Pierogi kebabowe
- Mąka pszenna typ 750 (500 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Białko jajka (1 szt.)
- Mleko 2% (250 ml)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (500 g)
- Koncentrat pomidorowy (50 g)
- Ser parmezan (150 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (200 g)
- Masło (30 g)
Przepis na pierogi kebabowe krok po kroku
Połowę ciepłego mleka wymieszaj z drożdżami, łyżką cukru oraz odrobiną mąki. Po wymieszaniu powinno powstać Tobie ciasto o konsystencji gęstej śmietany.
Tak przygotowane ciasto pozostaw na około 30 minut do wyrośnięcia w ciepłym miejscu pod przykryciem.
Po tym czasie dodaj resztę mąki, masło roztopione w pozostałym mleku, żółtka jaja oraz szczyptę soli. Składniki dokładnie zagnieć, aby uzyskać jednolite ciasto.
Cebulę obierz, pokrój w kostkę i zeszklij na rozgrzanej patelni.
Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój w kostkę, którą podsmaż z cebulką na patelni.
Mięso z piersi kurczaka pokrój w drobną kostkę, którą dopraw przyprawą kebab-gyros. Tak przygotowane mięso podsmaż na rozgrzanej patelni.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Cebulę, paprykę, mięso oraz ser umieść w jednej misce, dodaj do nich koncentrat pomidorowy oraz przyprawy do smaku. Następnie składniki wymieszaj.
Ciasto rozwałkuj i wytnij z niego krążki o średnicy około 7-8cm. Na każde kółko nałóż farsz i zlep ciasto jak pierogi.
Przygotowane pierogi ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, następnie każdego pieroga posmaruj białkiem jaja.
Pierożki na blaszce wstaw do nagrzanego na 200 stopni C piekarnika i piecz je około 20 minut.
Upieczone pierożki wyciągnij z piekarnika i podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat pierogów kebabowych
Pierogi drożdżowe z gyrosem to doskonała propozycja na smaczny dodatek do barszczu czerwonego. Pierożki kebabowe to również świetny pomysł na przekąskę zabieraną w podróż lub do pracy. Te pieczone pierożki idealnie smakują na ciepło oraz na zimno, dlatego bez obawy możesz je zabrać ze sobą na wynos. Przepis na pierogi kebabowe jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni, aby je przygotować. Do ich wykonania potrzebujesz następujących produktów spożywczych: mąki pszennej, drożdży świeżych, jajek, mleka spożywczego, cebuli, mięsa z piersi kurczaka, koncentratu pomidorowego, parmezanu, papryki czerwonej, cukru oraz przypraw (soli, oregano oraz przyprawy gyros).
Aby przygotować pierożki kebabowe należy przygotować ciasto drożdżowe. Farsz do pierogów przygotujesz z podsmażonej cebulki i mięsa z dodatkiem papryki, sera startego na tarce, koncentratu pomidorowego oraz przypraw. Farsz ułóż w kołach wyciętych z rozwałkowanego ciasta i uformuj z niego pierożki, które następnie upiecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Po tym czasie pierogi pieczone wyciągnij z pieca i podawaj na ciepło lub pozostaw do wystudzenia.
Mięso z piersi kurczaka, które jest użyte do przygotowania naszego przepisu, jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. FIlet drobiowy jest również doskonałym źródłem witaminy B3 i B6. Pierwsza z nich odpowiada za kontrolę procesów energetycznych organizmu oraz bierze udział w procesie krwiotwórczym. Wpływa również na regulację poziomu cholesterolu oraz na kondycję włosów i skóry. Witamina B6 z kolei odpowiada za proces wytwarzania enzymów i hormonów, w tym hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu.
Podsumowując pieczone pierogi kebabowe to doskonała propozycja na smaczna przekąskę. Jest to danie, które bez obawy możemy zabrać ze sobą do pracy lub w podróż. Doskonale sprawdzi się również z dodatkiem barszczu czerwonego. Pierogi te są również doskonałym źrodłem białka pochodzenia zwierzęcego, które jest łatwoprzyswajalne.
Alergeny w pierogach kebabowych
Lista alergenów dla pierogów kebabowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Ser parmezan
- Masło
Wartości odżywcze pierogów kebabowych
Pierożki kebabowe to doskonały pomysł na szybką i pełnowartościową przekąskę. Mięso z piersi kurczaka, które jest użyte do przygotowania naszego przepisu, jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. FIlet drobiowy jest również doskonałym źródłem witaminy B3 i B6.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.