Pierniki norymberskie
- Mąka pszenna typ 500 (30 g)
- Migdały (100 g)
- Orzechy włoskie (100 g)
- Orzechy nerkowca (100 g)
- Orzechy brazylijskie (100 g)
- Mąka migdałowa (100 g)
- Miód (100 g)
- Cukier (100 g)
- Jajko (4 szt.)
- Kandyzowana skórka cytryny (30 g)
- Proszek do pieczenia (10 g)
Przepis na pierniki norymberskie krok po kroku
W misce ubij jajka z cukrem na puszystą pianę.
Orzechy posiekaj w mniejsze kawałki.
Do masy jajecznej dodaj płynny miód, orzechy, skórki kandyzowane, mąkę migdałową i pszenną, proszek do pieczenia i przyprawę do piernika. Wymieszaj dokładnie. Tak przygotowaną masę wstaw do lodówki na dobę.
Po tym czasie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia układaj opłatki (stanowiące podstawę do pierniczków) a na wierzch układaj gotową masę piernikową, którą przykryj opłatkiem.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 15-17 minut.
Pierniki możesz udekorować rozpuszczoną czekoladą.
-
Pierniki
-
Pierniczki świąteczne
-
Pierniki świąteczne
-
Ciasteczka korzenne
-
Piernik staropolski
-
Ciasto na pierniki
-
Pierniki dojrzewające
-
Miękkie pierniczki
-
Pierniczki alpejskie
-
Pierniczki miękkie
-
Szybkie pierniczki
-
Pierniki bezglutenowe
-
Pierniki z Thermomixu
-
Pierniki na choinkę
-
Pierniczki bezglutenowe
-
Pierniczki korzenne
-
Pierniczki miękkie i pulchniutkie
-
Piernik z herbatą
-
Pierniczki
Więcej informacji na temat pierników norymberskich
Pierniki norymberskie to doskonała propozycja na słodkie ciasteczka do kawy lub herbaty. Ten rodzaj pierników różni się od tradycyjnych wypieków. Jest pozbawiony prawie całkowicie dodatku mąki pszennej. Pierniki głównie składają się z orzechów, cukru i kandyzowanych skórek owocowych. Przepis na dobre pierniki norymberskie nie wymaga dużego doświadczenia cukierniczego, potrzebny jednak jest czas gdyż ciasto musi odstać dobę zanim będzie gotowe do upieczenia. Aby przygotować tradycyjne pierniki będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy brazylijski, kandyzowana skóra z pomarańczy, kandyzowana skórka cytrynowa, cukier, płynny miód, jajka, proszek do pieczenia, przyprawa do pierników, mąka pszenna i mąka migdałowa.
Jak zrobić pierniki norymberskie ? Na początek pokrój orzechy na mniejsze kawałki. Następnie ubij jajka z cukrem na puszystą masę. Do masy jajecznej dodaj orzechy, kandyzowane skórki z owoców, mąkę pszenną i migdałową, płynny miód, proszek do pieczenia i przyprawę do piernika. Wymieszaj do połączenia składników i wstaw ciasto do lodówki na dobę. Po tym czasie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia rozłóż gotową masę piernikową. Piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni prze 15-17 minut.
Przyprawa korzenna do piernika ma właściwości rozgrzewające. Dodatkowo posiadają właściwości bakteriobójcze i wzmacniające odporność organizmu w walce z patogenami. Warto uwzględnić je w naszej diecie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Migdały są dobrym źródłem witaminy B2, witaminy K oraz błonnika. Zawierają też spore ilości potasu, który odpowiada za prawidłową pracę serca i ma działanie obniżające ciśnienie krwi. Migdały są także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, mających bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Pomagają zapobiegać chorobom układu sercowo - naczyniowego oraz podnoszą poziom dobrego cholesterolu.
Podsumowując pierniki norymberskie to oryginalny przepis pochodzący z Niemiec. Pierniki są bardzo słodkie, pięknie pachną i są naprawdę pyszne.
Alergeny w piernikach norymberskich
Lista alergenów dla pierników norymberskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
- Orzechy włoskie
- orzechy nerkowca
- orzechy brazylijskie
- mąka migdałowa
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka cytryny
Wartości odżywcze pierników norymberskich
Pierniki norymberskie to doba alternatywa dla gotowych ciastek ze sklepu. Gotowe wyroby zawierają duże ilości syropu glukozowo-fruktozowego, który ma szkodliwe działanie na nasz organizm. Domowe pierniki są też pozbawione substancji konserwujących.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.