Pierogi na parze
- Mąka pszenna typ 500 - 3 szklanki (390 g)
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Por (200 g)
- Sos sojowy - 13 łyżek (130 ml)
- Ocet ryżowy - 2 łyżki (20 ml)
- Cukier trzcinowy - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na pierogi na parze krok po kroku
Do miski wsyp mąkę i pół łyżeczki soli. Następnie wymieszaj i wlej około 1,5 szklanki gorącej wody. Mieszaj z pomocą łyżki by nie poparzyć dłoni.
Gdy ciasto trochę przestygnie, zacznij wyrabiać dłońmi, do tego momentu, gdy przestanie kleić się do miski.
Przełóż ciasto na blat oprószony mąką i dalej wyrabiaj, aż stanie się gładkie. Następnie przykryj ściereczką i odstaw na 25 minut.
W tym czasie przygotuj farsz: Pora bardzo drobno posiekaj. Szczypiorek posiekaj. Kawałek imbiru zetrzyj na tarce.
Do miski włóż pora, mięso mielone, 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, 2 łyżki szczypiorku, 1 łyżeczkę tartego imbiru, 3 łyżki sosu sojowego i szczyptę białego pieprzu. Dokładnie wymieszaj.
Ciasto rozwałkuj jak najcieniej na maks. 2 mm. Szklanką powycinaj koła.
Na środek placuszki wyłóż małą łyżeczkę farszu. Brzegi zmocz wodą i sklej, po czym pozaciskaj brzegi na kształt falbanki.
W ten sam sposób wykorzystaj całe ciasto i farsz.
Gotuj po kilka sztuk przez 7-10 minut w bambusowym sicie wyłożonym papierem do pieczenia.
Przygotuj sos. Wymieszaj 10 łyżek sosu sojowego, 2 łyżki octu ryżowego, łyżeczkę cukru i przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku.
Pierogi podawaj od razu po przygotowaniu z sosem w miseczkach.
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Szarma
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Mielony z piekarnika
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Cevapcici
-
Karminadle
-
Roladki z mięsem mielonym
-
Zupa meksykańska z mięsem mielonym
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Obiad z mięsem mielonym
Więcej informacji na temat pierogów na parze
Prezentujemy przepis na pierogi na parze. To pyszne azjatyckie danie będzie wspaniałym pomysłem na obiad.
Pierogi to danie, które zna prawie każdy. Ich istota opiera się na pysznym farszu ukrytym w otoczce z ciasta z mąki i wody. Gotowane w wodzie, bulionie, na parze czy smażone- każde pierogi są najlepsze. Ale dziś koniecznie zapoznajcie się ze wskazówkami jak zrobić pierogi na parze.
Kraje azjatyckie, szczególnie Chiny określają się mianem wynalazcy pierogów. To danie jest ulubionym daniem chińczyków szczególnie podczas świętowania Chińskiego Nowego Roku. Te konkretnie pierogi noszą nazwę Jiaozi. Pomimo iż na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio od polskich pierogów, to mają zdecydowanie wyrazistszy smak.
Ciasto na pierogi przygotujesz z 3 szklanek mąki pszennej, połowy łyżeczki soli i 1,5 szklanki gorącej wody. Ciasto wymaga mieszania i wyrabiania do tego momentu, aż będzie gładkie i nieklejące. Wtedy zostaw ciasto jeszcze na 25 minut, by się mocniej związało. W tym czasie zrób farsz. W Polsce najczęściej używane jest mięso gotowane pozostałe z gotowania rosołu. W Chinach używa się surowej wieprzowiny lub mięsa wieprzowo-wołowego. Takie surowe mięso połącz z drobno posiekanym porem, ząbkami czosnku, szczypiorkiem, świeżym imbirem, sosem sojowym i białym pieprzem. Taki farsz będzie ostrzejszy i bardziej aromatyczny.
Teraz wystarczy rozwałkować ciasto, wykrawać kółka, wypełniać farszem i sklejać. W miejscu sklejenia zróbcie ciasną falbankę.
Teraz najważniejsza sprawa- jak gotować pierogi na parze? Możecie ugotować je na parze w parowarze, na specjalnym wkładzie do gotowania na parze lub bambusowym sitku. Ten ostatni spotkać można w regularnych sklepach przy okazji tzw. tygodni azjatyckich lub w sklepach z zagranicznymi produktami spożywczymi. Gotowanie na parze trwa do 10 minut, ponieważ ciasto jest cieńsze niż w znanych nam pierogach.
Te dobre pierogi będą jeszcze smaczniejsze, gdy podacie je z sosem z sosu sojowego, octu ryżowego, cukru brązowego i czosnku.
Alergeny w pierogach na parze
Lista alergenów dla pierogów na parze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Sos sojowy
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sos sojowy
Wartości odżywcze pierogów na parze
Pierogi to danie pełnowartościowe. Wraz z nimi dostarczamy źródła białka, węglowodanów i tłuszczów.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.