Pierogi gruzińskie
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Mięso mielone wołowe (500 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Natka pietruszki - 3 łyżki (30 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na pierogi gruzińskie krok po kroku
Olej rozgrzej na patelni, zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek.
Mięso wymieszaj z przyprawami i drobno posiekaną natką pietruszki, na końcu dodaj przesmażoną cebulkę i czosnek.
Mąkę przesiej przez sitko, dodaj szklankę gorącej wody i wymieszaj.
Wyrób ciasto w rękach, rozwałkuj je i wytnij kółka za pomocą szklanki.
Na każde kółko dodaj odrobinę farszu i zawiń pierożki u góry tak, aby przypominały stożek.
Ugotuj pierożki w lekko osolonej wodzie.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Dzyndzałki
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierogów gruzińskich
Pierogi gruzińskie, czyli tradycyjne chinkali to idealny pomysł na szybki i łatwy w przygotowaniu obiad. Koniecznie poznaj mój dzisiejszy przepis na pierogi gruzińskie, które przygotujesz w kilka chwil.
Przepis na ciasto na pierogi jest uniwersalny, a o rodzaju farszu zadecyduj sam. Dzisiaj postawiłam na jego mięsną wersję.
Ten przepis szybko możesz przerobić na wersję bezglutenową.
Jeśli w swojej diecie wykluczasz gluten, ponieważ cierpisz na choroby glutenozależne lub ograniczasz jego spożycie z innych powodów, wystarczy, że zamienisz mąkę pszenną, którą wykorzystałam na mąkę naturalnie bezglutenową, czyli np. gryczana, ryżowa, kukurydziana lub sięgniesz po mieszanki gotowe mieszanki mąk bezglutenowych. Ja przygotowałam pierogi z tradycyjnej mąki pszennej.
Farsz do pierogów jest błyskawiczny w wykonaniu.
W pierwszej kolejności zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę, warzywa w takiej wersji dodaj do miski z mięsem mielonym, całość dopraw do smaku i wymieszaj dokładnie. Ja użyłam wołowiny do tradycyjnych pierogów gruzińskich, możesz użyć też baraniny lub wieprzowiny, zadecyduj sam. Do mięsnego farszu dodaj odrobinę rosołu, żeby farsz nie był suchy.
Jak przygotować domowe ciasto na pierogi, krok po kroku opisuję nieco niżej.
Przygotujesz je w 20 minut. Świeżo przygotowane pierogi możesz od razu ugotować w lekko osolonej wodzie i podawać na obiad lub przygotować większą ilość i zamrozić. Wtedy posłużą Ci one na wiele razy. Domowe pierogi możesz przechowywać w zamrażalniku nawet do 3 miesięcy, nadal będą dobre i pyszne.
Przepis na ciasto jest uniwersalny dlatego wato go zapamiętać, może przydać się do przepisu na pierogi świąteczne, wykonasz z niego nawet uszka. Warto podpatrywać przepisy z innych kuchni świata, możemy się dużo nauczyć, a przy okazji spróbować wielu cennych, nowych smaków.
Skoro już wiesz, jak zrobić pierogi gruzińskie z mięsem, koniecznie wykorzystaj mój sprawdzony przepis i przygotuj pyszne pierogi na obiad dla swojej rodziny. Smacznego!
Alergeny w pierogach gruzińskich
Lista alergenów dla pierogów gruzińskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze pierogów gruzińskich
Tradycyjne gruzińskie chinkali możesz też przygotować z baraniny lub wieprzowiny.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Witaminy
(40g)
Składniki mineralne
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.