Pierogi ruskie ze śmietaną
- Mąka pszenna typ 500 - 4 szklanki (540 g)
- Ziemniaki ugotowane (550 g)
- Ser twarogowy tłusty (450 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (30 ml)
- Śmietana 12% - 10 łyżek (190 g)
Przepis na pierogi ruskie ze śmietaną krok po kroku
Ziemniaki obierz i przepłucz. Włóż do dużego garnka i zalej wodą. Posól i gotuj ok. 30 min. Ugotowane ziemniaki odcedź i potłucz. Odstaw do przestygnięcia.
Cebulę obierz, opłucz, osusz i pokrój w kosteczkę. Patelnię z 1 łyżką oleju dobrze rozgrzej i dodaj tam cebulkę. Przesmażaj ją tak długo, aż się przyrumieni, a następnie dodaj ją do ziemniaków.
Rozdrobnij twaróg i dodaj go do reszty. Całość przypraw solą i pieprzem do smaku i wymieszaj.
Mąkę przesiej na stolnicę i wymieszaj z 1 łyżeczką soli. Zrób dołek i wlej tam 300 ml gorącej (przegotowanej) wody oraz dodaj 1 łyżkę olej. Połącz składniki i wyrabiaj ciasto ok. 15 min.
Gotowe ciasto podziel na 3 lub 4 części. Jeden kawałek zostaw na stolnicy, a resztę odłóż na bok i przykryj bawełnianą ściereczką. Ciasto dobrze rozwałkuj. Kółka wycinaj za pomocą szklanki o cienkich brzegach.
Nakładaj na kółka po czubatej łyżeczce farszu i dobrze zalepiaj.
Do garnka wlej wodę i dodaj sól oraz 1 łyżkę oleju. Gdy woda będzie wrzeć, wrzuć do niej pierogi i po chwili nieco zmniejsz moc kuchenki. Po wypłynięciu pierogów gotuj je jeszcze ok. 1,5 min, a potem wybierz łyżką cedzakową i połóż na talerzu.
Gotowe pierogi polej śmietaną.
Więcej informacji na temat pierogów ruskich ze śmietaną
Pierogi ruskie ze śmietaną bardzo często lądują na naszych stołach (np. w czasie świąt lub rodzinnego spotkania), ponieważ ta potrawa jest bardzo uniwersalna i smakuje wielu osobom. Te pierogi są szczególnie uwielbiane przez dzieci, ale chętnie sięgają po nie także dorośli.
Przygotowanie farszu na pierogi ruskie nie jest trudne, ale trzeba liczyć się z tym, że jego zrobienie jest czasochłonne. Jeżeli masz roztłuczone ziemniaki, które zostały z obiadu, to śmiało możesz je wykorzystać do nadzienia i tym samym oszczędzić nieco czasu.
Ciasto na pierogi ze śmietaną należy długo zagniatać. Powinno być miękkie i elastyczne, bez żadnych grudek. Aby uzyskać takie ciasto, trzeba poświęcić co najmniej 10 min, a najlepiej nawet 15 min na jego kształtowanie. Warto wiedzieć, że jeśli do ciasta doda się jajko, to będzie twardsze, dlatego lepiej z niego zrezygnować. Ciasto bez jajka będzie się nie tylko lepiej wyrabiało, ale też dużo łatwiej będzie je rozwałkowywać.
Odpowiednia śmietana do pierogów ruskich to zarówna ta 12% i 18%. Możesz wybrać tą, którą bardziej ci odpowiada albo którą masz akurat otwartą w lodówce. Do pierogów ruskich bardzo często dodawana jest przysmażona cebulka lub boczek. Możesz też pokusić się na zrobienie domowych skwarek.
Zazwyczaj mało kto decyduje się na pierogi ruskie z cukrem. Jeżeli ktoś chce zjeść pierogi na słodko, to wybiera inne nadzienie. Może to być sam twaróg, ale mogą to być też owoce (np. truskawki, jagody). Można je wtedy polać śmietaną i obsypać cukrem. Na słodko dobrze smakują leniwe pierogi z przyrumienioną na patelni bułką tartą z dodatkiem cukru trzcinowego.
Pozostałe pierogi możesz zamrozić. Istnieją na to różne patenty. Można je ugotować lub zostawić surowe. Te pierwsze trzeba dobrze odsączyć i poczekać aż ostygną, a następnie natrzeć olejem. Później można już je przełożyć do pojemników i zamrozić. Surowe pierogi wystarczy ułożyć na deseczce, obsypać mąką i włożyć do zamrażalnika. Gdy zamarzną, można je popakować do woreczków lub pojemników.
Alergeny w pierogach ruskich ze śmietaną
Lista alergenów dla pierogów ruskich ze śmietaną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy tłusty
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze pierogów ruskich ze śmietaną
Energia i białka
(360g)
Węglowodany
(360g)
Tłuszcze
(360g)
Witaminy
(360g)
Składniki mineralne
(360g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.