Pierogi chinkali
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Oliwa z oliwek (15 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Cebula (35 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (500 g)
Przepis na pierogi chinkali krok po kroku
W średniej misce wymieszaj mąkę i sól. Zrób dołek na środku suchych składników i dodaj 1/2 szklanki wody i wbij jajko. Mieszaj drewnianą łyżką, aż powstanie jednolite ciasto.
Wyłóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj przez 5 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Umieść ciasto w lekko naoliwionej misce i luźno przykryj folią.
W osobnej misce wymieszaj mięso mielone z pokrojoną cebulą. Dodaj do niego przyprawy.
Podziel ciasto na trzy części. Uformuj 1 porcję ciasta w kulkę i rozwałkuj. Z ciasta za pomocą szklanki wytnij okręgi.
Rozwałkuj każdy okrąg, by był nieco większy. Umieść około 1 łyżkę nadzienia mięsnego na środku każdego okręgu i zroluj brzegi ciasta, zbierając je do góry, jak sakiewkę, aby skleić pierogi.
Po uformowaniu sakiewki mocno ściśnij górne krawędzie i lekko okręć ciasto, aby upewnić się, że chinkali są dobrze zamknięte.
Zagotuj w dużym garnku osoloną wodę z liściem laurowym. Ostrożnie dodaj połowę pierogów do wody i delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką, aby nie przykleiły się do dna garnka.
Gotuj około 8 minut od wypłynięcia.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Dzyndzałki
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierogów chinkali
Pierogi chinkali to dobrze znany gruziński przysmak, który nie tylko zachwyca smakiem, ale również ciekawym kształtem. Te wypełnione mięsem pierożki są pyszne i proste. Wspaniale sprawdzą się na rodzinny obiad, ale również na spotkania ze znajomymi. Te pierożki przywędrowały do Polski z Gruzji, gdzie są tradycyjnym daniem. Receptury na ciasto i farsz są niezwykle różne w poszczególnych zakątkach tego kraju, jednak dwie rzeczy pozostają bez zmian cieniutkie ciastko w kształcie sakiewki i mięsny farsz. W wielu przypadkach robi się je z rosołem w środku, dlatego podaje się je bez dodatku sztućców. Pierożki je się rękami, odgryzając delikatnie kawałki. Dzięki temu bulion nie wypływa z nich, tylko pozostaje w środku. Nie wiadomo do końca, z którego regionu Gruzji wzięły się pierożki. Niektórzy spekulują, że do kraju dotarły dzięki Jedwabnemu Szlakowi prosto z chin, gdyż w tym kraju można spotkać niezwykle podobne danie. Jednak jedno jest pewne, smakują one po prostu doskonale, zwłaszcza przygotowane samodzielnie w domu.
Przepis na pierogi chinkali to prawdziwa gratka dla miłośników pierogów. Te przygotowuje się podobnie do polskich klasyków, jednak forma podania jest zupełnie inna. Ciasto zwija się w małą sakiewkę. Dodatkowo, według tradycyjnych receptur każdy pierożek powinien mieć 28 fałdek, które symbolizują promienie słoneczne. W Gruzji słońce jest bowiem niezwykle ważną częścią folkloru. Do ich przygotowania przyda się stolnica, wałek i duży garnek, w który będzie można delikatnie je podgotować.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pierogi chinkali, by były smaczne, proste i naprawdę szybkie, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Pozwala on na stworzenie naprawdę ciekawego dania, w kilka chwil w swojej własnej kuchni. Jego bazą jest ciasto pszenne, a także farsz na bazie mielonego mięsa - najlepiej wołowiny lub wieprzowiny, a także bulionu. Można posłużyć się bulionem gotowym, jednak w takim wypadku nie należy mięsa zbytnio solić.
Te gruzińskie domowe pierożki z mięsem mielonym świetnie sprawdzą się na obiad. Ten sprawdzony przepis powie ci jak gotować je, by miała wspaniały smak i strukturę.
Alergeny w pierogach chinkali
Lista alergenów dla pierogów chinkali przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
W przepisie na pierogi chinkali nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- kminek ziarna
Wartości odżywcze pierogów chinkali
To zdrowa opcja, jednak warto pamiętać, że nie powinna gościć w menu częściej niż 2 razy w tygodniu, ze względu na dodatek czerwonego mięsa.
Energia i białka
(113g)
Węglowodany
(113g)
Tłuszcze
(113g)
Witaminy
(113g)
Składniki mineralne
(113g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.