Pierogi ruskie z miętą
- Mąka pszenna typ 550 - 2 szklanki (260 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
- Ser twarogowy półtłusty (500 g)
- Ziemniaki ugotowane (250 g)
- Mięta (10 g)
Przepis na pierogi ruskie z miętą krok po kroku
Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj.
Mąkę przesiej na stolnicę. Zrób wgłębienie w mące i wlej olej, dodaj szczyptę soli. Wlej pół szklanki wrzącej wody i wymieszaj widelcem. Następnie wlej zimną wodę i zacznij ugniatać.
Ciasto powinno być elastyczne.
Ziemniaki przeciśnij przez praskę. Twaróg pokrusz i dodaj do ziemniaków. Dopraw solą i pieprzem.
Liście mięty posiekaj drobno i dodaj do masy twarogowo-ziemniaczanej i dokładnie wymieszaj. Część mięty zostaw do dekoracji.
Ciasto rozwałkuj. Z pomocą szklanki wytnij kółka.
Na środek kółek z ciasta wykładaj farsz i zlepiaj brzegi.
W garnku zagotuj wodę. Delikatnie posól. Pierogi wrzucaj na wrzątek i gotuj 3 minuty od wypłynięcia pierogów.
Więcej informacji na temat pierogów ruskich z miętą
Przepis na pierogi ruskie to danie, które każdy z nas chociaż raz w życiu spróbował. To jedne z bardziej popularnych rodzajów pierogów w kuchni polskiej. Równie popularne są w krajach słowiańskich. Chociaż nazwa wskazuje na ich pochodzenie z Rosji, to tak naprawdę wywodzą się one z terenów obecnej Ukrainy i Polski. Uważane są więc za danie kuchni polskiej, jak i ukraińskiej.
Nasz przepis na pierogi ruskie z miętą to całkiem nowe i ciekawe rozwiązanie na urozmaicenie tradycyjnego dania. Choć farsz z miętą pieprzową brzmi nieco ekstrawagancko, to nadają one całemu daniu nutę świeżości. Tym bardziej że farsz przygotowuje się z twarogu i ziemniaków, bez dodatku cebuli.
Na samym początku należy ugotować ziemniaki. Następnie przeciska się je przez praskę i do nich dodaje pokruszony twaróg. Całość należy doprawić solą i pieprzem. Na sam koniec dodaje się posiekane drobno liście mięty. Tylko tyle wystarczy, by powstał ten pyszny farsz do pierogów ruskich. Ciasto przygotowuje się z mąki, oleju i wody. Zagniecione ciasto powinno być elastyczne. Następnie należy je rozwałkować i wyciąć z niego okręgi. Na środek każdego kółeczka wyłóżcie farsz i zlepcie brzegi, tworząc falbankę. Gotowe pierogi gotujcie w osolonym wrzątku około 3 minuty od wypłynięcia. By były szczególnie dobre, można podać je z dodatkiem okrasy z cebulki.
W tych kilku krokach wiecie już jak zrobić pierogi ruskie z miętą. Sami widzicie, że takie pyszne pierogi to świetny pomysł na smaczne i szybkie danie.
Ziemniaki to warzywo, które pomimo swoich wartości odżywczych ma wielu wrogów. Mało kto wie, że ich zła passa wynika zdecydowanie z dodatków, z którymi są podawane lub ze sposobu przyrządzenia, niż z nich samych. Są produktem lekkostrawnym i niskokalorycznym, zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki).
Te wspaniałe warzywa można również podzielić pod względem typów. Typ A określany jest jako sałatkowy. Te ziemniaki są najtwardsze i nie rozpadają się w trakcie gotowania. Typ B, tak zwany ogólnoużytkowy ma więcej skrobi i jest mniej wilgotny i podczas gotowania pęka na powierzchni.
Aby w pełni udał się Państwu ten sprawdzony przepis, to należy sięgnąć po ziemniaki typu C- typ mączysty. Zawierają one najwięcej skrobi i najmniej wody.
Alergeny w pierogach ruskich z miętą
Lista alergenów dla pierogów ruskich z miętą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
Wartości odżywcze pierogów ruskich z miętą
Ziemniaki to bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.