Pierogi z kapustą
- Mąka pszenna typ 500 - 3,5 szklanki (700 g)
- Masło klarowane (100 g)
- Bułka tarta (150 g)
- Kapusta biała - pół małej główki (600 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy - 10 łyżek stołowych (100 ml)
Przepis na pierogi z kapustą krok po kroku
Kapustę posiekaj drobno.
Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj kapustę, wlej wodę i duś kapustę przez 20 minut.
Dopraw solą, pieprzem i majerankiem, dodaj bułkę pszenną i wymieszaj.
Na stolnicy umieść mąkę, sól, roztopione masło i 250 ml ciepłej wody.
Zagnieć gładkie ciasto.
Przykryj ściereczką i daj mu odpocząć przez 30 minut.
Rozwałkuj ciasto cienko i wykrawaj szklanką koła.
Na środek każdego kawałka ciasta połóż łyżkę farszu i zlep brzegi.
W dużym garnku zagotuj pięć litrów wody z solą.
Na wrzącą wodę wkładaj partiami pierogi.
Gotuj je 3-5 minut.
Gdy będą gotowe, same będą wypływać na wierzch.
Gotowe pierogi wyciągnij z wody przy pomocy łyżki cedzakowej.
Więcej informacji na temat pierogów z kapustą
Pierogi z kapustą to doskonała propozycja na pyszny obiad. Jarskie pierogi możesz podać podczas świątecznej kolacji. Przepis na pierogi z kapustą jest łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło klarowane, cebula, kapusta biała, majeranek, bułka tarta, olej rzepakowy, sól, pieprz.
Jak zrobić pierogi z kapustą? Kapustę posiekaj drobno. Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj kapustę, wlej wodę i duś kapustę przez 20 minut. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem, dodaj bułkę pszenną i wymieszaj. Przygotuj ciasto na pierogi. Na stolnicy umieść mąkę, sól, roztopione masło i ciepłą wodę. Zagnieć gładkie ciasto. Przykryj ściereczką i daj mu odpocząć przez 30 minut. Rozwałkuj ciasto cienko i wykrawaj szklanką koła. Na środek każdego kawałka ciasta połóż łyżkę farszu i zlep brzegi. W dużym garnku zagotuj pięć litrów wody z solą. Na wrzącą wodę wkładaj partiami pierogi. Gotuj je 3-5 minut. Gdy będą gotowe, same będą wypływać na wierzch. Wody musi być odpowiednio dużo, wtedy pierogi nie będą się sklejać. Jeśli gotujemy bardzo dużą ilość pierogów, powinno się wówczas wymienić wodę.
Kapusta biała jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik daje nam uczucie sytości na dłużej. Jest cennym źródłem witaminy A i K. Zawiera fitosterole, które wpływają korzystnie na nasz układ krwionośny. Kapusta kiszona jest dodatkowo cennym źródłem naturalnych probiotyków. Wpływają one korzystnie na nasz układ odpornościowy. Kapusta zawiera małą ilość węglowodanów. Jest więc odpowiednia dla osób z cukrzycą.
Podsumowując ciasto na pierogi z kapustą to tradycyjne ciasto do pierogów. Pierogi można przygotować także z grzybami leśnymi lub z pieczarkami. Farsz na pierogi z kapustą można zrobić także z dodatkiem żurawiny lub z kapustą kiszoną. Kapusta na pierogi to najlepiej kapusta biała, czerwona kapusta może powodować nieestetyczne zabarwienie ciasta.
Alergeny w pierogach z kapustą
Lista alergenów dla pierogów z kapustą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze pierogów z kapustą
Pierogi z kapustą to danie zawierające bardzo dużą ilość węglowodanów prostych. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę z racji szybkiego podnoszenia się poziomu cukru we krwi po ich spożyciu.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.