Pierogi z kaszą gryczaną
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek - 4 do ciasta i 1 do farszu (40 ml)
- Kasza gryczana - 1 torebka (100 g)
- Ser twarogowy półtłusty (250 g)
- Cebula - 1 duża (200 g)
- Pieczarki marynowane (200 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na pierogi z kasza gryczaną krok po kroku
Ugotuj kaszę gryczaną.
W czasie, gdy kasza się gotuje przygotuj ciasto. W misce wymieszaj sól, mąkę i olej. Następnie do ciasta stopniowo dolewaj 200 ml wody, zagniatając ciasto ręką. Ciasto powinno być elastyczne i jednolite. Odstaw przykrytą ściereczką miskę z ciastem na 10 minut.
W tym czasie przygotuj farsz. Drobno pokrój pieczarki oraz cebulę i lekko podsmaż na oleju. Posiekaj 0,5 pęczka natki pietruszki.
Ugotowaną kaszę odcedź i dokładnie wymieszaj z twarogiem, jajkiem, cebulą pieczarkami, natką pietruszki i przyprawami (0,5 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczka imbiru mielonego, szczyptę soli).
Podziel ciasto na 4 części. Na blacie posypanym mąką rozwałkuj pierwszą część ciasta, na grubość około 2-3 mm.
Szklanką wytnij kółka i ułóż na środku każdego łyżeczkę farszu.
Zlep brzegi ciasta i ułóż na desce/talerzu posypanym delikatnie mąką tak, aby pierogi się nie stykały ze sobą.
Powtórz to samo z kolejnymi częściami ciasta.
W dużym garnku zagotuj wodę. Do gotującej się na wolnym ogniu wody wrzucaj partiami pierogi. Gotuj około 3 minut.
Wyjmij pierogi łyżką cedzakową i wrzucaj kolejne pierogi.
Gotowe pierogi możesz podawać od razu lub skropić olejem, aby się nie zlepiły, i odsmażyć później.
-
Racuchy
-
Focaccia
-
Frytki z batatów
-
Paella
-
Zupa koperkowa
-
Domek z piernika
-
Roladki z tortilli
-
Zupa krem brokułowa
-
Roladki ze schabu
-
Zupa z ciecierzycy
-
Łazanki z kapustą
-
Dorsz pieczony
-
Makowiec japoński
-
Zupa krem z pomidorów
-
Tatar z łososia
-
Śledzie po japońsku
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Nowoczesne potrawy wigilijne
Więcej informacji na temat pierogów z kaszą gryczaną
Polska słynie z pierogów. Można znaleźć najróżniejsze wersje, zarówno na słodko, jak i na słono. Farsz na pierogi można przygotować na wiele sposobów, między innymi z serem na słodko, z owocami, z kapusta i grzybami, ze szpinakiem, z mięsem surowym lub gotowany, z kaszą gryczaną, jęczmienną, a także z kaszą pęczak.
Pierogi można znaleźć nie tylko w Polsce. W wielu krajach przygotowuje się je z różnym farszem i w trochę odmienny sposób. W Chinach popularne są pierożki won ton, które przygotowuje się z mieloną wieprzowiną i grzybami. W Japonii jedzą gyroza, które nadziewane są mięsem z dodatkiem imbiru i czosnku. Następnie obsmaża się je i dolewa na patelnię wody, aby mogły się ugotować. Włosi robią pierożki i nazwie tortellini i ravioli, które podają zamiast makaronu. W Meksyku smażą lub pieką pierogi o nazwie empanadas, a Hiszpanie pieką duże pierogi o nazwie calzone, które przypominają pizzę złożoną na pół. Żydzi robią pierożki o nazwie kreplach, które są nadziewane wołowiną lub twarogiem i mają kształt trójkąta. Takie pierożki są smażone w głębokim tłuszczu. W Brazylii pierogi coxina przypominają nóżkę kurczaka. Ciasto robione jest z jajek, mąki i bulionu drobiowego, a nadziane są mięsem z kurczaka i kremowym serkiem. Następnie są panierowane i smażone w głębokim tłuszczu. Grecy robią pierogi, o nazwie tiropitakia, z ciasta filo, z serem, najczęściej fetą i doprawione ziołami, które są pieczone. Na Ukrainie oraz w Rosji są pielmieni, z nadzieniem z surowego mięsa. Jak widzisz pierogi są przygotowywane, na różne sposoby, na całym świecie.
Poniżej znajdziesz przepis na przepyszne pierogi, farsz na pierogi z kaszą gryczaną przygotujemy z twarogiem, w klasycznym cieście pierogowym. Jeżeli nie masz kaszy gryczanej możesz użyć zamiast niej kaszy pęczak lub jęczmiennej. Moim zdaniem najsmaczniejsze są właśnie w wersji z kaszą gryczaną, ponieważ ma ona swój charakterystyczny smak. Fani mięsa mogą zamiast z twarogiem wymieszać kaszę z mielonym mięsem. Ich przygotowanie zajmie Ci około 40 minut, zależnie od tego jak szybko lepisz pierogi ;). Z pewnością zachwycą one wszystkich fanów wytrawnych pierogów.
Alergeny w pierogach z kaszą gryczaną
Lista alergenów dla pierogów z kaszą gryczaną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pierogów z kaszą gryczaną
Energia i białka
(390g)
Węglowodany
(390g)
Tłuszcze
(390g)
Witaminy
(390g)
Składniki mineralne
(390g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.