Pierogi pieczone
- Mąka pszenna typ 750 - 3 niepełne szklanki (500 g)
- Mleko 2% - Szklanka (250 ml)
- Jajko - Jedno jajko klasy M (1 szt.)
- Żółtko jajka - Żółtko jaja klasy M (1 szt.)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (40 ml)
- Drożdże prasowane (30 g)
- Cukier - łyżeczka (5 g)
- Podudzie indyka bez skóry (500 g)
- Cebula - Jedna duża cebula (105 g)
Przepis na pierogi pieczone krok po kroku
Zacznij rozgrzewać piekarnik, ustaw temperaturę na 180 stopni z dolną grzałką. Mleko delikatnie podgrzać w rondelku aby było ciepłe. Dodaj drożdże (świeże drożdże możesz zastąpić drożdżami suszonymi), cukier oraz taką ilość mąki aby uzyskać zaczyn o konsystencji gęstego ciasta naleśnikowego. Odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut aż drożdże zaczną pracować, zaczyn powinien się spienić. Ciasto możesz przełożyć do robota kuchennego z hakiem lub do dużej i miski i wykonać następujące czynności ręcznie.
Do zaczynu dodaj pozostałą ilość mąki, olej, łyżeczkę soli, jajko oraz żółtko. Ciasto wyrabiaj około 15 minut ręcznie lub od 5 do 7 minut robotem kuchennym. Cisto po wyrobieniu powinno być gładkie, sprężyste i nie kleić się do ręki. Przykryj ściereczką bawełnianą i pozostaw w ciepłym miejscu na około 30 minut aż podwoi swoją objętość.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, dodaj drobno posiekaną cebulę i szczyptę soli. Delikatnie podsmaż i dodaj zmielone mięso. Dopraw solą, pieprzem, szczyptą cząbru, dodaj pół łyżeczki papryki słodkiej i szczyptę mielonego kminku. Farsz ostudź. Nie należy używać ciepłego nadzienia ponieważ zaparzy ono ciasto i w trakcie pieczenia nie wyrośnie.
Ciasto drożdżowe podziel na 6 części. Rozwałkuj jedną z nich na grubość około 1,5- 2 milimetrów. Następnie wytnij szklanką kółka. Połóż łyżeczkę lub półtorej farszu, dokładnie zlep pierożki i układaj na blaszkę do pieczenia, którą wcześniej wyłóż papierem do pieczenia. Pomiędzy pierożkami należy zachować około 5 centymetrową odległość żeby nie posklejały się, kiedy będą rosnąć.
Pierożki przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut aż ponownie urosną.
Wstaw blachę z pierożkami do piekarnika na środkowy lub wyższy poziom (w zależności od mocy grzałki w piekarniku, jeśli mocno przypieka, wybierz wyższy poziom). Piecz 15-20 minut aż będą rumiane.
Przed pieczeniem pierogi możesz posmarować rozmąconym jajkiem z dwoma łyżkami mleka i posypać czarnuszką, kminkiem lub makiem.
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat pierogów pieczonych
Pierogi pieczone w piekarniku są smaczną alternatywą dla tradycyjnych, gotowanych pierogów z mięsem. Pierogi z mięsem pieczone w piekarniku podawane na ciepło mogą stanowić pyszne i sycące danie główne, które będzie smakowało wszystkim domownikom. Podawane na zimno mogą być przystawką lub zakąską w trakcie spotkań, sylwestra, a także świąt lub stanowić dodatek do barszczu czerwonego czy sałatki.
Przepis na pierogi pieczone jest szybki i łatwy. Wystarczy jedynie parę składników aby przygotować danie, które zachwyci wszystkich. Pierogi pieczone mogą być wykonane z mięsem mielonym, jak również z mięsem mielonym i dodatkiem soczewicy, selera, pieczarek czy szpinaku. Pierogi drożdżowe można również przygotować w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej. Farsz do takich pierogów może być wykonany z pieczarek, kapusty kiszonej, soczewicy lub szpinaku. Do przygotowania dania można wykorzystać ciasto drożdżowe, uzyskamy wtedy pierogi drożdżowe lub ciasto kruche, uzyskując pyszne, kruche pierożki pieczone w piekarniku. Oba rodzaje sprawdzą się świetnie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Różnorodność przygotowania sprawi, że pierogi pieczone skomponują się z wieloma innymi daniami i zmienią swój charakter. Czyni je to daniem, które pokochają wszyscy. Inną propozycją podania są zapiekane pierogi w piekarniku, na przykład z dodatkiem sera lub zapieczone w sosie.
Farsz do pieczonych pierogów można przygotować dzień wcześniej, dzięki temu wszystkie smaki będą ze sobą idealnie współgrały i skomponują się z puszystym ciastem drożdżowym. Upieczone pierogi można również zamrozić i upiec ponownie w piekarniku. Dzięki temu mamy zawsze pod ręką szybki obiad, kolację lub przekąskę dla niespodziewanych gości.
Przepis na ciasto jest niezawodny i sprawdzony wiele razy. Pierogi zawsze smakują świetnie, dzięki idealnemu ciastu zachowują swój smak i świeżość przez dwa dni od przygotowania. Prostota, łatwość przygotowania oraz ich niesamowity smak i aromat sprawią, że nie będą gościć na stołach jedynie jako danie świąteczne.
Alergeny w pierogach pieczonych
Lista alergenów dla pierogów pieczonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze pierogów pieczonych
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
-
mąka pszenna,
mleko,
jajka,
jajka,
olej rzepakowy,
cukier,
indyk,
cebula,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.