokości garnka).
Wrzucaj pierogi na gotującą się wodę i gotuj ok. 3 min od wypłynięcia.
- Udka z kurczaka
- Bigos
- Zapiekanka makaronowa
- Quesadilla
- Gulasz
- Langosz
- Gulasz wieprzowy
- Żeberka w miodzie
- Bigos tradycyjny
- Gulasz węgierski
- Żeberka w kapuście
- Pstrąg
- Ryż z warzywami
- Zapiekanka z kurczakiem
- Kotleciki sojowe
- Roladki ze schabu
- Schab w sosie własnym
- Tatar z łososia
- Pomysł na szybką obiadokolację
Więcej informacji na temat pierogów z mięsem z rosołu
Pierogi z mięsem z rosołu to przepis na przepyszne i pożywne danie w duchu zero waste. Dzięki wykorzystaniu mięsa rosołowego, a także pozostałych po gotowaniu zupy warzyw, można uniknąć marnowania żywności i przygotować zupełnie nową, równie smaczną i wartościową potrawę. Pierogi z mięsem drobiowym z rosołu to idealna propozycja dla osób, które nie lubią wyrzucać żywności oraz które nie mogą poświęcić kilku godzin dziennie na gotowanie każdej potrawy od zera.
Najważniejszym elementem tego dania jest farsz z rosołu, którego przygotowanie jest niezwykle szybkie, proste i niewymagające. Mięso z rosołu należy drobno pokroić – sprawdzi się zarówno mięso drobiowe, najczęściej wykorzystywane do ugotowania rosołu, ale również wołowe, czy wieprzowe, który bywa traktowane jako dodatek wzbogacający smak zupy. Kolejnym krokiem jest rozdrobnienie wszystkich warzyw. Po kilkugodzinnym gotowaniu rosołu na ogół są bardzo miękkie i rozpadające się, więc nie stanowi to żadnego problemu i zajmuje krótką chwilę. Do gotowanego mięsa z rosołu wystarczy dodać warzywa, wymieszać i farsz do pierogów gotowy!
Przepis na ciasto na pierogi z mięsem z rosołu nie różni się od tego na tradycyjne pierogi ruskie, z kapustą i grzybami, czy mięsem. Wystarczy przygotować mąkę, wodę i odrobinę soli i zagnieść wszystkie składniki na ciasto. Najlepiej wykorzystać mąkę pszenną, jednak można ją zamienić lub częściowo zastąpić żytnią, orkiszową lub gryczaną.
Pierogi można też podać jako kołduny z mięsem z rosołu – przepis jest bardzo podobny, a jedynymi wyjątkami są dodatek jajek i masła do ciasta oraz inny sposób ich zawijania.
Pierogi z farszem z mięsa rosołowego można podawać samodzielnie, z jogurtem lub śmietaną, a także okraszone podsmażaną na oleju cebulką, domowymi skwarkami. Sprawdzą się też w opcji na wynos, pakowane do lunchboxa i zjedzone np. w przerwie w pracy. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie większej ilości pierogów za jednym razem, a następnie zamrożenie kilku porcji, aby móc z nich skorzystać w sytuacji kiedy możliwości czasowe są ograniczone. Kolejną niewątpliwą zaletą tego dania, oprócz oszczędności czasu, pieniędzy i braku wyrzucania i marnowania żywności, jest stosunkowo niska kaloryczność i zawartość tłuszczu.
Alergeny w pierogach z mięsem z rosołu
Lista alergenów dla pierogów z mięsem z rosołu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- przyprawa do mięsa
Wartości odżywcze pierogów z mięsem z rosołu
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.